Connect with Us

All posts tagged "keshillat"

Mos ‘vraponi’ te suplementet dhe vitaminat!/ 10 kishillat e mjekës si të luftoni Covid
Shëndeti 16:04 - 21 Dhjetor, 2020

Mos ‘vraponi’ te suplementet dhe vitaminat!/ 10 këshillat e mjekës si të luftoni Covid

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP Mendoni qe jeta eshte e gjate, dhe qe ta gezoni ju duhen njerezit e afert, miqt dhe shoket...

Shëndeti/ Parashikimi i yjeve për muajin Dhjetor
Shëndeti 16:00 - 18 Nentor, 2020

Ushtrimet fizike pasi kaloni Covid-19/ Ja këshillat që duhet të ndiqni

Ekspertët paralajmërojnë që njerëzit duhet të rifillojnë aktivitetet normale, veçanërisht ushtrimet, ngadalë dhe me kujdes pas COVID-19. Dr. Jordan D. Metzl, një mjek i mjekësisë sportive...

Simptomat pas dehjes/ Këshillat që do t’iu ndihmojnë të kaloni gjendjen e keqe
Shëndeti 15:23 - 7 Nentor, 2020

Simptomat pas dehjes/ Këshillat që do t’iu ndihmojnë të kaloni gjendjen e keqe

“Hangover” është përgjigjia e organizmit kur e ekzagjerojmë me pijen. Simptomat pas dehjes janë të shumta si, diarre, të vjella, lodhje, dhimbje koke, stomaku, djersitje, rritje...

Mbyllet reparti i Radiologjisë në Berat/ Infektohet mjeku, karantinohet i gjithë stafi
Politikë 13:58 - 26 Shtator, 2020

Kur shpërthen vala e dytë e Covid-19?/ Mjeku shqiptar në Itali, apel të fortë

Mjeku shqiptar që punon në spitalin e Lodit në Itali, Alban Beltoja ka folur sot lidhur me situatën e koronavirusit. Në një lidhje për News 24,...

Shëndeti 10:29 - 9 Prill, 2020

“Koronavirusi nuk kursen asnjë”/ Mjekja pediatre këshilla për fëmijët

Mjekja pediatre Ilsa Kraja është shprehur sot se koronavirusi nuk kursen asnjë, duke përfshirë këtu edhe fëmijët. Në një lidhje me Skype në Report tv, mjekja...

Shëndeti 13:07 - 8 Prill, 2020

Koronavirusi/ Mjeku këshilla për gratë shtatzëna: Janë shpresa jonë, duhet të rrinë të qeta!

Zv.drejtori i maternitetit të ri “Koço Gliozhen”, Ilir Tasha qetësoi nënat shtatzënë duke thënë se ato janë më imune krahasuar me pjesën tjetër të popullsisë përballë...

Shëndeti 15:36 - 28 Mars, 2020

U prek nga koronavirusi/ Deputeti këshilla qytetarëve: Ruhuni nga ky virus vrasës

Deputeti Adriatik Alimadhi, i cili u konfirmua i prekur nga koronavirusi, ka reaguar sërish sot nëpër mjet një postimi në rrjetet sociale. Në postimin e tij...

Politikë 10:30 - 28 Mars, 2020

“Kjo është një kohë sakrificash”/ Basha apel qytetarëve: Ndiqni këshillat e mjekëve

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka drejtuar një apel qytetarëve që të ndjekin më përpikmëri këshillat e mjekëve në lidhje me situatën që po...

Shëndeti 08:23 - 28 Mars, 2020

Epidemiologia shqiptare në SHBA këshilla kundër Covid-19/ Kjo është e vetmja armë që kemi në dorë

Epdemiologia shqiptare në Florida, Erta Cenko tha se në kushtet kur Covid-19, ka ende gjëra të panjohura dhe nuk ka një kurë për shërimin e saj,...

Sociale 10:26 - 26 Mars, 2020

“Jemi në ditët më intensive të betejës”/ Sociologu këshilla qytetarëve

Ekspertë të shëndetit public vijonë të japin këshilla të vlefshme për qytetarët, sesi t’ja dalim të mposhtim virusin Covid 19, i cili ka pasoja të paparashikuara. Sociologu...

Sociale 10:45 - 24 Mars, 2020

“Si të kurojmë koronavirusin me trajtime bimore”/ Mjeku popullor këshilla për qytetarët

Mjeku popullor Ylli Merja ka dhënë trajtimet bimore që mund t’i bëhet koronavirusit në kushte shtëpiake. Në një lidhje live për emisionin “Vila 24”, Merja tha...

Sociale 13:38 - 21 Mars, 2020

Kreu i Komunitetit Mysliman thirrje qytetarëve/ Zbatoni rregullat dhe këshillat e mjekëve

Kreu i Komunitetit Mysliman në Shqipëri, Bujar Spahiu i ka drejtuar një apel qytetarëve që të zbatojnë rregullat dhe këshillat e mjekëve kundër përhapjes së koronavirusit....

Sociale 10:31 - 19 Mars, 2020

Covid-19/ Pëllumb Pipero qetëson qytetarët, jep informacionin e rëndësishëm

Mjeku infeksionit Pëllumb Pipero vijon të japë këshilla mjaft të vlefshme në lidhje me Covid-19. I ftuar në “Rreze dielli”, në Report tv, profesor Pipero tha...

Sociale 12:47 - 17 Mars, 2020

“Ju na ndihmoni duke respektuar rregullat, ne ju shërbejmë me vetëmohim”/ Mesazhi prekës i mjekut

Bluzat e bardha, janë ata që po qëndrojnë në vijën e parë të frontit, në luftën kundër koronavirusit, i cili po merr jetë njerëzish. Por, krahas...

Sociale 11:44 - 17 Mars, 2020

Këshillat/ Si të kujdesemi për shëndetin mendor në karantinë

Ndërsa vendi ynë po përballet me betejen kundër koronavirusit, specialistë të shëndetit public vijonë të japin këshilla sesi të përballohet kjo situatë. Ndërkohë, këshilla për qytetarët...

Sociale 09:43 - 17 Mars, 2020

Video-“Do t’ia dalim mbanë”/ Tritan Kalo tregon dy “armët” kryesore si ta përballojmë “luftën” me koronavirusin

Ndërsa numri i personave të prekur nga koronavirusi në vendin tonë ka shkuar në 51, mjekët vijojnë të japin mesazhe sensibilizimi për qytetarët, sesi të përballohet...

Sociale 11:43 - 14 Mars, 2020

“Kjo është formula e vetme”/ Mjeku këshillon qytetarët si të mposhtim koronavirusin, tre fjalët magjike

Profesionistët në Shqipëri vijojnë të japin mesazhe e këshilla për qytetarët në lidhje me situatën e krijuar për shkak të koronavirusit. Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero kujton...

Sociale 13:16 - 12 Mars, 2020

Video-Gjashtë këshilla si të mbroni veten dhe të tjerët nga COVID-19

Koronavirusi vijon të mbajë në alarm shumë vende të botës, ndërsa vijon të përhapet me shpejtësi duke prekur shumë njerëz. Tashmë numri i personave të prekur...

Sociale 09:44 - 11 Mars, 2020

Tre hapat që rekomandon qeveria gjermane kundër përhapjes së koronavirus

Ndërkohë që pothuajse gjithë bota ndodhet nën alarmin e përhapjes së koronavirusit, ajo që duhet të kemi parasysh, sugjerojnë specialsitët, është higjena. Ndërkohë, qeveria gjermane ka...

Lajme 10:29 - 10 Mars, 2020

Koronavirusi/ Sazan Guri tregon atë çfarë “fshihet” nga mjekët, këshillat për qytetarët

Ambientalisti Sazan Guri ka reaguar në lidhje me situatën e koronavirusit. Në një postim në rrjetet socoale, Sazan Guri shkruan se ajo çfarë mjeket nuk thonë...

Sociale 09:13 - 9 Mars, 2020

Kujdes! Covid- 19 erdhi/  Dr. Tritan Kalo këshillon qytetarët, si të mbroheni nga koronavirusi

Ndërkohë që tashmë janë konfirmuar dy rastet e para me koronavirus në Shqipëri, profesor Dr. Tritan Kalo jep edhe disa këshilla për qytetarët, sesi të mbrojnë...

Sociale 10:32 - 26 Shkurt, 2020

Sazan Guri tregon zgjidhjen kundër koronavirusit

Ndërkohë që koronavirusi po mban në ankth botën, të gjitha institucionet japin këshilla sesi të mbrohemi nga virusi vdekjeprurës. Por, mes personave që kanë dhënë këshilla,...

Life Style 14:04 - 15 Shkurt, 2018

6 gjërat që duhet të bësh kur të mbushësh 26 vjeç

Sipas ekspertes së shëndetit, Debra Hammer, “mosha 26-vjeçare është një fazë e re”. Pse? Sepse në këtë moment ju me siguri lini pas dhomën e gjumit...

Me shume postime