Connect with Us

All posts tagged "Katalonja"

Blog 08:57 - 7 Nentor, 2019

Çështja katalanase është e “drejta për të vendosur”/ Shembulli kanadez dhe ai britanik

Vendimi që ka dënuar të “burgosurit politikë” katalanas me afate që shkojnë nga 9 deri në 13 vite burg ka gjeneruar një emocion të thellë në...

Aktualitet 09:34 - 28 Qershor, 2019

Zjarri më i madh i 20-të viteve të fundit/ Shkrumbohen pyjet e  Katalonjas

Një zjarr masiv, i cili ka shpërthyer pasditen e së mërkurës në pyjet e Katalonjës, ka shkëmbyer pothuajse 5,000 hektarë pyje, ndërsa ekspertët nuk përjashtojnë që...

Aktualitet 15:08 - 21 Dhjetor, 2017

Katalonja mban zgjedhjet rajonale

Votuesit në Katalonjë janë drejtuar tek kutitë e votimit në zgjedhjet rajonale të thirrura nga qeveria spanjolle, pas një referedumi kontravers për pavarësi në këtë pjesë....

Aktualitet 14:53 - 4 Nentor, 2017

Puigdemont u bën thirrje separatistëve katalanas për unifikim

Lideri i shkarkuar i Katalonjës, Carles Puigdemot u ka bërë thirrje politikanëve rajonal, që në zgjedhjet e 21 dhjetorit të vazhdojnë me përpjekjet për pavarësi nga...

Aktualitet 09:38 - 3 Nentor, 2017

Shpallet fletarrest europian për liderin e përmbysur të Katalonjës

Një gjyqtar spanjoll ka shpallur fletarrest evropian për liderin e përmbysur të katalonjës, Carles Puigdemont, ka deklaruar mbrëmë vonë avokati i tij për rrjetin VTR në...

Aktualitet 10:28 - 28 Tetor, 2017

Fillon shpërndarja e Parlamentit të Katalonjës

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, thotë se qeveria e tij e ka filluar procesin e marrjes së kontrollit direkt në rajonin e Katalonjës, pastaj e ka...

Aktualitet 17:37 - 21 Tetor, 2017

Katalonjës i hiqen kompetencat/ Zgjedhje të parakohshme

Qeveria spanjolle ka vendosur shfuqizimin e qeverisë rajonale të Katalonjës dhe organizimin e zgjedhjeve të parakohshme. Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy u konsultua me senatin e tij...

Aktualitet 10:25 - 16 Tetor, 2017

Lideri Katalonas nuk jep sqarime për pavarësinë/ Shtyhet afati

Dita e sotme ishte afati i fundit nga Spanja për presidentin e rajonit autonom të Katalonjës, Carls Puigdemont, për të sqaruar qëllimet nëse ai ka shpallur...

Aktualitet 10:07 - 11 Tetor, 2017

Shpallja e pavarsisë së Katalonjës/ Qeveria e Spanjës kërkon mbledhje urgjente

Qeveria e Spanjës ka refuzuar deklaratën e pavarsisë së vendit të shpallur ditën e djeshme nga  Presidenti i Katalonjës Carles Puigdemont. Sipas mediave spanjolle, kjo qeveri...

Aktualitet 19:41 - 10 Tetor, 2017

Presidenti i Katalonjës shpall pavarësinë e vendit

Presidenti i Katalonjës Carles Puidgemont, ka shpallur pavarësinë e vendit, sot në orën 19:38. Shpallja e pavarësisë u bë pas referendumit të mbajtur në Katalonjë, ku...

Aktualitet 08:59 - 10 Tetor, 2017

Lideri i Katalonjës flet në parlamentin rajonal

Lideri rajonal i Katalonjës, Carles Puigdemont, sot pritet të flasë në parlamentin rajonal, në periudhën e shqetësimeve në qeverinë qendrore të Spanjës, se Parlamenti i Katalonjës...

Aktualitet 15:23 - 7 Tetor, 2017

Spanjë/Protesta kundër pavarësisë së Katalonjës

Pas referendumit të zhvilluar të dielën e kaluar në Spanjë, në disa qytete kanë nisur protesta kundër pavarësisë së Katalonjës. Protestat kundër pavarësisë së Katalonjës nisën...

Aktualitet 15:28 - 4 Tetor, 2017

Mbreti i Spanjës dënon organizatorët e referendumit të Katalonjës

Mbreti i Spanjës, Felipe i VI-të, i ka dënuar organizatorët e referendumit për pavarësi në Katalonjë, duke thënë se ata e kanë vënë vetveten “jashtë ligjit”...

Aktualitet 18:45 - 3 Tetor, 2017

“Paralizohet” Barcelona/ Protesta dhe greva pro Katalonjas

Referendumi i së dielës për pavarësinë e provincës spanjolle në Spanjë ka hapur shumë diskutime. Sipas mediave të huaja katalonjasit kanë nisur grevën. Ata kanë bllokuar...

Aktualitet 14:46 - 3 Tetor, 2017

Serbia: Nuk mund të krahasohen rastet e Kosovës dhe Katalonjës

Kryeministrja e Serbisë, Brnabic  ka reaguar pas referendumit në Katalonjë përmes së cilit populli i tha “po” shkëputjes nga Spanja. Brnabic ka thënë se presidenti dhe...

Aktualitet 08:28 - 21 Shtator, 2017

Rajoy: Separatistët e Katalonjës të braktisin planet e referendumit për pavarësi

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, u shfaq në televizionin kombëtar për t’iu bërë thirrje separatistëve të Katalonjës të braktisin planet për referendumin për pavarësi më 1...