Connect with Us

All posts tagged "kine"

Bota 09:09 - 18 Shkurt, 2020

Koronavirusi vijon të marrë jetë njerëzish/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave

Virusi vdekjeprurës, tashmë i qujatur Covid-19, vijon të marrë jetë njerëzish në Kinë, ku numri i viktimave është rritur në mënyrë të ndjeshme. Të dhënat nga...

Blog 08:35 - 18 Shkurt, 2020

Karantina e një familjeje në Vuhan, e pasuar nga infektimi dhe tragjedia

Nga Lily Kuo “The Guardian” * Liu Mengdi, 25-vjeçe, ka mbajtur një ditar javët e fundit, ndërsa koronavirusi ka kapluar qytetin e saj të lindjes, Vuhan....

Bota 15:45 - 16 Shkurt, 2020

Lajm i mirë nga Kina/ Bie numri i rasteve të reja me koronavirus

Kina ka raportuar për të ditën e tretë me radhë se rastet me virusin e ri kanë rënë edhe pse Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë...

Bota 09:39 - 16 Shkurt, 2020

Rritet në mënyrë të frikshme numri i viktimave nga Koronavirusi/ 2009 raste të reja vetëm në fundjavë

Numri i personave që kanë humbur jetën në Kinë nga koronavirusi, po rritet në mënyrë të frikshme. Mediat raportojnë se deri tani numri I viktimave ka...

Bota 09:36 - 15 Shkurt, 2020

Shënohen mbi 1500 viktima/ Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët

Numri i viktimave nga koronavirusi në Kinë vijon të rritet në mënyrë të frikshme. mediat raportojnë se numri i viktimave deri tani ka arritur në mbi...

Bota 20:01 - 14 Shkurt, 2020

Raportonin të vërtetën për koronavirusin/ Zhduken dy gazetarët kinezë

Dy gazetarë kinezë të cilët raportonin situatën dramatike, përmes fotove dhe videove nga qyteti epiqendër i koronavirusit, Wuhan, janë zhdukur pa lënë gjurmë. Bëhet fjalë për...

Bota 08:16 - 12 Shkurt, 2020

SHBA i bën thirrje Kinës të pranojë ndihmën amerikane për koronavirusin

Zyrtarët e shëndetësisë në SHBA përsëri i bënë thirrje Kinës të pranojë ndihmën e ekspertëve amerikanë për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit të ri. Organizata Botërore...

Bota 11:57 - 6 Shkurt, 2020

Koronavirusi vijon të avancojë/ Raportohen 565 viktima dhe 28 mijë të infektuar

Koronavirusi vijon të avancojë ndërsa raportohet se 565 persona kanë humbur nga ky virus, por vetëm dy prej tyre jashtë Kinës. Ndërkohë nga 28 mijë e...

Bota 14:54 - 5 Shkurt, 2020

E trishtë/ Lind foshnja e parë me koronavirus

Një foshnjë e lindur nga një paciente me koronavirus në Wuhan është diagnostikuar me sëmundjen vdekjeprurëse, 30 orë pas lindjes. Mjekët në Kinë tani kanë frikë...

Sociale 10:06 - 4 Shkurt, 2020

“60 te vdekur çdo ditë”/ Ambasadori apel komunitetit shqiptar në Kinë: Merrni vendime të pjekura

Ambasadori i Shqipërisë në Kinë, Selim Belortaja ka bërë apel të fortë për komunitetin shqiptar që jeton në këtë shtet, pas shpërthimit të koronavirusit. Ambasadori ka...

Bota 13:41 - 3 Shkurt, 2020

Koronavirusi!/ Ndalohen funeralet e viktimave në Kinë

Kina ka ndaluar funeralet varrosjet dhe aktivitete të tjera të lidhura me trupat ë atyre që humbën jetën si pasojë e koronavirusit. Ministria e Çështjeve Civile...

Bota 13:21 - 3 Shkurt, 2020

Frika e përhapjes së koronavirusit/ Rrugët mbushen me kafshë të hedhura nga ballkoni

Pas panikut të përpahjes së koronavirusit shumë persona në Kinë kanë hedhur kafshët e tyre shtëpiake nga ballkoni. Në disa foto të shpërndara në media shihen...

Bota 09:29 - 3 Shkurt, 2020

Koronavirusi/ Përhapje e vrullshme në Kinë, mbi 300 të vdekur

Më shumë se 14.000 të infektuar dhe 304 të vdekur në Kinë: Për të parandaluar përhapjen e virusit të Koronës, janë vendosur kufizime drastike në qytetin...

Bota 09:20 - 3 Shkurt, 2020

Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Kinë/ 17 200 të prekur në total

Rritet numri i viktimave të prekur nga koronavirusi duke arritur në 361. Komisioni i Shëndetit në provincën Hubei raportoi të hënën për 57 viktima të reja....

Bota 19:08 - 2 Shkurt, 2020

Shënohet viktima e parë e koronavirusit jashtë Kinës

Një burrë ka ndërruar jetë në Filipine për shkak të koronavirusit, duke shënuar kështu viktimën e parë jashtë Kinës. Viktima është një burrë 44-vjeçar nga Wuhan,...

Bota 13:18 - 1 Shkurt, 2020

Alarmi për koronavirus/ Pekini qetëson botën: 243 persona janë shëruar

Ndërkohë që frika dhe alarmi nga koronavirusi ka përfshirë pjesën më të madhe të botës, një lajm i mirë vjen nga Pekini. Media xinhuanet.com, raporton se...

Bota 17:29 - 31 Janar, 2020

Pamje të tmerrshme nga Kina/ Të prekurit nga koronavirusi humbin jetën në mes të rrugës

Pamje të tmerrshme vijnë nga rrugët e Wuhanit i Kinës ku shpërtheu koronavirusi. Mediat kanë nxjerrë pamje nga rrugët, në të cilat shihen njerëz të shtrirë...

Bota 17:58 - 30 Janar, 2020

Njeriu më i pasur i Kinës dhuron 12 milionë dollarë për zbulimin e vaksinës kundër koronavirusit

Njeriu më i pasur në Kinë, Jack Ma, ka dhuruar 100 milion jen, që do të thotë rreth 12 milionë dollarë, për të ndihmuar kërkimet shkencore...

Bota 14:26 - 29 Janar, 2020

Përfundon në kohë rekord spitali i parë në Kinë/ Gati për pacientët me koronavirus

Ka përfunduar spitali i parë për trajtimin e koronavirusit në Kinë Punëtorëve dhe vullnetarëve ju deshën vetëm dy ditë për të shndërruar një ndërtesë boshe në...

Lajme 11:22 - 29 Janar, 2020

Studentja shqiptare kthehet nga Kina/ Shtrohet në spitalin infektiv në QSUT

Një studente shqiptare e cila është ktheyr nga Kina pas përhapjes së coronavirusit është shtruar në Spitalin Infektiv në QSUT. Mësohet se studentja shqiptare e ardhur...

Sociale 22:33 - 27 Janar, 2020

3 studentë shqiptarë po kthehen nga Kina/ Silva Bino: Duhet të qëndrojnë 2 javë në karantinë

Ministria e Shendëtësisë, Ogerta Manastirliu, bëri të ditur se 3 studentë shqiptarë, po kthen nga Kina pas shpëthimit të epidemisë së koronavirusit. “Kemi informacione për një...

Lajme 20:08 - 27 Janar, 2020

“Asnjë shqiptar i prekur nga koronavirus”/ Ambasadori jonë raport të plotë nga Pekini

Ambasadori shqiptar në Pekin, Selim Belortaja ka shuar për herë të parë kureshtjen e shqiptarëve lidhur me të prekurit nga koronavirusi që ka shpërthyer në Kinë....

Blog 10:46 - 27 Janar, 2020

Koronavirusi, pse OBSH duhet të shpallë gjendjen globale të emergjencës

Nga Michael Bociurkiw “CNN” * Ndërsa koronavirusi i Vuhanit, po vazhdon të përhapet në mbarë botën, vendimi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të mos shpallur...