Connect with Us

All posts tagged "KLODIAN TOMORRI"

Denoncim 21:10 - 21 Shkurt, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Groposja e mbetjeve toksike, krim i pastër kundër njerëzimit

Lajmi se tonelata me mbetje toksike kanë kapërcyer doganat italiane dhe ato shqiptare për tu groposur diku andej nga Vlora ka shtangur publikun e gjerë duke...

Opinione 18:44 - 20 Shkurt, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Projekti kriminal që hap zgavrat fiskale në të gjithë Shqipërinë

Një projektvendim i beftë i qeverisë i hap rrugën rikthimit të dyqaneve pa taksa në të gjitha pikat kufitare tokësore të vendit. Të njohura ndryshe si...

Opinione 21:34 - 17 Shkurt, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Gota gjysmë plot e donacioneve

Shuma prej 1.1 miliardë euro e deklaruar nga Konferenca e Donatorëve si ndihmë për Shqipërinë është impresionuese dhe mund të jetë një nga angazhimet më të...

Ekonomi 18:00 - 7 Shkurt, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Heshtja që kushton 30 milionë euro në vit

Sa herë që një qytetar niset nga Rinasi për të udhëtuar me avion, atij i merren padrejtësisht 20 euro. Paratë paguhen në çmimin e biletës, por...

Ekonomi 09:49 - 31 Janar, 2020

Koronavirusi/ Efektet e shumëfishta në ekonominë globale 

Nga Klodian Tomorri * Një ditë më parë, Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli emergjencën shëndetësore publike në shkallë globale, teksa numri i të prekurve nga coronavirusi...

Kronika 20:05 - 14 Janar, 2020

Anëtari i bandës së Durrësit u lirua me kusht/ Ironizon Klodian Tomorri

Pas lirimit me kusht nga burgu të ish-kreut të bandës së Durrësit Endrit Dokle, ka ironizuar thellë gazetari Klodian Tomorri. Me anë të një postimi në...

Opinione 13:17 - 31 Dhjetor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Hetimi i koncesioneve të shëndetësisë mbyllet me vetëm një pyetje

Qeveria ka dhënë 4 koncesione në sektorin e shëndetësisë. Por mjaftojnë dy prej tyre për të shpjeguar atë se çfarë ka ndodhur; sterilizimi dhe Check-Upi. Kontrata...

Opinione 22:46 - 28 Dhjetor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Prona private nuk preket

Ka nje film te Hollywoodit ku dy te burgosur arratisen nga burgu. Ishin gjithe kohen nen ndjekjen e policise dhe gjithe kohen ne rrezik. Por e...

Politikë 19:38 - 24 Dhjetor, 2019

Qeveria zgjati ditët e pushimeve për administratën/ Ironizon Klodian Tomorri

Gazetari Klodian Tomorri ka ironizuar vendimin e Këshillit të Ministrave për të zgjatur ditët e pushimeve për të gjitha institucionet e administratës shtetërore në vend. Tomorri...

Opinione 14:40 - 21 Dhjetor, 2019

Formula e dyshimtë që do të përzgjedhë fituesin e Aeroportit

Nga Klodian Tomorri * Ka një episod në telekomedinë Gjuetia e Fundit, ku Koço Devole në rolin e Sillos, merr në telefon Lidhjen e Shkrimtarëve. Enver...

Opinione 19:37 - 20 Dhjetor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Një koncesion bie, mijëra ngrihen

Plot 140 milione euro do t’i garantoje qeveria koncesionarit privat qe do te ndertoje aeroportin e Vlores. Keto jane vetem per 10 vitet e pare te...

Politikë 11:24 - 16 Dhjetor, 2019

Konviktet po shemben për koncesionin e kampusit

Nga Klodian Tomorri  * Fatkeqësitë dhe dhimbjet e shumicës janë mundësi përfitimi për një grusht njerëzish. Në shumë raste, ky është thelbi i fatkeqësive natyrore. Kur...

Opinione 20:30 - 15 Dhjetor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Qeveria është rruga, e vërteta dhe jeta

Ata që besojnë se përmes ligjit të shpifjes qeveria ka synim të mbrojë të vërtetën dhe të luftojë shpifjen, mjafton t’i bëjnë vetes disa pyetje. Kush...

Opinione 21:27 - 9 Dhjetor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Kryeministri që u bë kryekapitalisti i katastrofës

Ne shtator te vitit 2005, ndertuesit me te medhenj ne New Orleans u mblodhen ne nje darke te madhe festive. Vendi sapo ishte goditur nga nje...

Opinione 17:01 - 7 Dhjetor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Bail out-i i ndërtuesve

Nje nga aktet me brutale te nderhyrjes se qeverive ne tregun e lire eshte ai qe quhet bail out. Kjo eshte situata kur qeveria shpeton me...

Opinione 16:22 - 4 Dhjetor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Borxh në kohërat e tërmetit

Në industrinë e sigurimeve ka një aksiom: Nuk ka risk të pasigurueshëm, por ka risqe për të cilin njerëzit nuk janë të gatshëm të paguajnë primin...

Politikë 12:48 - 3 Dhjetor, 2019

Gazetari i ekonomisë leksion qeverisë/ Ja si ulet fatura e rindërtimit

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri i ka dhënë një leksion qeverisë, në lidhje me rindërtimin e banesave, pas tërmetit katastrofik të 26 nëntorit. Në një postim...

Opinione 17:06 - 1 Dhjetor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Bllokoni asetet e ndërtuesve që shkaktuan dëmet

Fatura financiare e dëmeve që la pas tërmeti i 26 nëntorit pritet të jetë e rëndë dhe pjesa dërrmuese e saj do të bjerë mbi buxhetin...

Opinione 19:06 - 20 Nentor, 2019

Klodian Tomorri: Taksimi selektiv është antikushtetues

Nga Klodian Tomorri Tentativa e Bashkise se Tiranes per te taksuar qytetaret e rretheve te tjera qe hyjne ne kryeqytet eshte nje cmenduri antikushtetuese. Kjo eshte...

Politikë 13:45 - 18 Nentor, 2019

Thirrjet “Rama ik” në stadium/ Klodian Tomorri: Po të jetë për ato, ai rri në qeveri pafundësisht

Gazetari Klodian Tomorri thotë se efekti i vetëm i thirrjeve ne stadium eshte ekzaltimi irracional i popullit opozitar. Sipas Tomorrit, po të jetë për thirrjet e...

Opinione 10:58 - 17 Nentor, 2019

Luftë kundër evazionit të pastrueseve

Nga: Klodian Tomorri Qeveria e gjeti zgjidhjen e informalitetit. Kanë vendosur të ulin pragun e detyrimit për deklarimin personal të të ardhurave nga 2 milionë lekë...

Politikë 14:33 - 11 Nentor, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Aleksandri, pirati dhe KÇK-ja

Ka një histori shumë të famshme, që për herë të parë mendohet se është shkruar nga Ciceroni në kryeveprën e tij De Republica. Historia flet për...

Opinione 12:31 - 4 Nentor, 2019

Verbëria që po shkatërron bizneset shqiptare

Nga Klodian Tomorri Ekziston një ligj në ekonomiks, i cili thotë se në ekuilibër, çmimi i punës tenton të barazohet me produktivitetin e punonjësve. Për ta...