Connect with Us

All posts tagged "KE"

Politikë 20:03 - 4 Dhjetor, 2019

Rama shkon për ndihmë në Itali/ Do sensibilizoj publikun, KE më dha 15 mln euro

Kryeministri Edi Rama do të japë mbrëmjen e sotme një intervistë për median italiane “Rai Uno”, ku do të kërkojë më shumë mbështetje nga italianët për...

Sociale 14:21 - 4 Dhjetor, 2019

Dëmet nga tërmeti/ Komisioni Europian akordon 15 milion euro për Shqipërinë

Komisioni Europian ka akorduar 15 milion euro, si donacione për Shqipërinë, pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit. Presidentja e KE, Ursula von der Leyen është shprehur...

Politikë 21:56 - 8 Nentor, 2019

Presidentja e ardhshme e Komisionit Europian: Nëse nuk ka bisedime anëtarësimi, me Shqipërinë dhe Mqedoninë e Veriut projekte të përbashkëta

Në një fjalim programatik në Berlin, presidentja e ardhshme e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka prezantuar prioritetet e politikave të ardhshme të BE, ku...

Politikë 19:01 - 24 Tetor, 2019

PE karrigjon gabimin e BE-së/ Rezoluta e plotë për hapjen e negociatave

Parlamenti Europian e ka konsideruar gabim strategjik moshapjen e negociatave për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Në rezolutën e miratur sot me 412 vota,...

Politikë 15:53 - 13 Tetor, 2019

KE rekomandon hapjen e negociatave me kushte për Shqipërinë

Këshilli Europian do të propozojë hapjen me kushte të negociatave me Shqipërinë. A2 ka siguruar ekskluzivisht draft-konkluzionet e Këshillit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kushtet...

Bota 09:14 - 27 Gusht, 2019

Gara filloi/ Cili do të jetë ekipi i Ursula von der Leyen?

Presidentja e ardhshme e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen fillon sot (27.08) bisedimet me kandidatët e rekomanduar që pritet të marrin postet e komisionerëve të...

Aktualitet 12:20 - 23 Korrik, 2019

KE pohon varfërinë në Shqipëri/ PD zbardh planin për rritjen e ekonomisë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Oriola Pampuri është shprehur sot se treguesit më të qartë të qeverisë së Edi Ramës janë dy: rritja e abuzimit me pasuritë...

Aktualitet 11:04 - 17 Korrik, 2019

Negociatat për anëtarësimin në BE/ Presidentja e KE jep lajmin e mirë për shqiptarët

Ursula von der Leyen, është presidentja e re dhe gruaja e parë që drejton Komisionin Europian. Në mesazhin e saj të parë, Ursula von der Leyen...

Aktualitet 20:04 - 12 Korrik, 2019

“Të fundit për çdo tregues ekonomik”/ Tabaku: Shpëtimi, një qeveri e drejtuar nga PD

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me raportin e Komisionit Europian, për zhvillimin ekonomik të vendeve...

Aktualitet 08:36 - 11 Korrik, 2019

“Mos rrisni taksat!”/ Komisioni Europian i  “tërheq veshin” qeverisë

Komisioni Europian ka publikuar vlerësimin e tij për programin e pestë të reformave ekonomike (ERP) që mbulon periudhën 2019-2021, i hartuar nga qeveria shqipare. Në komentet...

Aktualitet 13:55 - 3 Korrik, 2019

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, emërohet presidente e KE 

Shtetet e BE kanë nominuar ministren gjermane të Mbrojtjes Ursula von der Leyen zyrtarisht si presidente e Komisionit  Europian. Vendimi u mor në takimin e nivelit...

Kryeministri Rama ne takimin e perjavshem te bashkeqeverisjes
Aktualitet 12:13 - 3 Korrik, 2019

“Qameti që s’ndodhi”/ Rama reagon pas vendimit të KE-së për vizat

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vendimit të Komisionit Europian, i cili refuzoi kërkesën e Holandës për rikthimin e regjimit të vizave për shqiptarët. Në një...

Aktualitet 20:53 - 2 Korrik, 2019

BE zgjedh drejtuesit e rinj/ Aleatja e Merkel në krye të KE-së

Pas një maratone të gjatë dikutimesh, Bashkimi Europian ka zgjedhur sot drejtuesit e rinj. Mësohet se ministrja gjermane e mbrojtjes, Ursula Von der Leyen do të...

Aktualitet 09:06 - 7 Qershor, 2019

Gjermania kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë/ Merkel refuzon kërkesën e KE 

Süddeutsche Zeitung i referohet takimit të komisionit të Bundestagut për Europën. Merkel thuhet ka refuzuar aty kërkesën e Komisionit Europian për hapje të shpejtë të negociatave...

Aktualitet 19:38 - 30 Maj, 2019

Progres-Raporti i KE/ Bardhi: “Gënjeshtër! Nuk pasqyrohet realiteti”

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka folur për Progres-Raportin e KE për Shqipërinë. I ftuar në studion e “ABC News” Bardhi theksoi se KE...

Aktualitet 16:05 - 30 Maj, 2019

“Progres-Raporti i KE/ Duma: “Qeveria të mbajë përgjegjësi”

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, foli për situatën politike në vend dhe Progres-Raportin e KE. E ftuar në Top Channel, ajo deklaroi se raporti...

Aktualitet 12:16 - 30 Maj, 2019

Raport-progresi i KE/ Rama: Të adresojmë problemet

Kryeministri Edi Rama ka folur në seancën e sotme plenare lidhur me rekomandimin pozitiv dhe pa kushte që Komisioni Europian ka bërë për hapjen e negociatave...

rudina hajdari
Aktualitet 10:30 - 30 Maj, 2019

Raporti i KE/ Hajdari apel për bashkëpunim politik

Në nisje të seancës së sotme të Kuvendit të Shqipërisë, deputetja demokrate Rudina Hajdari ka folur në lidhje me raport progresin e Komisionit Europian për Shqipërinë....

Aktualitet 15:43 - 29 Maj, 2019

Vendimi i KE/ Rama: Nuk ka asnjë surprizë, i kemi bërë detyrat e shtëpisë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas rekomandimit pozitiv të KE-së, për hapjen e negociatave me Shqipërinë. Në një deklaratë të përbashkët për mediat me ambasadorin e...

Aktualitet 15:26 - 29 Maj, 2019

Drita jeshile e KE për Shqipërinë/ Cakaj fton palët politike për bashkëpunim

Ministri në detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj ndërsa ka reaguar në lidhje me rekomandimin e KE-së për hapjen e negociatave me Shqipërinë, i ka...

paloka: rama nje burracak
Aktualitet 15:21 - 29 Maj, 2019

Paloka ironizon Ramën/ Sukses i madh shkrirja e Gjykatës Kushtetuese

Ish-nënkryetari i Kuvendit, Edi Paloka ndërsa ka reaguar në lidhje me raportin e KE-së për Shqipërinë, ka ironizuar kryeministrin, duke thënë se Rama ka vetëm një...

kreu i grupit parlamentar te ps, taulant balla
Aktualitet 13:47 - 29 Maj, 2019

KE rekomandon hapjen e negociatave/ Reagon Taulant Balla

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, ka reaguar lidhur me rekomandimin pozitiv që që KE bëri për vendin tonë. Balla shkruan se ky rekomandim...

eduard kukan
Aktualitet 12:22 - 29 Maj, 2019

Kukan apel të fortë politikës/ Në 30 qershor do të ketë zgjedhje

Eurodeputeti Eduard Kukan foli sot lidhur me prezanitimin e progres-raportit të Komisionit Europian për vendet e Ballkanit Perëndimor, ku Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut u rekomanduan për...