Connect with Us

All posts tagged "KLD"

Vetingu 12:49 - 18 Tetor, 2020

U hetua për pastrim parash dhe korrupsion/ Gjyqtari i vilës 3-katëshe, lojëra me pasurinë

Çuditë e drejtësisë shqiptare nuk kanë fund. Shkarkohen, riemërohen, hetohen dhe sërish ia dalin të qëndrojnë në sistemin i cili ndryshe cilësohet si koorporata e krimit...

Vetingu 12:06 - 30 Shtator, 2020

Esktradimi i “financierit” të Habilajve/ Nga hetimet tek pasuria e gjyqtarit Kastriot Gramshi

Gjyqtari Kastriot Gramshi, ndonëse është emëruar që në vitin 2000 si gjyqtar, karriera e tij numëronn vetëm 6 vite. Kjo për arsye se ai ka emigruar...

Vetingu 11:45 - 6 Janar, 2020

Ministrja e Ramës kërkoi “kokën” e tij/ Gjyqtari merr mbi 29 mijë euro dhuratë

Nën hetim nga Komisioni i Pavarur i Kuliafikimit, në këtë fazë është edhe gjyqtari i Fierit Ergys Selmani. Për gjyqtarin në fjalë, në Maj të viti...

Vetingu 09:15 - 25 Tetor, 2019

Milionerja me një pagë/ Si i shpëtoi ndëshkimit gjyqtarja Manjola Bejleri?

Vettingu është kthyer në makthin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilët deri më dje çdo akuzë për korrupsion dhe joprofesionalizëm e klasifikonin, thjesht perceptim. Por, procesi...

Ilir Meta interviste per opinion
Aktualitet 09:50 - 31 Maj, 2019

KLGJ zbulon skandalet e Ilir Metës/ KLD shmangu ligjin dhe futi në kaos drejtësinë

Këshilli i Lartë i Drejtësisë do të mbahet mend si organi i zhytur në skandale. Që me ngritjen e Këshillit të Lartë Gjyqësor, KLD pushoi së...

Aktualitet 12:16 - 17 Maj, 2019

Nga apartamenti me vjehrrën tek luksi i Tiranës/ Hije dyshimi mbi pasurinë e gjyqtarit të Apelit

Mbi 750 prokurorëve dhe gjyqtarëve u ka kaluar në sitë pasuria duke filluar nga kreditë, tek dhuratat, pasuritë e patundshme dhe trashëgimitë. Pas verifikimit të pasurisë...

Gjyqtari Alfred Gjoni ne KPK
Aktualitet 14:00 - 14 Janar, 2019

Probleme me pasurinë/ KPK “pret kokën” e një tjetër gjyqtari

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur shkarkimin nga detyra të kryeyarit të Gjykatës së Rrethit Kurbin, Alfred Gjoni. KPK u shpreh se gjyqtari kishte bërë deklarim...

Aktualitet 09:01 - 20 Nentor, 2018

Reforma në Drejtësi “mollë sherri” mes Kuvendit dhe Presidencës/ Ilir Meta bllokon ngritjen e KED

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi është kthyer sërish në një mollë sherri mes Presidencës dhe Kuvendit. Ky organ prej gati dy vitesh nuk ka funksionuar asnjëherë...

mbledhja e komisionit të ekonimosë, raporti INSTAT 2018
Kryesore 19:42 - 11 Nentor, 2018

Pezulloi urdhrin për tarifat e përmbaruesve privatë/ Ahmetaj çon në KLD gjyqtaren Enkelejda Softa

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ka referuar në Këshillin e Lartë të Drejtësisë një çështje për gjyqtaren Enkelejda Metaliaj Softa, e cila ka marrë...

Aktualitet 19:30 - 20 Tetor, 2018

“Leja prindërore për Gjin Gjonin e paligjshme”/ KLD i kundërpërgjijget Gjonajt

KLD i ka kthyer përgjigje Ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, në lidhje me akuzat e saj për dhënien në mënyrë të paligjshme të Lejes prindërore, për...

Aktualitet 14:52 - 20 Tetor, 2018

Denoncoi skandalin në KLD/ Gjyqtari nxjerr “blof” ministren Gjonaj

Gjyqtari Gjin Gjoni ka reaguar pas deklaratave të Ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, se KLD i ka dhënë leje prindërore në mënyrë të fshehtë, me argumentin...

Aktualitet 13:34 - 20 Tetor, 2018

KLD përfshihet nga një tjetër skandal/ Meta i shpall “luftë” Ramës?

Ministrja e Drejtësisë, Etlida Gjonaj, ka denoncuar sot një tjetër skandal në radhët e KLD-së. Në një konferencë për shtyp, Gjonaj deklaroi se në mbledhjen e...

Aktualitet 08:45 - 20 Tetor, 2018

Vettingu “fundos” Zaganjorin dhe Brocin/ KLD në kolaps  

Ndërkohë që sisitemi gjyqësor po shkon drejt kaosit dhe ku 21 gjykata në vend kanë mbetur pa kryetarë, duket se edhe Këshilli i Lartë i Drejtësisë...

Aktualitet 08:41 - 15 Gusht, 2018

Vettingu alarmon Metën dhe KLD-në/ Bllokohen të dhënat për gjyqtarët dhe inspektorët

Vettingu ka alarmuar Këshillin e Lartë të Drejtësisë. Në një kohë kur është mbyllur faza e parë e vettingut dhe 21 gjyqtarë nuk arritën të justifikonin...

Aktualitet 08:53 - 21 Korrik, 2018

Shkatërruan drejtësinë/ KLD e tejmbushur e me skandale  dhe zullume

Dalin në dritë detaje nga zullumet që kanë bërë ndër vite inspektorët e KLD. Prej disa ditësh gazeta ka nxjerrë të dhëna për pasuritë e tyre,...

Aktualitet 09:53 - 13 Korrik, 2018

Gjyqtarët e korruptuar/ Këshilli i Europës “shuplakë” Metës

Grupi i Shteteve të Këshillit të Europës kundër Korrupsionit, “GRECO”, ka kërkuar që të intensifikohet lufta antikorrupsion në Shqipëri. Ky institucion ka publikuar dje raportin vjetor...

Aktualitet 13:09 - 9 Korrik, 2018

68 gjyqtarë të korruptuar e të inkriminuar/ “KLD e llumit i mori në mbrojtje”

Sistemi gjyqësor shpesh është përshirë nga akuza për korrupsion por edhe paaftësi. Nuk kemi të bëjmë me perceptim por me një realitet të faktuar. Ish-Ministri i...

Aktualitet 12:00 - 9 Korrik, 2018

KLD-ja e pazareve/ Fluks emërimesh nepotike në drejtësi

Opozita ka bojkotuar sot seancën parlamentare, kur pritej të miratohej Ligji për Magjustraturën. Në këto rrethan kreu i Grupit Parlamentar Socialist Taulant Balla, i bëri thirrje...

Aktualitet 11:45 - 9 Korrik, 2018

Deputeti i LSI-së “sulmon” Metën?/ Llumi ndodhet në KLD

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Nasip Naço në një konferencë për mediat ka sulmuar Këshillin e Lartë të Drejtësisë. Sipas Naços KLD kjo hallkë e...

Aktualitet 11:29 - 29 Qershor, 2018

Drejtësia në kolaps/ 11 gjykata pa kryetarë

Këshilli i lartë i Drejtësisë po shqyrton delegimin e mandateve për 11 kryetarë gjykatash. Këta të fundit kanë depozituar në KLD kërkesën për shtyrje të mandatit....

Aktualitet 10:59 - 26 Qershor, 2018

Shkarkimet e gjyqtarëve/ Gjin Gjoni “sherr” me ministren e Ramës

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, ka debatuar ashpër me gjyqtarin Gjin Gjoni në mbledhjen e fundit të Këshillit të Lartë të drejtësisë.  Sipas gazetës “Shqiptarja.com”, mollë...

Aktualitet 21:25 - 12 Qershor, 2018

KLD shpërfill Presidentin dhe Ministren/ Votojnë kundër shkarkimit të gjyqtarit

Anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë kanë votuar kundër shkarkimit të gjyqtarit të Gjykatës Administrative të Apelit Shkodër, Ahmet Jangulli, duke qenë tërësisht kundër dëshirës...

Aktualitet 12:50 - 11 Qershor, 2018

Sistemi i drejtësisë në kolaps/ KLD shtyn mbledhjen

Këshillit i Lartë të Drejtësisë nuk ka mundur të zhvillojë mbledhjen e sotme. Shkak është bërë mos plotësimi i kuorumit. Në pikën e parë të rendit...