Connect with Us

All posts tagged "KiE"

Politikë 15:28 - 7 Shkurt, 2020

Basha përshëndet deklaratën e KiE/ Ritheksoi se në 30 qershor nuk pati zgjedhje

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përshëndetur deklaratën e Misionit të KiE që sipas tij ritheksoi se në 30 qershor nuk pati zgjedhje. Basha thotë...

Politikë 12:26 - 4 Shkurt, 2020

Meta pret delegacionin e Këshillit të Europës/ Shqipëria në krizë dhe në çekuilibër të plotë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në takim delegacionin e nivelit të lartë të Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale të Këshillit të Europës, i...

Politikë 19:31 - 7 Nentor, 2019

Reforma dhe zgjedhjet/ KiE mesash të fortë politikës

Raportuesit për Shqipërinë në Këshillin e Europës , Andrej Hunko dhe Joseph O’Reilly i kanë bërë thirrje forcave politike të angazhohen seriozisht për reformën zgjedhore dhe...

Politikë 11:26 - 25 Tetor, 2019

Ruçi dhe Balla në Konferencën e kryeparlamentarëve të Këshillit të Europës/ Takime me zyrtarë të lartë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi dhe Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së,  Taulant Balla morën pjesë në Konferencën e Kryetarëve të Parlamenteve të vendeve anëtare të...

Vetingu 08:46 - 28 Shtator, 2019

Reforma shkund drejtësinë/ 12 gjykata drejt shkrirjes, ekspertët e KiE zbarkojnë në Tiranë  

Përveç largimit të gjyqtarëve të korruptuar, Reforma në Drejtësi  pritet të ulë edhe numrin e gjykatave në vend. Nga parashikimet paraprake, është thënë se nga 37...

Aktualitet 14:05 - 27 Qershor, 2019

Tërhoqën vëzhguesit zgjedhor/ KiE: Monitorimi bëhet nga OSBE-ODIHR

Këshilli i Europës ka reaguar sot duke deklaruar se monitorimi i zgjedhjeve do të bëhet nga OSBE/ODHIR. Ndër të tjera KiE shton se “zgjedhjet duhet të...

Aktualitet 12:36 - 27 Qershor, 2019

KiE tërhoqi vëzhguesit zgjedhor/ Reagon Vasili

Pas takimit që nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili zhvilloi sot me Presidentin Ilir Meta në zyrën e këtij të fundit, ai ka dalë në një konferencë...

Aktualitet 20:21 - 26 Qershor, 2019

Vendimi i KiE/ Berisha: Goditje fatale për farsën elektorale të Ramës

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur mbi vendimin e Këshillit të Europës për të mos patur vëzhgues të saj...

paloka quan kellira alfred pezen dhe carlo bolinon
Aktualitet 19:33 - 26 Qershor, 2019

“Griselda e bashkisë nuk gënjen kurrë”/ Paloka tallet keq me Veliajn

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, teksa ironizon me deklaratat e mazhorancës lidhur mbi vendimin e KiE...

Aktualitet 18:16 - 26 Qershor, 2019

“Për të qarë e për të qeshur”/ Tritan Shehu “thumbon” zv.ministrin e Ramës

Vendimi i Këshilli i Evropës, për tërheqjen e vëshguesve të saj për zgjedhjet lokale me arsyetimin se mund  të rrezikohet siguria e tyre, u komentua jo...

Aktualitet 15:15 - 26 Qershor, 2019

Rama i përgjigjet Bashës/ S’zhgënjen asnjë ditë o Njish

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së kreut të PD-së, Lulzim Basha, i cili tha se “Vendimi i Kongresit të Autoriteteve Rajonale e Lokale të...

Aktualitet 14:37 - 26 Qershor, 2019

KiE anuloi misionin vëzhgues/ Basha: Ky është distancim i qartë nga zgjedhjet

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, foli gjatë një konference për mediat lidhur me faktin që KiE anuloi misionin vëzhgues për zgjedhjet e 30 qershorit. KiE...

Aktualitet 14:36 - 26 Qershor, 2019

Basha i vendosur/ Asnjë hap pas, nuk do të lejojmë votime farsë  

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas vendimit të Këshillit të Europës për të tërhequr misionin e vëzhguesve për zgjedhjet e 30 qershorit, në...

Aktualitet 10:43 - 28 Shkurt, 2019

Çelja e negociatave/ Fleckenstein apelon KiE

Eurodeputetit Knut Fleckenstein edhe njëherë ka ripërsëritur se janë kundër qëndrimit që po mban Opozita, kundër djegies së mandateve dhe dhunës në protesta. Ai ka rikujtuar...

Aktualitet 13:16 - 21 Shkurt, 2019

KiE thirrje opozitës të qëndrojë në parlament

Ndërkombëtarët kanë reaguar kundër aktit të ndërmarrë nga opozita për të dorëzuar mandatet e deputetëve. Duke shprehur shqetësim për vendimin e opozitës për t’u tërhequr nga...

Aktualitet 16:54 - 20 Prill, 2018

“Shqipëria që sot hyn në greminën e përjashtimit nga Këshilli i Europës”

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dënuar vendimin për lënien në burg të 4 prej protestuesve kuksianë pas protestave të dhunshme më 31 mars kundër tarifës së Rrugës...

Aktualitet 22:15 - 16 Dhjetor, 2017

KiE i adreson qeverisë Rama ultimatumin për burgjet

  Pasi më parë ka realizuar një seri vizitash në terren, nga grupet e ekspertëve të vet, Komitet i Parandalimit të Torturës në Këshillin Evropian i ka adresuar...

Aktualitet 15:14 - 11 Tetor, 2016

Kosova për herë të parë me delegacion në Asamblenë Parlamentare të KiE/ Leskaj: Hap shumë i rëndësishëm për forcimin e demokracisë

Në sesionin e radhës të APKiE, që po zhvillohet në Strasburg më 10-14 tetor 2016, u mor vendimi që Kosova për herë të parë të përfaqësohet...

Aktualitet 09:31 - 1 Tetor, 2016

Rrëzohen kunetërit kandidatë për në Gjykatën e Strasburgut

Të tre kandidatët e qeverisë për një post në Gjykatën e Strasburgut, janë rrëzuar dje nga Këshilli i Europës. Gjyqtari Ledi Bianku, të cilit i ka...

Aktualitet 15:15 - 30 Shtator, 2016

KIE refuzon 3 kandidaturat e Shqipërisë për në Gjykatën e Strasburgut

KIE ka refuzuar tre kandidaturat e Shqipërisë për në Gjykatën e Strasburgut. Ina Rama, Sokol Berberi dhe Gent Ibrahimi kanë qenë kandidaturat që nuk kanë arritur...

Aktualitet 14:28 - 8 Qershor, 2016

Presidenti Nishani merr letër nga Sekretari i KiE-së: Mbështetje në prcesin e kompesimit të pronave

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka marrë një letër nga Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Thornbjørn Jagland. Në përgjigje të letrës së Nishanit, dërguar...

Politikë 13:56 - 29 Qershor, 2015

Meta: Zgjedhjet arritën standardet

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti të hënën bashkëraporterët e Komisionit të Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Jonathan Evans dhe Andrej Hunko. Duke...

Aktualitet 15:06 - 24 Prill, 2015

Valentina Leskaj në KiE : Problemet ekonomike, shkak për emigrimin

Valentina Leskaj, Kryetare e Delegacionit të Kuvendit të Shqipërisë në Asamblenë Parlamentare te Këshillit të Europës ka folur për problemin e emigrimit në Mesdhe. Duke u...