Connect with Us

All posts tagged "Kasem Sulejmani"

Blog 08:26 - 21 Janar, 2020

“Impeachment” dhe ”Irani”, do dëmtojnë më shumë demokratët sesa Donald Trumpin

Nga Keith Naughton, “The Hill” * Aforizma “armiku i armikut tim është miku”, mund t’i kushtojë shtrenjtë kandidatëve demokratë për president të SHBA-së. Dhe shembulli më...

Lajme 19:40 - 7 Janar, 2020

“Të mos preken armët bërthamore”/ Johnson dhe Erdogan i bëjnë thirrje Iranit

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe Presidenti turk, Erdogan kanë thënë se Irani duhet të respektojë kushtet e marrëveshjes bërthamore të 2015-tës, duke mos i lejuar Teheranit...

Blog 08:13 - 7 Janar, 2020

Pse vrasja e një komandanti iranian, nuk do të shkaktojë Luftën e Tretë Botërore

Nga Ray Takeyh “Politico” * Pasi organizoi për shumë vite operacionet në mbarë Lindjen e Mesme, gjenerali iranian Kasëm Sulejmani, kreu i Forcës Kuds, u vra...

Lajme 22:55 - 6 Janar, 2020

Habit Alfred Cako/ “Trump nuk ka lidhje me vrasjen e Suleimanit”

Botuesi Alfred Cako ka habitur me deklaratën e bërë, mbrëmjen e sotme, ndërsa po fliste për vrasjen e gjeneralit iranian Kasem Sulejmani, që ka shkaktuar një...

Politikë 20:56 - 6 Janar, 2020

“Lufta kundër terrorizmit s’bëhet me lule”/ Avokati i del në krah Trump-it

Avokati Spartak Ngjela ka folur, në studion e “Ora News”, për vrasjen e gjeneralit iranian Kasem Sueljmanit nga Presidenti Trump. Ngjela e përkrah aktin e Amerikës,...

Bota 20:41 - 5 Janar, 2020

Prish marrëveshjen me BE dhe SHBA/ Irani merr vendim të mos respektojë Paktin Nuklear

Pas vrasjes së komandantit suprem, Qasim Soleimanit, në një mbledhje të jashtëzakonshme, mbrëmjen e së dielës, Irani ka marrë vendim që të mos respektojë më marrëveshjen...

Bota 15:28 - 4 Janar, 2020

Vrasja e Kasem Sulejmanit/ Rritet çmimi i naftës

Të premten çmimi i naftës u rrit dhe aksionet u ulën në tregjet më të mëdha botërore pas lajmit të vrasjes nga forcat amerikane të gjeneralit...

Politikë 19:48 - 3 Janar, 2020

Berisha në krah të Trump/ Gjenerali iranian mori atë që meritonte, kjo është fitore e paqes

Një tjetër figurë e rëndësishme e politikës shqiptare ka dalë krah presidentit të SHBA, Donald Trump, për vrasjen e gjeneralit iranian Kasem Sulejmani, komandant i forcave...

Bota 19:30 - 3 Janar, 2020

Dalin pamjet/ Si u ekzekutua gjenerali iranian nga raketat amerikane

Dalin pamjet e vrasjes së Qassem Soleimanit, komandantit të forcave elitë të Iranit, e cili u ekzekutua me urdhër të presidentit të SHBA-së Donald Trump, në...

Politikë 18:53 - 3 Janar, 2020

Ekzekutimi i gjeneralit iranian/ Reagon Rama: Shqipëria qëndron e vendosur me SHBA

Kryeministri Edi Rama është vendosur krah presidentit Donald Trump, i cili urdhëroi vrasjen e gjeneralit Qassem Soleiman, komandanti forcave elitë të Iranit. Rama ka shprehur mbështetjen...