Connect with Us

All posts tagged "KE"

Politikë 15:53 - 13 Tetor, 2019

KE rekomandon hapjen e negociatave me kushte për Shqipërinë

Këshilli Europian do të propozojë hapjen me kushte të negociatave me Shqipërinë. A2 ka siguruar ekskluzivisht draft-konkluzionet e Këshillit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kushtet...

Bota 09:14 - 27 Gusht, 2019

Gara filloi/ Cili do të jetë ekipi i Ursula von der Leyen?

Presidentja e ardhshme e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen fillon sot (27.08) bisedimet me kandidatët e rekomanduar që pritet të marrin postet e komisionerëve të...

Aktualitet 12:20 - 23 Korrik, 2019

KE pohon varfërinë në Shqipëri/ PD zbardh planin për rritjen e ekonomisë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Oriola Pampuri është shprehur sot se treguesit më të qartë të qeverisë së Edi Ramës janë dy: rritja e abuzimit me pasuritë...

Aktualitet 11:04 - 17 Korrik, 2019

Negociatat për anëtarësimin në BE/ Presidentja e KE jep lajmin e mirë për shqiptarët

Ursula von der Leyen, është presidentja e re dhe gruaja e parë që drejton Komisionin Europian. Në mesazhin e saj të parë, Ursula von der Leyen...

Aktualitet 20:04 - 12 Korrik, 2019

“Të fundit për çdo tregues ekonomik”/ Tabaku: Shpëtimi, një qeveri e drejtuar nga PD

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me raportin e Komisionit Europian, për zhvillimin ekonomik të vendeve...

Aktualitet 08:36 - 11 Korrik, 2019

“Mos rrisni taksat!”/ Komisioni Europian i  “tërheq veshin” qeverisë

Komisioni Europian ka publikuar vlerësimin e tij për programin e pestë të reformave ekonomike (ERP) që mbulon periudhën 2019-2021, i hartuar nga qeveria shqipare. Në komentet...

Aktualitet 13:55 - 3 Korrik, 2019

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, emërohet presidente e KE 

Shtetet e BE kanë nominuar ministren gjermane të Mbrojtjes Ursula von der Leyen zyrtarisht si presidente e Komisionit  Europian. Vendimi u mor në takimin e nivelit...

Kryeministri Rama ne takimin e perjavshem te bashkeqeverisjes
Aktualitet 12:13 - 3 Korrik, 2019

“Qameti që s’ndodhi”/ Rama reagon pas vendimit të KE-së për vizat

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vendimit të Komisionit Europian, i cili refuzoi kërkesën e Holandës për rikthimin e regjimit të vizave për shqiptarët. Në një...

Aktualitet 20:53 - 2 Korrik, 2019

BE zgjedh drejtuesit e rinj/ Aleatja e Merkel në krye të KE-së

Pas një maratone të gjatë dikutimesh, Bashkimi Europian ka zgjedhur sot drejtuesit e rinj. Mësohet se ministrja gjermane e mbrojtjes, Ursula Von der Leyen do të...

Aktualitet 09:06 - 7 Qershor, 2019

Gjermania kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë/ Merkel refuzon kërkesën e KE 

Süddeutsche Zeitung i referohet takimit të komisionit të Bundestagut për Europën. Merkel thuhet ka refuzuar aty kërkesën e Komisionit Europian për hapje të shpejtë të negociatave...