Connect with Us

All posts tagged "kina"

Aktualitet 21:18 - 10 Maj, 2019

Hyjnë në fuqi tarifat e reja tregtare ndaj Kinës/ Bisedimet mes palëve vazhdojnë

Negociatorët për tregtinë të SHBA-së dhe Kinës mblidhen të premten në ditën dytë të bisedimeve, vetëm pak orë pas hyrjes në fuqi të tarifave të reja...

Aktualitet 21:08 - 27 Prill, 2019

Presidenti Trump mirëpret ndihmën e Rusisë dhe Kinës për Korenë e Veriut

Presidenti Donald Trump tha se mirëpret ndihmën nga Rusia dhe Kina për çështjen e Koresë së Veriut, pas zhvillimit të një samiti këtë javë në Rusi,...

Aktualitet 16:18 - 21 Prill, 2019

Kina “pushton” Europën/ KE pritet të marrë vendimin drastik

Siç shkruan BBC, invesitimet e Kinës po përhapen gjithmonë e më shumë në Europë dhe kjo gjë ka shtuar ankth të madh në Konisionin Europian. Në...

Aktualitet 08:51 - 27 Mars, 2019

Vetëm BE e bashkuar mund ti bëjë “ballë” Kinës

Kina mundohet t’i përçajë europianët në çështjet tregëtare. Është mirë që kjo të mos ndodhë, sepse Bashkimi Europian është i fortë vetëm kur funksionon si komunitet,...

Aktualitet 13:01 - 3 Janar, 2019

Kina kërkon ribashkimin me Tajvanin

Presidenti kinez, Xi Jinping përforcoi në një fjalim të tij qëndrimin e Pekinit për çështjen e Tajvanit. Edhe më 2019, presioni mbi Tajvanin do vazhdojë të...

Aktualitet 23:21 - 22 Shtator, 2018

Acarimi i marrëdhënieve tregtare mes Kinës dhe Amerikës/ Pekini merr vendimin ekstrem

Pekini ka anuluar bisedmet tregtare me Uashingtonit, pas vendosjes së tarifave të reja nga presidenti amerikan, Donald Trump, për mallrat kineze. Kina kishte planifikuar që javën...

Aktualitet 22:37 - 22 Shtator, 2018

Vatikani dhe Kina nënshkruajnë marrëveshjen historike

Vatikani dhe Kina kanë nëshkruar një marrëveshje historike, të përkohshme, e cila i jep të drejtën Vatikanit që të emërojë peshkopë në Kinë. Kjo marrëvshje është...

Aktualitet 23:42 - 18 Shtator, 2018

Tarifat e kripura të Trump ndaj importeve kineze/ Vjen kundërpërgjigja e Pekinit

Pekini ka vendosur të kundërpërgjigjet ndaj tarifave amerikane prej 200 miliardë dollarësh ndaj mallarave kineze, të vendosura nga presidenti Donald Trump. Autoritetet kineze njoftuan ditën e...

Aktualitet 23:44 - 6 Gusht, 2018

SHBA dhe rritja e kërcënimit detar në Atlantikun e Veriut

Anijet ushtarake kineze tani janë duke patrulluar në Atlantikun e Veriut dhe nëndetëset ruse po lëvizin në të njëjtat zona ujore, me një intensitet që nuk...

Aktualitet 21:40 - 5 Gusht, 2018

A do ta blejë Kina Portugalinë?

Kur ishte trojka ajo që përcaktonte fatet e Portugalisë, Kina bleu masivisht sipërmarrje portugeze. Tani ajo do të blejë krejtësisht prodhuesin më të madh të energjisë...