Connect with Us

All posts tagged "KLGJ"

Lajme 20:14 - 26 Mars, 2020

Proceset gjyqësore pezullohen deri më 7 prill/ KLGJ: Përjashtim çështjet urgjente

Proceset gjyqsore do të jenë të pezulluara deri më 7 prill 2020 për shkak të situatës së krijuar nga Covid 19 Këshilli i Lartë Gjyqësor njoftoi...

Kronika 23:00 - 24 Mars, 2020

KLGJ mbyll gjykatat nga koronavirusi/ Reagon ashpër Vishaj: Vendim skandaloz!

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur të shtyjë edhe me dy javë të tjera seancat gjyqësore në kuadër të masave të kundër përhapjes së koronavirusit. Lidhur...

Lajme 13:25 - 10 Mars, 2020

Masat për koronavirusin/ KLGJ: Pezullohen të gjitha seancat gjyqësore

Nisur nga situata e koronavirusit në Shqipëri, Këshilli i Lartë Gjyqësor ka njoftuar pezulluar të gjitha seancat gjyqësore, për një periudhë dy-javore. Në një njoftim për...

Lajme 16:50 - 5 Mars, 2020

KLGJ i dërgon Metës emrat e kandidatëve për në Gjykatën e Lartë/ Mes tyre i akuzuari për takimin me Çilin

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka hapur procedurat e kandidimit për secilin nga pozicionet e lira të shpallura në Gjykatën e Lartë. KLGJ i ka dërguar ditën...

Lajme 10:48 - 27 Shkurt, 2020

Fillon intervistimi i kandidatëve/ Sadushi: Gjykatës së Lartë i mungon strategjia

Këshilli i Lartë Gjyqësor, ka filluar intervistat me kandidatët për në Gjykatën e Lartë. KLGJ ka përzgjedhur 3 kandidatë, nga radhët e juristëve të spikatur, në...

Lajme 09:17 - 27 Shkurt, 2020

Intervistimi i kandidatëve për Gjykatën e Lartë/ KLGJ bën njoftimin e rëndësishëm

Këshilli i Lartë Gjyqësor bën me dije se ditën e sotme do të realizohet intervistimi i kandidatëve për Gjykatën e Lartë, nga radhët e juristëve. Në...

Kronika 14:43 - 26 Shkurt, 2020

Drejt zhbllokimit stoku i 35 mijë dosjeve në Gjykatën e Lartë/ KLGJ dërgon tre emrat e parë në Presidencë

Këshilli i Lartë Gjyqësorë premton që pas dy ditëve të dërgojë në presidencë emrat e gjyqtarëve të rinj për t’u emëruar në Gjykatën e Lartë. Në...

Lajme 11:00 - 20 Shkurt, 2020

Shtyrja e gjyqit ndaj Shullazit/ KLGJ kërkesë Kuvendit: Gjeni zgjidhje

Këshilli i Lartë Gjyqsor i ka kërkuar Kuvendit që të gjejë një zgjidhje ligjore që do të mund të shtynte para gjyqin ndaj Emiljano Shullazit dhe...

Politikë 15:51 - 7 Shkurt, 2020

Yuri Kim takon anëtarët e KLGJ/ Të ngrihet sistem drejtësie i paanshëm

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim u takua sot me anëtarët e Këshillit të Lartë Gjyqësor. Mësohet se ambasadorja Kim i përgëzoi ata për përpjekjet e tyre...

Kronika 12:24 - 21 Janar, 2020

Fluks kërkesash e ankesash për gjyqtarët/ KLGJ ia kalon Inspektorit të Lartë të Drejtësisë

Këshilli i Lartë Gjyqësor bën të ditur se ia ka kaluar Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë të gjitha ankesat për gjyqtarët. Në një deklaratë, KLGJ sqaron...

Kronika 12:54 - 15 Janar, 2020

“Shteti është çmendur, është zgjidhur nga ushkurët!”/ Nuk përmbahet më, Mentor Kikia

Gazetari Mentor Kikia ka dhënë alarmin se shteti është lëshuar i tëri. Duke iu referuar ngjarjeve të drejtësisë, ku një i dënuar i përjetshëm u la...

Lajme 16:25 - 30 Dhjetor, 2019

Apeli Administrativ rrëzon KLGJ/ Kërkon emërimin në detyrë të gjyqtarit Demollari

Gjykata e Apelit Administrativ ka rrëzuar vendimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor për shkarkimin nga detyra të gjyqtarit Florin Demollari për shkak të problemeve me pasurinë....

Kronika 12:15 - 10 Dhjetor, 2019

KLGJ cakton gjyqtarët për Mediat/ Zbardhen emrat

Këshilli i Lartë Gjyqësor në mbledhjen e sotme, në zbatim të ligjit “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, vendosi caktimin në pozicionin e Gjyqtarit...

Kronika 12:29 - 6 Dhjetor, 2019

“Seks në këmbim të drejtësisë?”/ KLGJ diskuton për fatin e gjyqtarit, pse u bllokua kërkesa për rikthimin në sistem

Këshilli i Lartë Gjyqësor, në mbledhjen e fundit të datës 29 tetor 2019, ka vendosur të pezullojë shqyrtimin e kërkesës së gjyqtarit Guximtar Boçi për t’u...

Sociale 14:34 - 2 Dhjetor, 2019

KLGJ pezullon punën në Gjykatën e Durrësit dhe Lezhës

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur pezullimin e  punës në Gjykatën e Durrësit dhe Lëzhës. Mësohet se shkaku i pezullimit ka qenë kërkesa për të vlerësuar...

Vetingu 18:16 - 18 Nentor, 2019

Çfarë po e bllokon Vetting-un në Shqipëri?

“Reforma më e madhe gjyqësore që nga rënia e komunizmit, një shembull i mirë për pjesën tjetër të shteteve të Ballkanit Perëndimor që janë në procesin...

Kronika 12:07 - 15 Shtator, 2019

Bllokimi i Gjykatës së Lartë/ Edhe për 17 vite nuk shqyrtohen dosjet

Për tu shqyrtuar dhe dhënë një vendim nga drejtësia shqiptare për mijëra dosje të bllokuara në sistemin e drejtësisë do të duheshin minimalisht edhe 17 vite....

Kronika 12:39 - 11 Shtator, 2019

Gara për Gjykatën e Lartë/ Zbardhet lista, kush janë kandidatët e kualifikuar 

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka zbardhur sot emrat e tetë kandidatëve që plotësojnë kushtet për të vijuar garën në Gjykatën e Lartë. Mësohet se nga 22...

Vetingu 12:21 - 9 Gusht, 2019

Pazaret në drejtësi/ Rama dërgon “shejtanin” e tij në Gjykatën e Lartë

Shqipëria ka mbetur pa Gjykatë Kushtetuese pro edhe pa Gjykatë të Lartë. Nga Presidenti dhe Opozita thuhet se ato janë asgjësuar qëllimisht, ndërsa Qeveria dhe ndërkombëtarët...

Politikë 13:09 - 28 Korrik, 2019

Emërimi i gjyqtarëve të përkohshëm nga KLGJ/ Reagon PD

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me emërimin e gjyqtarëve të përkohshëm nga Këshili i Lartë Gjyqësor. Sipas PD, KLGJ ka degraduar në një korporatë private të...

Kronika 15:05 - 26 Korrik, 2019

KLGJ zhbllokon Gjykatën e Lartë/ Kush janë tre anëtarët

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka zgjedhur sot tre anëtarët me funksion të përkohshëm të Gjykatës së Lartë, të cilët do të marrin vendime vetëm për çështjet...

Aktualitet 16:02 - 23 Korrik, 2019

Emergjencat në Gjykatën e Lartë/ KLGJ shqyrton mundësitë për zgjidhjen e ngërçit

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka zhvilluar sot një mbledhje për të shqyrtuar ngërçin e krijuar në Gjykatën e Lartë, ku mijëra dosje presin të shqyrtohen. Për...

Aktualitet 13:27 - 3 Korrik, 2019

Vakancat në Gjykatën e Lartë/ Meta, letër Këshillit të Lartë Gjyqësor

Presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një letër Këshillit të Lartë Gjyqësor mbi veprimtarinë e deritanishme të KLGJ-së për plotësimin e vakancave në Gjykatën e Lartë...