Connect with Us

All posts tagged "klp"

Politikë 12:01 - 13 Korrik, 2020

Kaloi dy shkallët e Vettingut/ KLP emëron në SPAK Manjola Kajanan

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, ka emëruar si prokurore në Prokurorinë e Posaçme të Anti Korrupsionit Manjola Kajana. Ky vendim u mor në këtë mbledhje të...

Vetingu 12:01 - 26 Qershor, 2020

Lëvizjet e prokurorëve/ Zbardhen vendimet e KLP, ku caktohet Arta Marku

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka miratuar sot disa vendime për caktimin e prokurorëve. Mësohet se ish-kryeprokurorja Arta Marku është caktuar përkohësisht të ushtrojë funksionin e...

Gent Ibrahimi: Vetingu ka goditur prokurorë dhe gjyqtarë që deri dje ishin simbol i integritetit
Vetingu 22:03 - 23 Qershor, 2020

Gent Ibrahimi: Vettingu ka goditur prokurorë dhe gjyqtarë që deri dje ishin simbol i integritetit

Në një kohë kur mungon ende ngritje e Byrosë Kombëtare të Hetimit, Ibrahimi thotë se KLP ka një rol dytësor pasi ngritja e këtij institucioni është...

Kronika 20:15 - 13 Maj, 2020

Raporti i KLP/ Pesë prokurorë në mbrojtje pas kërcënimeve, 52 nuk kaluan vettingun

Pesë prokurorë kanë kërkuar të vihen në mbrojtje gjatë vitit 2019, me argumentin se janë ndjerë të kërcënuar gjatë ushtrimit të detyrës. Dy nga keta janë...

Politikë 13:56 - 15 Prill, 2020

KLP mbledhje online/ Caktohet drejtuesi i Përkohshëm i Prokurorisë së Gjirokastrës

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka zhvilluar ditën e sotme mbledhjen plenare online, në kuadër të masave për frenimin e përhapjes së koronavirusit. Në mbledhjen e...

Lajme 10:36 - 2 Prill, 2020

“Drejtësia e vërtetë nuk ndalet kurrë!”/ Ambasada e SHBA: U kënaqëm duke parë anëtarët e KLP teksa punojnë nga shtëpia

Ambasada Amerikane në Tiranë nxit me forcë distancimin social por, sipas saj, kjo nuk do të thotë se sistemi i drejtësisë duhet të ndalojë së punuari....

Lajme 19:18 - 4 Mars, 2020

Zbardhen vendimet e KLP/ Prokurorja që arrestoi Rexhep Rrajën komandohet ndihmës-magjistrate në ILD

Zbardhen vendimet e marra në mbledhjen e sotme të Këshillit të Lartë të Prokurorisë. KLP ka miratuar një ndryshim në nenin 3, të pikës 3 të...

Lajme 14:14 - 4 Mars, 2020

KLP me 10 anëtarë/ Largohet Besnik Cani, Olsian Çela drejt hapjes së garës

Prokurori Besnik Cani nuk do të jetë më anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Në mbledhjen e kësaj të mërkure KLP ka shpallur vakancën për...

Opinione 10:57 - 1 Mars, 2020

Henri Çili, trofeu i lakmuar i Drejtësisë enveriste SPAK & KLP

Nga Agron Tufa Organet e Reja te Drejtësisë së Reformuar Enveriste (me Veting), prokurorët azganë, ish hetuesë të kohës së komunizmit – Arben Kraja, B. Sheshi,...

Kronika 14:53 - 19 Shkurt, 2020

Prokurori belg zbarkon në Tiranë për luftën kundër krimit dhe pastrimin e parave

Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi bashkë me Zëdhënës Kryetari i Këshillit, Alfred Balla dhe anëtarët Bujar Sheshi dhe Sandër Beci pritën sot...

Lajme 12:09 - 11 Shkurt, 2020

U diplomuan në 2019-ën/ KLP emëron prokurorë 10 magjistratët e rinj

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka zhvilluar mbledhjen në praninë e 10 anëtarëve, me mungesë të Besnik Cani. Me shumice votash, Keshilli vendosi miratimin e projektaktet...

Lajme 13:56 - 4 Shkurt, 2020

Perla e radhës/ Debati i pazakontë, anëtarët e KLP “prindër” të prokurorëve

Një debat i pazakontë është zhvilluar një mbledhje e Këshillit të Lartë të Prokurorisë së datës 27 dhjetor 2019, mes anëtarit të KLP Tartar Bazajt dhe...

Lajme 21:41 - 2 Shkurt, 2020

Video-U ankua për kartolinat e 2020/ Anëtarit të KLP i mbahet këngë me iso: Urime të vijnë nga rrënja

Ditën e djeshme, letra e Tartar Bazajt drejtuar kreut te KLP, ka rrëmbyer vëmendjen e të gjithëve për shkak të “hatërmbetjes” për mosmarrjen e kartolinave të...

Lajme 09:48 - 1 Shkurt, 2020

Anëtari i KLP “qan” se nuk mori kartolinë për Vitin e ri/ I kërkon llogari Gent Ibrahimit

Reforma në Drejtësi, e trumbetuar fort nga mazhoranca socialiste si një arritje e madhe në luftën kundër krimit, ka nxjerrë tashmë edhe disa nga institucionet e...

Politikë 14:40 - 27 Janar, 2020

KLP shpall dy vende vakante për prokuror në SPAK

Drejtuesi i SPAK, Arben Kraja iu drejtua me shkrese Këshillit të Lartë të Prokurorisë për plotësimin e 2 vendeve vakante në SPAK. Sot Këshilli i Lartë...

Kronika 09:44 - 23 Janar, 2020

Fluksi i dosjeve/ KLP vihet në lëvizje pas kërkesës së SPAK, problem Vettingu

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ditën e hënë do të shqyrtojë kërkesën e kreut të SPAK-ut, Arben Kraja për shtimin e dy prokurorëvetë tjerë për shkak të...

Kronika 11:09 - 20 Janar, 2020

KLP jep ‘OK’ për stafin e ri të Kryeprokurorit/ Zbardhen emrat

Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon sot mbledhjen e radhës, ku të pranishëm janë 10 anëtarë, ndërsa mungon për arsye personale Besnik Cani. Mësohet se...

Kronika 13:21 - 16 Janar, 2020

Kërkohet “koka” e prokurorit të SPAK/ “Biznemeni i kokainës zbret” në KLP

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, javën që vjen pritet të shqyrtojë kërkesën e Arbër Çekajt, i cili është pjesë e dosjes së kokainës së Maminasit. Çekaj,...

Politikë 11:21 - 15 Janar, 2020

Pas shkarkimit nga Vettingu/ Fusha zë vendin e Alfred Agollit

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, ka miratuar sot me 10 vota pro projektaktin “Për caktimin e përkohshëm të z.Gjon Fusha në pozicionin e  Drejtuesit të  Prokurorisë...

Lajme 13:00 - 8 Janar, 2020

Arbër Çekaj kërkon përjashtimin e prokurorit të SPAK/ E ka personale, gjeni një nga Serbia

Arbër Çekaj i ka bërë kërkesë Këshillit të Lartë të Prokurorisë për përjashtimin e prokurorit të SPAK, Edvin Kondilit nga çështja. Çekaj është shprehur se nuk...

Politikë 21:07 - 7 Janar, 2020

Kërkesë urgjente: Plotësoni SPAK/ Në radhë janë Elisabeta Imeraj dhe Anton Martini

Kur Këshilli i Lartë i Prokurorisë të përfundojë pushimet dimërore do të duhet që sërish të merret me një çështje prioritare siç është SPAK. Një kërkese...

Favorizuan trafikun ndërkombëtar të drogës?”/ Arben Kraja “kërcënon” pushtetarët  
Politikë 14:23 - 27 Dhjetor, 2019

PD i përgjigjet ashpër KLP Arben Krajën/ Po mashtron qytetarët mbi të kaluarën si hetues politik i diktaturës

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës së Këshillit të Lartë të Prokurorisë në lidhje me përzgjedhjen e prokurorëve të SPAK. Partia Demokratike dënon “përpjekjen e Këshillit...

Politikë 09:35 - 27 Dhjetor, 2019

Kreu i SPAK hetues i diktaturës?/ Reagon KLP

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka reaguar në lidhje me akuzat ndaj kreut të SPAK, Arben Kraja, për të cilin pretendohet se është ish-hetues i regjimit...