Connect with Us

All posts tagged "kina"

Kina po e shqyrton mundësinë e kombinimit të vaksinave kundër COVID-19
Bota 17:17 - 11 Prill, 2021

Kina shqyrton mundësinë e kombinimit të vaksinave kundër COVID-19

Një zyrtar i lartë i Kinës për kontrollin e sëmundjeve tha se Pekini zyrtar po e konsideron mundësinë e kombinimit të vaksinave kundër COVID-19, duke e...

A duhet t'i bojkotojnë Shtetet e Bashkuara Lojrat Olimpike në Kinë?
Bota 23:03 - 7 Prill, 2021

A duhet t’i bojkotojnë Shtetet e Bashkuara Lojrat Olimpike në Kinë?

Përplasjet politike mbi një ligj të ri zgjedhor në shtetin jugor të Xhorxhias, po kontribuojnë edhe në një debat lidhur me çështjen nëse Shtetet e Bashkuara...

Blog 08:10 - 1 Prill, 2021

Kina përparon, kur ne nuk arrijmë që ta ndalim atë

Nga Edward Lucas “Center for European Policy Analysis” Nëse NATO ngatërrohet me Kinën, atëherë edhe Kina do të ngatërrohet me NATO-n. Ky ishte nënteksti i vizitës...

Ardhja e vaksinave kineze dhe ruse/ Shehi: Rama, pazarë me shëndetin e shqiptarëve me vende të dyshimta
Politikë 21:45 - 28 Mars, 2021

Shehi akuza Ramës/ Po bën pazar me shëndetin e shqiptarëve me vende të dyshimta

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi, njëkohësisht kandidat i opozitës bashkuar në listat e Tiranës gjatë një komunikimi në rrjetet sociale deklaroi se e sheh si pazar...

Irani dhe Kina nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi 25-vjeçare
Bota 16:03 - 27 Mars, 2021

Irani dhe Kina nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi 25-vjeçare

Ministrat e jashtëm të Kinës dhe Iranit nënshkruan të shtunën një marrëveshje bashkëpunimi 25-vjeçare midis dy aleatëve në një ceremoni të transmetuar drejtpërdrejt në televizionin shtetëror....

Zyra e BE-së mirëpret zgjedhjen e qeverisë së re të Kosovës
Bota 22:10 - 22 Mars, 2021

Shkelja e të drejtave të njeriut/ BE, sanksione ndaj Kinës dhe Mianmarit

Ministrat e jashtëm të BE-së që u takuan të hënën në Bruksel miratuan sanksione të lidhura me shkeljen e të drejtave të njeriut në Kinë, Mianmar...

Covid-19/ Mbërrijnë 3.000 vaksina ruse në Maqedoninë e Veriut
Kosova & Rajoni 16:11 - 7 Mars, 2021

Covid-19/ Mbërrijnë 3.000 vaksina ruse në Maqedoninë e Veriut

Të dielën në Maqedoninë e Veriut kanë arritur 3.000 vaksina ruse Sputnik V, nga rreth 200.000 sa janë porositur nga Rusia për vaksinimin e popullatës për...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Yuri Kim “zbarkon” në Shkodër
Politikë 18:57 - 5 Mars, 2021

“Nuk duhet ta lejojmë që të na sfidojë”/ Yuri Kim kundër Kinës: SHBA do të punojë me Shqipërinë

Ambasadorja e SHBA në vendin tonë, Yuri Kim, ka dalë me një mesazh në twitter, ku shprehet se nuk duhet lejuar që Kina të sfidojë sistemin...

Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit
Kuriozitete 15:08 - 5 Mars, 2021

Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit

Sonda hapësinore Tianwen-1 e Kinës që orbiton aktualisht Marsin ka dërguar përsëri imazhe të reja mahnitëse të sipërfaqes Marsiane të marra gjatë muajit të saj të...

Blog 08:54 - 4 Mars, 2021

Zhgënjimi me strategjinë e BE/ Edhe vendet anëtare kthehen nga Kina dhe Rusia për vaksinat

Strategjia e vaksinimit të 27 vendeve të Bashkimit Evropian po copëzohet ndërsa vendet anëtare u drejtohen shteteve jashtë bllokut për të dhënë një shtysë fushatave të...

Blog 14:05 - 27 Shkurt, 2021

Rusia dhe NATO duhet të punojnë së bashku për ta frenuar Kinën

Nga Robert Zapesochny “Newsmax” Kur Rusia pushtoi Krimenë në vitin 2014, vetëm 3 anëtarë të NATO-s (Shtetet e Bashkuara, Britani dhe Greqia) shpenzonin të paktën 2...

Blog 08:43 - 27 Shkurt, 2021

Kina dhe Rusia po e mundin Perëndimin me diplomacinë e vaksinave

Nga Lionel Laurent “Bloomberg” Për mua ishte inkurajuese të shihja javën e shkuar udhëheqësit e G7-ës, përfshirë Emanuel Makron të Francës, Angela Merkelin e Gjermanisë dhe...

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë vaksinat e saj në Ballkan. Disa ekspertë thonë se kjo është një përpjekje për të rritur ndikimin e saj në rajon. Hungaria ishte e para anëtare e Bashkimit Evropian që mori vaksinat e prodhimit kinez Sinopharm. Kina ka premtuar të dhurojë 30,000 doza për Malin e Zi ndërsa Serbia ka marrë tashmë 1.5 milion doza. Vëzhgues të rajonit thonë se përpjekjet e Kinës në Ballkan janë një formë e diplomacisë së vaksinave. “Mendoj se në planin afatgjatë, fakti që Evropa nuk e tregoi veten si një lojtare që mund të ndihmojë rajonin, do të ketë pasoja negative. Të gjithë po shohim se si Serbia iu drejtua Rusisë dhe Kinës për të blerë sasi të shumta vaksine. Kjo tregoi se Serbia, e cila prej vitesh ka thënë se i duhet të tregohet e ekuilibruar dhe jo e angazhuar vetëm ndaj Perëndimit, e luajti lojën me zgjuarsi. Unë mendoj se është gabim i madh për Perëndimin që të mos sjellë zgjidhje për vaksinën dhe tani, Kina dhe Rusia po dalin të fituara", thotë Damir Marusic, studiues në Këshillin e Atlantikut në Uashington. Në Bosnjë-Hercegovinë, vaksinimi filloi vetëm në njërën nga dy entitetet e saj. Republika Serbe e Bosnjes, tradicionalisht e afërt me Rusinë, siguroi një numër të vogël dozash tëvaksinës ruse Sputnik V dhe planifikon të marrë të tjera në të ardhmen. Ata kanë gjithashtu një kontratë fillestare për të blerë vaksina nga Kina. Subjekti tjetër (Federata e Bosnje-Hercegovinës) është mbështetur vetëm në sistemin Covax dhe nuk ka marrë ende asnjë dozë. "Në një pandemi është krejtësisht e papërgjegjshme të mbështetesh vetëm në premtimin se diçka do të bëhet dhe të mos kesh një alternativë të dytë ose të tretë," thotë Bakir Nakas, specialist i sëmundjeve infektive. Por ajo që disa ekspertë e shohin si shqetësuese është mungesa e informacionit për cilësinë e vaksinave, krahasuar me ato të prodhuara në Perëndim. Shumë njerëz besojnë se Kina po përdor shpërndarjen e vaksinave për të fituar ndikim dhe për të treguar se sistemi autoritar i Kinës është më efikas sesa demokracitë perëndimore. “Kina mund ta përdorë këtë si një shembull që marrëdhënia e Serbisë me Kinën ka qenë në të mirë të Serbisë. Pikërisht këtë ka thënë edhe Presidenti Vuçiç, pra ‘shihni se çfarëkemi mundur të marrim nga miqtë tanë kinezë’ ndërsa Bashkimi Evropian dhe sistemi Covax ka qenë tepër i ngadaltë në prodhimin dhe shpërndarjen e vaksinave, për të cilat të gjitha vendet kanë pasur nevojë të jashtëzakonshme," thotë David Shullman, i Institutit Ndërkombëtar Republikan në Uashington. Zoti Shullman shton se në të ardhmen, do të jetë me rëndësi të vëzhgohen veprimet e Kinës edhe në fusha të tjera, si teknologjia dhe novacioni.
Bota 19:21 - 26 Shkurt, 2021

Sa ndikojnë vaksinat kineze në rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë vaksinat e...

Biden urdhër shtetet/ “Vaksina të jetë e disponueshme për të gjithë amerikanët deri më 1 maj”
Bota 18:07 - 19 Shkurt, 2021

Biden shpalos vizionin para aleatëve/ Reagon ashpër ndaj Rusisë: Do destabilizimin e SHBA

Presidenti i SHBA Joe Biden shpalosi të premten një kontrast të mprehtë me politikën e jashtme të paraardhësit të tij Donald Trump, duke premtuar t’i japë...

SHBA-ja dhe Kina, konkurrencë mbi vaksinat dhe rimëkëmbjen post-pandemisë në Evropë
Bota 16:10 - 18 Shkurt, 2021

SHBA-ja dhe Kina, konkurrencë mbi vaksinat dhe rimëkëmbjen post-pandemisë në Evropë

Shtetet e Bashkuara kanë në plan të “riparojnë” e “gjallërojnë” bashkëpunimin me aleatët e tyre evropianë ndërsa Uashingtoni dhe Pekini po shihen si konkurrentë në Evropë...

“Mos u gëzoni”/ Habit OBSH: Vaksina nuk do të thotë zero Covid
Blog 09:07 - 11 Shkurt, 2021

Kush i beson më OBSH-së?

Nga Amber Athey “Spectator” Pra sipas gjetjeve mëtë fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ka shumë të ngjarë që virusi Covid-19 të kalojë nga një kafshë...

Maqedonia e Veriut merr 200 mijë vaksina nga Kina/ Osmani: "Menaxhimi i pandemisë të mbahet larg elementit gjeopolitik "
Aktualitet 21:49 - 9 Shkurt, 2021

Maqedonia e Veriut merr 200 mijë vaksina nga Kina/ Osmani: “Menaxhimi i pandemisë të mbahet larg elementit gjeopolitik “

Maqedonia e Veriut do të marrë 200.000 mijë vaksina nga Kina kundër Covid-19. Në një intervistë për gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin Përballë, ministri i Punëve...

Skandali në aeroportin e Rinasit/ Ngjela ngre dyshime për akt terrorist
Politikë 21:53 - 3 Shkurt, 2021

“Nuk dua t’i shoh me sy rusët”/ Revoltohet Ngjela: Kush na jep garanci për vaksinën e tyre, Noc Rroku?

Mbrëmjën e sotme në emisinin ‘Open’ po diskutohet për refuzimin e vaksinave ruse. Sipas avokatit Spartak Ngjela, ky vendim është i drejtë pasi vendi ynë nuk...

Mjeku bën thirrjen e fortë/ Të negociohet me Kinën dhe Rusinë për vaksinat anti- Covid, Pfizer s’ka për të gjithë
Shëndeti 23:44 - 2 Shkurt, 2021

Mjeku bën thirrjen e fortë/ Të negociohet me Kinën dhe Rusinë për vaksinat anti- Covid, Pfizer s’ka për të gjithë

Mjeku i njohur Artan Koni i ka bërë thirrje autoriteteve të negociojnë me Kinën dhe Rusinë për vaksinën anti Covid. I ftuar në “Real Story” ai...

A është e sigurt vaksina AstraZeneca?/ Mjeku Alimehmeti jep përgjigjen e prerë
Shëndeti 22:35 - 2 Shkurt, 2021

Alimehmeti: Duhet t’i shihnim edhe vaksinat ruse e kineze, s’duhen djegur opsionet

Mjeku i njohur epidemiolog Ilir Alimehmeti ishte i ftuar në “Real Story” mbrëmjen e sotme ku po diskutohet për vaksinat. Ai tha se Shqipëria duhet të...

Blog 09:55 - 1 Shkurt, 2021

Rikthimi i frikshëm i Kinës tek Maoizmi

Nga Doug Bandow “National Riview” Një nga çështjet e pakta mbi të cilën bien dakord demokratët dhe republikanët në SHBA, është se Republika Popullore e Kinës...

Bota 18:44 - 31 Janar, 2021

Kina rrit influencën për shkak të Coronës

E vërteta më e preferuar e autokratëve është ajo që ata vetë e shpikin. Kur në pranverën e vitit të kaluar, erdhi papritur pandemia në Europë,...

Aktualitet 23:31 - 28 Janar, 2021

Vaksine ruse apo kineze në Shqipëri/ Kim: Unë i besoj…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim nuk është shprehur kundër ardhjes së vaksinës kineze, ruse, apo qoftë të një shteti nga ana lindore e botës në Shqipëri. Ajo...