Connect with Us

All posts tagged "katedrale"

Aktualitet 10:40 - 15 Shtator, 2020

Foto-Shugurimi ipeshkvnor i Imzot Arjan Dodaj bën bashkë politikën shqiptare

Shugurimi ipeshkvnor i Imzot Arjan Dodaj ka bërë bashkë figurat kryesore të politikës shqiptare. Në katedralen katolike “Shen Pali” po zhvillohet një meshë e shenjtë, ku...

Bota 22:27 - 18 Korrik, 2020

Zjarri në katedralen historike franceze shkatërron dritaret e artit dekorativ

Një zjarr masiv në një katedrale gotike në Francë ka shkatërruar dritaret e mrekullueshme të saj me xhama dekorativë. Zjarrfikësit paralajmëronin njerëzit të qëndronin larg teksa...

Bota 15:54 - 15 Qershor, 2020

Humbën jetën nga Covid/ Kryepeshkopi mbush katedralen me mbi 5 mijë portrete të viktimave

Brenda kaderales së Perusë janë vendosur mbi 5 mijë fotografi të viktimave që humbën jetën nga Covid-19. Kryepeshkopi i katedrales në kryeqytetin e Perusë, Lima paralajmëroi...

Sociale 16:11 - 19 Prill, 2020

Të izoluar nga Covid-19/ Festimet e Pashkës në Korçë, “të vakëta”

Këtë vit, Pashka në Korçë është festuar më ndryshe se asnjëherë më parë. Festimet e Pashkës në qytetin juglindor kanë qenë shumë të vakëta për shkak...

Sociale 14:19 - 12 Prill, 2020

Pashka festohet mbyllur në shtëpi/ Kishat dhe katedralet e boshatisura

Besimtarët e Krishterë festuan sot Pashkët katolike si asnjëherë më parë. Katedralja e Shën Palit në Tiranë, ishte e boshatisur nga besimtarët e shumtë që ndodhen...

Blog 21:55 - 14 Dhjetor, 2019

Krishtlindjet po afrojnë/ 5 destinacionet më magjike për këtë vit

Ndërsa muaji festiv ka mbërritur sëbashku me dritat dhe ngjyrat e tij, shumë njerëz po mendojnë se ku do t’i shpenzojnë festat e fundvitit. Krishtlindjet po...

Life Style 18:06 - 1 Maj, 2019

“Unë e shijova shumë djegien e kishës, një skenë spektakolare”/Pornostarja flet për ngjarjen në Notre Dame

Ngjarja në Katedralen e Notre Dame e cila u përfshi nga flakët preku shumë njerëz në mbarë botën. Por jo të gjithë njerëzit e kanë përjetuar...

Aktualitet 12:03 - 10 Shtator, 2018

Grabitën Katedralen e Korçës/ Ja çfarë vendosi gjykata për autorët

Gjykata e Korçës ka dhënë masën arrest me burg për tre të rinjtë të cilët akuzohen për vjedhjen e Katedrales me 2 shtator. Ronaldo dhe Lorenc...

Aktualitet 14:13 - 9 Shtator, 2018

Grabitja e Katedrales në Korçë/ Lihen të lirë të dyshuarit

Autorët e dyshuar të vjedhjes së Katedrales “Ngjallja e Krishtit” në Korçë janë lënë të lirë. Shtetasit Joni Cigare dhe Genci Arifi u arrestuan pas reagimit...

Aktualitet 20:04 - 3 Qershor, 2018

Panik mes qytetarëve/ Policia qëllon një person në katedrale

Policia në Gjermani ka qëlluar me armë zjarri një person në katedralen e Berlinit, në rrethana ende të paqarta. Mediet ndërkombëtare bëjnë me dije se ngjarja...

Kultura 18:07 - 5 Shtator, 2015

Meshe solemne ne katedralen e Prishtines ne perkujtim te Nene Terezes

Në Katedralen e Prishtinës u mbajt të shtunën mesha solemne e quajtur “Festa e Nënë Terezës”, datë kjo e cila përkon me ditën kur ajo ndërroi...

Udhëtoni 20:00 - 1 Mars, 2015

Vëndet që çdokush duhet të vizitoj në Moskë

Moska është kryeqyteti i Rusisë. Qyteti është një qendër e madhe ekonomike, kulturore dhe politike në Rusi.Numri  më i madh i miliarderve nga e gjithë bota ...

Udhëtoni 16:32 - 1 Mars, 2015

Vizitoni Salzburg për një udhëtim të qetë dhe intim

Që të keni  pushime të mrekullueshme nuk do të thotë që ju patjetër duhet të udhëtoni në një destinacion ekzotik jashtë shtetit. Evropa ka vënde të...