Connect with Us

All posts tagged "keshilla"

Ju shqetësojnë dhimbjet e fytit?/ Ekspertët rekomandojnë këto ilaçe natyrore
Shëndeti 16:24 - 24 Nentor, 2020

Ju shqetësojnë dhimbjet e fytit?/ Ekspertët rekomandojnë këto ilaçe natyrore

Për shkak të viruseve, baktereve ose ndryshimeve të papritura të temperaturës, dhimbja e fytit është një sëmundje shumë e zakonshme, veçanërisht në muajt e ftohtë të...

Shëndeti 10:33 - 24 Nentor, 2020

Këshilla për parandalimin e përhapjes së koronavirusit tek familjarët

Mbajtja hapur e dritareve ul rrezikun nga infektimi me koronavirus, sepse ajri i freskët në hapësira të mbyllura mund të ulë rrezikun nga infeksioni për më...

Ministria e Shëndetësisë këshillon/ Ja kur duhet të përdorni antibiotikë
Shëndeti 09:45 - 24 Nentor, 2020

Ministria e Shëndetësisë këshillon/ Ja kur duhet të përdorni antibiotikë

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar disa këshilla për përdorimin e antibiotikut. Në njoftim theksohet se antibiotikët merren vetëm me udhëzimet e mjekëve. “Kujdes! Antibiotikët merren vetëm...

Teknologji 14:54 - 21 Nentor, 2020

Pse është e rëndësishme të qëndroni larg mediave sociale/ Ja çfarë këshillojnë ekspertët

A keni dashur ndonjëherë të bëni një pushim nga telefoni juaj, por e keni të vështirë t’i rezistoni dëshirës për të kontrolluar vazhdimisht mediat sociale? Në...

“Zgjedhjet nuk kanë mbaruar”/ Administrata e Trump: Do të rizgjidhet President
Bota 15:45 - 16 Nentor, 2020

Kompania amerikane krijoi vaksinën kundër Covid-19/ Trump këshillon “historianët”

Presidenti në detyrë i SHBA, Donald Trump ka reaguar pas njoftimit të kompanisë amerikane Moderna ins MRNA.O se vaksina e saj eksperimentale është 94.5% efektive për...

Dëmtimet që shkakton mbajtja e maskës/ Dermatologia jep disa këshilla si të mbroni lëkurën
Shëndeti 11:26 - 3 Nentor, 2020

Dëmtimet që shkakton mbajtja e maskës/ Dermatologia jep disa këshilla si të mbroni lëkurën

Prej disa kohësh, mbajtaj em askës në ambientete hapura dhe të mbyllura është bërë e detyrueshme. Mirëpo përdorimi për një kohë të gjatë i maskës mund...

Virologu gjerman këshilla për sjelljen/ Ja çfarë duhet të bëni që të shmangni infektimin
Shëndeti 23:12 - 2 Nentor, 2020

Virologu gjerman këshilla për sjelljen/ Ja çfarë duhet të bëni që të shmangni infektimin

Virologu njohur në Gjermani, Christian Drosten, ka dhënë një rekomandim për qytetarët lidhur me sjelljen e tyre ndaj pandemisë së koronavirusit. Drosten deklaroi për “Neue Osnabrücker...

Maska ka sjellë probleme me shëndetin e gojës/ Pesë këshillat e stomatologut të njohur
Shëndeti 12:00 - 2 Nentor, 2020

Maska sjell probleme me shëndetin e gojës/ Pesë këshillat e stomatologut të njohur

Mbajtja e maskës për shumë kohë në gojë ka sjellë probleme me zgavrën, në dhëmbë dhe aromë të keqe. Stomatologu Gerry Curatola thotë se derisa jeni...

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi dhe këshillat e astrologut për këtë të hënë
Horoskopi 10:08 - 26 Tetor, 2020

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi dhe këshillat e astrologut për këtë të hënë

Dashi Për shkak të shumë planetëve kundërshtarë mund të ndiheni nervozë ose të paqëndrueshëm . Përgjegjësitë në shtëpi mund të peshojnë shumë në jetën sentimentale dhe...

Si të përballemi me faktin që pandemia mund të vazhdojë për një kohë të pacaktuar
Life Style 13:35 - 24 Tetor, 2020

Si të përballemi me faktin që pandemia mund të vazhdojë për një kohë të pacaktuar

Çdo ditë bëhet një njoftim i ri. Çdo ditë planet anulohen dhe ngjarjet e mëdha të jetës largohen pak më larg nga përditshmëria jonë, pasi na...

Nga inceneratorët, te zgjedhjet dhe ultimatumi për politikanët/ Intervista e plotë e Yuri Kim
Politikë 22:39 - 22 Tetor, 2020

Nga inceneratorët, te zgjedhjet dhe ultimatumi për politikanët/ Intervista e plotë e Yuri Kim

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim ka dhënë një intervistë të fortë mbrëmjen e sotme, ku ka folur ardhjen e saj në Shqipëri. Ajo tregoi...

“Shqipëria është shumë e veçantë”/ Yuri Kim tregon çfarë i thanë ish-ambasadorët
Politikë 21:19 - 22 Tetor, 2020

“Shqipëria është shumë e veçantë”/ Yuri Kim tregon çfarë i thanë ish-ambasadorët

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim ka folur mbrëmjen e sotme për ardhjen e saj si diiplomate në Shqipëri. Kim tha se Shqipëria është sepse...

Uji i gazuar kontrrollon nivelin e kolesterolit/ Disa arsye pse duhet ta konsumoni
Life Style 11:15 - 12 Tetor, 2020

Uji i gazuar kontrrollon nivelin e kolesterolit/ Disa arsye pse duhet ta konsumoni

Kur synoni të përmirësoni shëndetin tuaj dhe të parandaloni sëmundjen kardiovaskulare, duhet të bëhet një përmendje e duhur e kontrollit të vlerave të kolesterolit . Ka...

Çfarë ndodh me trupin tuaj pas puthjes së parë?
Life Style 15:16 - 10 Tetor, 2020

Vëmendje/ 3 këshillat që duhet të ndiqni për të patur seks të mirë pas moshës 45 vjeç

1.Përdorni imagjinatën Mërzia “vret” një marrëdhënie në çfarë do lloj moshe. Përdorni imagjinatën në marrëdhënien tuaj, siç keni vepruar  kur ishit më të rinj. Provoni gjëra...

Lotaria amerikane/ Ambasada e SHBA njoftim të rëndësishëm për ata që duan të aplikojnë
Politikë 15:01 - 7 Tetor, 2020

Sot nis aplikimi për Lotarinë Amerikane/ Çfarë këshillohet për qytetarët

Diten e sotme në orën 18:00 nisin aplikimet për Lotarinë Amerikane DV-2022. Bëhet me dije se regjistrimet do të jenë të hapura nga data 7 tetor,...

Vaksina kundër gripit/ Eksperti i Shëndetit Publik: Do ketë impakt në popullatë | CNA
Showbizz 20:20 - 1 Tetor, 2020

Armina Mevlani këshillon femrat/ Zbulon “sekretin” për një gjoks perfekt

Armina Mevlani është një ndër femrat më të komentuara në mediat rozë dhe çdo gjë nga jeta e saj personale tërheq vëmendjen e mediave. Disa kohë...

“Buzët e kuqe” të Ylli Limanit/ Eros Grezda i jep këshillën në lidhje me vajzat
Showbizz 13:21 - 28 Shtator, 2020

“Buzët e kuqe” të Ylli Limanit/ Eros Grezda i jep këshillën në lidhje me vajzat

Pak ditë më parë këngëtari shumë i dashur për publikun, Ylli Limani publikoi këngën e tij më të re “Buzët e kuqe”. Si një këngëtar që...

Gjiknuri i jep këshilla Bashës/ Si do i rendisja po të isha në vendin e tij emrat për Tiranën
Politikë 12:25 - 28 Shtator, 2020

Gjiknuri i jep këshilla Bashës/ Si do i rendisja emrat për Tiranën po të isha në vendin e tij

Sot në komisionin e Ligjeve po diksutohet për propozimin e PS për amendimet në Kodin Zgjedhor. Damian Gjiknuri ka argumentuar heqjen e koalicioneve klasike. Sipas tij...

Zbulohet lëvizja e Ramës/ Emëron një femër në krye të Prefekturës së Shkodrës
Sociale 21:16 - 24 Shtator, 2020

Parashikimi për rrebeshe dhe përmbytje/ Prefektura e Shkodrës këshilla qytetarëve: Shmangni lëvizjet

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) ka parashikuar se duke filluar që sonte dhe për 5-së ditët në vazhdim do të ketë reshje intensive...

Problemet me ankthin/ Fjoralba Ponari jep këshillat nga eksperienca personale
Showbizz 16:50 - 20 Shtator, 2020

Problemet me ankthin/ Fjoralba Ponari jep këshillat nga eksperienca personale

Moderatorja e njohur, Fjoralba Ponari është shumë aktive në rrjetet sociale ku realizon me ndjekësit biseda me tematika të ndryshme. Së fundi një prej ndjekësve i...

“Traumë psiqike”/ Pipero shpjegon pse fëmijët nën 12 vjeç nuk duhet të përdorin maska
Shëndeti 22:10 - 11 Shtator, 2020

“Traumë psiqike”/ Pipero shpjegon pse fëmijët nën 12 vjeç nuk duhet të përdorin maska

Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero thotë se fëmijët nën 12 vjeç nuk duhet të përdorin maskë në shkollë. Sipas Piperos, ka studime që dëshmojnë se masak për...

Mediu leksion Bashës/ Angazhohu në debat me qytetarët, duan siguri për ndryshim
Politikë 18:11 - 9 Shtator, 2020

Mediu leksion Bashës/ Angazhohu në debat me qytetarët, duan siguri për ndryshim

Teksa data e zgjedhjeve parlamentare po afron, kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ka dhënë disa këshilla për aleatin e tij Lulzim Bashën. Mediu tha se Partia...

Kuriozitete 15:10 - 7 Shtator, 2020

20 këshilla për një jetë më të bukur

Shkencëtarët që studiojnë sjelljet njerëzore kanë kaluar shumë kohë duke analizuar atë që na bën të lumtur (dhe çfarë jo). Ne e dimë se lumturia mund...