Connect with Us

All posts tagged "ked"

Politikë 09:10 - 22 Tetor, 2019

Meta nuk dekreton emrat e KED/ Rishpall vakancën për Gjykatën Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta nuk ka dekretuar emrat e propozuar nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi për Gjykatën Kushtetuese. Meta ka bërë rishpalljen e procedurës së aplikimit...

Kronika 16:25 - 4 Shtator, 2019

Probleme me pasurinë/ KED rinis verifikimet për Zhaklina Peton

Këshilli i Emeërimeve në Drejtësi ka rinisur verifikimet për Zhaklina Peton,  e cila është kandidate për në Gjykatën Kushtetuese. Më herët KED, e kishte përjashtuar Peton...

Kronika 20:34 - 9 Gusht, 2019

Zgjedhja e anëtarëve të Kushtetueses/ KED kërkesë Kuvendit dhe Presidencës

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi zhvilloi këtë të premte intervistat me gjashtë magjistratët që garojnë për t’u bërë anëtarë të Gjykatës Kushtetuese. Magjistratët Arta Vorpsi dhe...

Kronika 12:39 - 7 Gusht, 2019

Nga gjytari i skandaleve tek “veglat e Don Agaçit”/ KED përfshihet në skandal  

Katër kandidatë janë përzgjedhur deri më tani nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, për të qenë pjesë e Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë. Artur Malaj, Marsida...

Kronika 15:43 - 6 Gusht, 2019

KLD ndez dritën jeshile, Xhaferllari në garë për ILD

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit të Lartë i Drejtësisë. Në mbledhjen e sotme KED i ka dhënë dritën jeshile  Marsida Xhaferllarit për të kandiduar për vendin...

Politikë 13:08 - 5 Gusht, 2019

Mblidhet KED/ Rihapet gara për Institucionin e Lartë të Drejtësisë

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi është mbledhur sot për të shqyrtuar kërkesën lidhur me rifillimin e garës për Institucionin e Lartë të Drejtësisë. Teksa gjyqësori përfshi...

Aktualitet 09:56 - 9 Shkurt, 2019

Komisioni i Reformës në Drejtësi “rrëzon” Metën/ Ultimatum KED-së

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi duhet të nisë sa më parë nga puna për ringritjen e Gjykatës Kushtetuese. Një ultimatum të tillë e ka dhënë Komisioni...

Aktualitet 12:49 - 11 Janar, 2019

KED ndez dritën jeshile/ Zhbllokohen Kushtetuesja dhe Gjykata e Lartë

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi  do të nisë punën më 15 janar. Në mbledhjen e parë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (të Përkohshëm) 2019, në...

Aktualitet 12:05 - 7 Dhjetor, 2018

Hapet rruga për Gjykatën Kushtetuese/ Zgjidhen anëtarët e KED, ja emrat

Në Kryesinë e Kuvendit të Shqipërisë është hedhur sot shorti, për plotësimin e stafit të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Mësohet se nga Gjykata Kushtetuese janë...

Aktualitet 10:46 - 7 Dhjetor, 2018

Kuvendi nis hedhjen e shortit të KED

Pas refuzimit të Presidentit Ilir Meta, i cili ashtu sikurse një vit më parë nuk pranoi të hedhë shorteun për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, pasi...

seanca e jashtezakonshme parlamentare
Aktualitet 16:48 - 3 Dhjetor, 2018

KED/ Caktohet data kur do hidhet shorti në Kuvend

Pas njoftimit të Presidentit të Republikës Ilir Metës se nuk mund të hidhte shortin  për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi për shkak të vakumit ligjor, 7...

Aktualitet 11:58 - 26 Nentor, 2018

Meta nuk hedh shortin për KED/ Zbardhet letra drejtuar Kuvendit

Presidenti Ilir Meta nuk do ta hedhë as këtë vit shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, ndonëse afati përfundimtar është data 5 dhjetor. Pak ditë...

Aktualitet 09:01 - 20 Nentor, 2018

Reforma në Drejtësi “mollë sherri” mes Kuvendit dhe Presidencës/ Ilir Meta bllokon ngritjen e KED

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi është kthyer sërish në një mollë sherri mes Presidencës dhe Kuvendit. Ky organ prej gati dy vitesh nuk ka funksionuar asnjëherë...

Aktualitet 09:42 - 6 Shtator, 2018

Thellohen përplasjet për KED/ Meta bllokon inspektimet në gjykata për aferat me vendimet?

Thellohen akoma dhe më tej përplasjet sa i takon Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Momentalisht KED është me 4 anëtarë, pasi 5 të tjerë u shkarkuan...

Aktualitet 09:14 - 27 Korrik, 2018

Meta mban peng Këshillin e Emërimeve në Drejtësi/ Zbardhet strategjia

PD e LSI janë bërë bashkë ditët e fundit duke bllokuar ligjin për magjistratët, por tashmë ngërçe është duke krijuar dhe kreu i shtetit. Organi kyç...

Aktualitet 10:25 - 24 Korrik, 2018

KED drejt kolapsit/ Meta refuzon kërkesën e Ruçit për të rihedhur shortin

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi rrezikon të ketë fatin e Gjykatës Kushtetuese. Ky organ u zyrtarizua në dhjetor 2017, ku 9 anëtarët u zgjodhën me short...

Politikë 10:14 - 21 Qershor, 2018

Vetingu fut KED në kolaps

Përjashtimi nga deyra i prokurorit Gentian Trenova nga Komisioni i Vetingut, rrezikon të fusë  Këshillin e emërimeve në Drejtësi në kolaps. Deri më tani në sitën...

Aktualitet 10:26 - 16 Qershor, 2018

Thellohet kriza në Drejtësi/ Këshilli i Emërimeve drejt shkrirjes

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi është institucioni i dytë pas Gjykatës Kushtetuese që rrezikon të bllokohet, duke e thelluar më tepër krizën në drejtësi. KED u...

Aktualitet 09:47 - 3 Prill, 2018

Ngërçi në Kushtetuese/ Hapen dosjet e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

Ngërçi i krijuar në Gjykatën Kushtetuese ka futur në “lojë” edhe misionet ndërkombëtare të OPDAT dhe EURALIUS. Kushtetuesja është futur në një kolaps që pas përjashtimit...

Politikë 16:38 - 8 Mars, 2018

Thirret mbledhja e parë e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi/ Ja kur do zhvillohet

Në 19 mars në orën 10:00 në Gjykatën e Lartë, do të zhvillohet mbledhja e parë e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED). Mbledhja është thirrur...

Aktualitet 18:31 - 6 Mars, 2018

Thellohet ngërçi i Gjykatës Kushtetuese/ KED refuzon Metën

Gjykata Kushtetuese po hyn në një ngërç të thellë funksional, pasi organet e reja të drejtësi nuk e interpretojnë ligjin dhe Kushtetutën një lloj. Këshilli i...

Kryesore 10:29 - 25 Shkurt, 2018

Ngërçi në Kushtetuese/ 3 çështjet që rrezikojnë bllokimin e procesit

Edhe pse Kuvendi dhe Presidenti Ilir Meta, po punojnë për t’i dhënë zgjidhje problemeve në Gjykatën Kushtetuese, procesi i vetingut pritet të hasë sërish probleme. Kjo...

Aktualitet 18:57 - 9 Dhjetor, 2017

Anëtari i Komisionit të ligjeve flet për Prokurorin e Përgjithshëm dhe KED  

Për mazhorancën zgjedhja e Kryeprokurorit të Përkohshëm nuk ka më asnjë pikëpyetje. Ai zgjidhet me shumicë të thjeshtë nga Kuvendi. Deputeti i Partisë Socialiste, anëtar në...