Connect with Us

All posts tagged "ked"

Gjyqtarin e përjashtuan nga gara për në Kushtetuese/ Rrëzohet vendimi i KED
Aktualitet 20:32 - 16 Shtator, 2020

Vakancat në Gjykatën Kushtetuese/ KED i hap rrugë Altin Binajt, “vë pritë” për dy të tjerë

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka lejuar kandidimin e Altin Binajt për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese. Mësohet se KED ka ndaluar të kandidojë në Gjykatën...

“Koha është tani”/ Meta bën thirrjen e fortë: Zgjidhja nuk duhet të jetë më largimi
Politikë 10:07 - 16 Shtator, 2020

Ngritja e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese/ Meta letër KED: Vonesat të pajustifikuara

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish në lidhje me vonesat dhe  problematikat në bërjen funksionale të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë. Në një letër...

“Nuk ka tolerime”/ Yuri Kim e prerë: Gjykata Kushtetuese duhet të funksionojë deri në fund të vitit
Politikë 22:14 - 9 Shtator, 2020

“Nuk ka tolerime”/ Yuri Kim e prerë: Gjykata Kushtetuese duhet të funksionojë deri në fund të vitit

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, kritikoi punën e KED-së në seancën parlamentare të së hënës, teksa tha se vonesat e KED nuk duhet toleruar dhe Gjykata...

Dvorani kërkon rikthimin në KED/ Zbulohet shkresa për Vitore Tushën
Lajme 11:07 - 21 Gusht, 2020

Dvorani kërkon rikthimin në KED/ Zbulohet shkresa për Vitore Tushën

Ardian Dvorani kërkon që të ribashkohet në trupën e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se ish-kryetari i KED-së, Ardian...

Regelta Panajotit i ndalohet kandidimi në Gjykatën Kushtetuese
Lajme 13:23 - 17 Gusht, 2020

Regelta Panajotit i ndalohet kandidimi në Gjykatën Kushtetuese

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i ndalon Regelta Panajotit të kandidojë në Gjykatën Kushtetuese. Vendimi është marrë në mbledhjen e sotëm të KED ku merrnin pjesë...

Gjyqtarin e përjashtuan nga gara për në Kushtetuese/ Rrëzohet vendimi i KED
Aktualitet 13:29 - 13 Gusht, 2020

Gjyqtarin e përjashtuan nga gara për në Kushtetuese/ Rrëzohet vendimi i KED

Gjykata Administrative e Apelit rrëzon vendimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi që përjashtoi nga gara për anëtar të Gjykatës Kushtetuese kandidatin Shaqir Hasanaj. KED është...

KED verifikon Regelta Panajotin, kandidate për anëtare në Gjykatën Kushtetuese
Aktualitet 12:35 - 10 Gusht, 2020

KED verifikon Regelta Panajotin, kandidate për anëtare në Gjykatën Kushtetuese

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, ka bërë të ditur datën e mbajtjes së mbledhjes së ardhshme si dhe objektin e shqyrtimit të mbledhjes që pritet të...

vendimi 2017
Kronika 09:29 - 18 Korrik, 2020

Bllokohet sërish ngritja e Kushtetueses/ 6 kandidatë nuk plotësojnë kushtet, 3 tërhiqen

Bllokohet sërish ngritja e Gjykatës Kushtetuese e cila thuajse ishte gati për tu plotësuar me dy gjyqtarë për të çuar në gjashtë numrin e trupës funksionale....

Emërimet në Kushtetuese/ Zbardhet mbledhja e KED, ngrihet grup pune për rekomandimet e Venecias
Sociale 19:10 - 30 Qershor, 2020

Emërimet në Kushtetuese/ Zbardhet mbledhja e KED, ngrihet grup pune për rekomandimet e Venecias

Zbardhet mbledhja e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi që është mbajtur ditën e sotme. Mësohet se KED ka ngritur grup pune për rekomandimet e Komisionit të...

Mori drejtimin e KED-së/ Soreca dhe Yuri Kim takojnë Vitore Tushën
Politikë 16:36 - 30 Qershor, 2020

Mori drejtimin e KED-së/ Soreca dhe Yuri Kim takojnë Vitore Tushën

Ambasadiori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca dhe ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim, kanë mbajtur sot një takim me Vitore Tushën, në postin e...

Ardian Dvorani pranon largimin/ Zbardhet letra për KED-në dhe Vitore Tushën
Lajme 11:42 - 23 Qershor, 2020

Ardian Dvorani pranon largimin/ Zbardhet letra për KED-në dhe Vitore Tushën

Ardian Dvorani ka pranuar largimin nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi. Në një letër drejtuar anëtarëve të KED-së, dhe zv.kryetares se KED, Vitore Tushës, Dvorani shpreh...

Raporti i Venecias/ Çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme, lëvizjet e Metës
Politikë 18:01 - 22 Qershor, 2020

“Venecia” për Kushtetuesen/ Meta: Veprimet e Presidentit tërësisht në përputhje me ligjin

Prsidenti Ilir Meta ka reaguar sërish lidhur me opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias për emërimet e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese. Meta shkruan se Venecia konfirmoi...

Politikë 19:53 - 19 Qershor, 2020

Emërimet në Gjykatën Kushtetuese/ Komisioni i Venecias: Çështja më problematike e shkaktuar nga vendimet e KED-së

Komisioni i Venecias ka publikuar draft-opinionin final për emërimet në Gjykatën Kushtetuese, e cila i jep të drejtë Presidentit Ilir Meta në lidhje me kreun e...

Ardian Dvorani pranon largimin/ Zbardhet letra për KED-në dhe Vitore Tushën
Politikë 18:40 - 11 Qershor, 2020

KLGJ e shkarkoi nga detyra/ Reagon Dvorani: Gafë e paimagjinueshme

Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi të shkarkojë nga detyra si anëtar i Gjykatës së Lartë Ardian Dvoranin  dhe rrjedhimisht edhe nga posti i kreut të KED-së....

Ardian Dvorani pranon largimin/ Zbardhet letra për KED-në dhe Vitore Tushën
Vetingu 12:55 - 1 Maj, 2020

Mbarimi i mandatit/ KLGJ pranon kërkesën e Dvoranit

Kreu i KED, Ardian Dvorani do të ketë disa ditë kohë për të formuluar argumentet e tij ligjore për dhënie mendimi lidhur me mbarimin e mandatit...

Zgjedhjet/ Krasniqi zbërthen sondazhet: Fushata do të jetë e ashpër, disa kanë “shansin e fundit”
Politikë 15:53 - 30 Prill, 2020

“KLGJ duhet të kishte sjellje më institucionale”/ Krasniqi: Dvorani në krye të KED sipas ligjit

Analisti Afrim Krasniqi ka folur për çështjen e nxehtë mes presidentit Ilir Meta dhe kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani, si dhe për...

Ardian Dvorani pranon largimin/ Zbardhet letra për KED-në dhe Vitore Tushën
Politikë 16:59 - 29 Prill, 2020

Mbarimi i mandatit në Gjykatën e Lartë/ Zbardhet kërkesa e Dvoranit për KLGJ

Kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani i ka kërkuar KLGJ më shumë kohë për të dhënë mendim për mbarimin e mandatit të tij...

Vetingu 10:52 - 3 Prill, 2020

Vakancat në Gjykatën Kushtetese/ KED mblidhet online

Pavarësisht situatës së vështirë që po kalon vendi për shkak të koronavirusit, Këshilli i Eërimeve në Drejtësi vijon punën për plotësimin e vakancave në Gjykatën Kushtetuese....

Ardian Dvorani pranon largimin/ Zbardhet letra për KED-në dhe Vitore Tushën
Politikë 13:58 - 2 Mars, 2020

Skandali me “Dosjen Çili”/ Dvorani sqaron rolin e Dvoranit

Katër ditë më parë, arrestimi i pronarit të UET, Henri Çili bëri bujë të madhe në media. Arrestimi i tij u bë në kuadër të operacionit...

Ardian Dvorani kërkon ritkhimin në KED/ "Shpërthen" ish-kryeministri: Vendi i tij është në birucë
Politikë 14:03 - 28 Shkurt, 2020

Dvorani në Komisionin për Hetimin e Metës/ Asnjëra palë nuk është superiore, duhet tu përmbahemi kompentecave

Kreu i KED Ardian Dvorani ka deklaruar se presidenti Ilir Meta i ka tërhequr vëmendje institucionit që ai drejton për një kandidate që garonte për t’u...

Politikë 09:08 - 25 Shkurt, 2020

“Kur rrëzohen institucionet, ngrihet populli”/ Meta bën tjetër paralajmërim të fortë

Presidenti Ilir Meta vijon të japë mesazhe dhe paralajmërime të forta, kundër mazhorancës socialiste, në lidhje me atë që ai e cilëson si grusht shteti. Në...

Politikë 12:01 - 17 Shkurt, 2020

Meta tregon “dhëmbët”/ Do të më keni këtu në çdo kohë

Presidenti Ilir Meta ka qënë mjaft i ashpër sot në drejtim të mazhorancës socialiste, të cilën e ka cilësuar si estradën numër një të këtij vendi....

Politikë 11:46 - 17 Shkurt, 2020

“Të ndalohet menjëherë veprimtaria kriminale”/ Meta vijon “luftën” me Ardian Dvoranin

Presidenti Ilir Meta ka vijuar sot akuzat në drejtim të kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani. Meta e akuzon Dvoranin për shpërdorim të...