Connect with Us

All posts tagged "karantine"

Ja vendet që mirëpresin turistët amerikanë/ CNN: Shqipëria s’ka nevojë për tampon dhe karantinë
Aktualitet 10:51 - 13 Janar, 2021

Ja vendet që mirëpresin turistët amerikanë/ Çfarë thotë CNN për Shqipërinë

CNN i ka kushtuar një artikull vendeve të cilat mirëpresin sërish turistët amerikanë në këtë fillim viti 2021. E para në listë është Shqipëria, për të...

Britani shtrëngon masat/ Çfarë duhet të dinë qytetarët që do udhëtojnë drejt Anglisë
Aktualitet 13:02 - 8 Janar, 2021

Britania shtrëngon masat/ Çfarë duhet të dinë qytetarët që do udhëtojnë drejt Anglisë

Britania ka shtrënguar masat për të parandaluar përhapjen e Covid dhe mutacionit të ri që është përhapur me shpejtësi në disa shtete. Kështu qeveria britanike ka...

Erdhën nga Britania dhe thyen karantinën/ Gjobiten me nga 700 mijë lekë 9 qytetarë
Kronika 17:10 - 7 Janar, 2021

Erdhën nga Britania dhe thyen karantinën/ Gjobiten me nga 700 mijë lekë 9 qytetarë

Nëntë persona janë ndëshkuar me nga 700 mijë lekë gjobë për shkelje të vetëkarantinimit të detyrueshëm 14-ditor që duhet të kryejnë shtetasit që vijnë nga Britania...

Vijon moszbatimi i masave/ Policia gjobit 573 rebelë
Kronika 13:33 - 5 Janar, 2021

Thyen vetëkarantinimin e detyrueshëm/ Policia Kufitare e Rinasit gjobit 6 persona

Policia Kufitare e Rinasit ka ndëshkuar 6 shtetas, me masën administrative 700.000 lekë secili, për shkelje të vetëkarantinimit të detyrueshëm 14-ditor që duhet të kryejnë shtetasit...

Bota 11:31 - 2 Janar, 2021

Greqia rikthen masat kufizuese/ Vendi rimbyllet deri në 11 janar

Greqia ka shtrënguar masat kufizuese, menjëherë pas Vitit të Ri. Qeveria greke ka marrë vendimin për të rikthyer orën policore, duke filluar nga dita e nesërme...

Sociale 13:33 - 24 Dhjetor, 2020

Vendi futet në karantinë për festa/ Policia “ngrihet në këmbë”, përforcon shërbimin

Në kuadër të festave të fundvitit, me qëllim krijimin e një mjedisi të sigurt për qytetarët, si dhe në zbatim të Urdhrave të Ministrisë së Shëndetësisë...

Sociale 08:28 - 24 Dhjetor, 2020

Sot hyjnë në fuqi masat e reja anti-COVID/ Shqipëria në karantinë nga ora 20:30

Duke nisur nga sot (24 dhjetor) do të hyjë në fuqi kufizimi i ri i orarit të lëvizjes prej orës 20:30 – 06:00. Ky ishte vendimi...

Mes rënies së konsumit dhe pastrimit të parave/ Bie ekonomia, rriten ndërtimi dhe pasuritë e paluajtshme
Ekonomi 09:42 - 22 Dhjetor, 2020

Pasojat e karantinës/ Ekonomia nuk arrin të rimëkëmbet në tremujorin e tretë

Ekonomia vendase ka rezultuar e dobët edhe në tremujorin e tretë të vitit, duke vijuar të vuajë pasojat e karantinës në periudhën mars-maj, si një përpjekje...

Kthehet në Shqipëri kushdo që del pozitiv, Greqia shton masat për të mbrojtur policinë kufitare nga koronavirusi
Sociale 13:12 - 17 Dhjetor, 2020

Greqia rikthen karantinën për shqiptarët

Qeveria greke ka vendosur të rikthejë karantinën 3 ditore për të gjithë shqiptarët që do të futen në shtetin fqinj nga data 18 dhjetor deri më...

Bota 09:01 - 16 Dhjetor, 2020

Situata nga Covid/ Gjermania futet nga sot në karantinë të ashpër

Gjermania futet sot në një karantinë të ashpër, për shkak të numrit të lartë të të infektuarve dhe viktimave nga COvid. Në 24 orë, vendi regjistroi...

Gjermania rikthen karantinën me Shqipërinë/ Rregullat e reja që duhet t’i dini para se të udhëtoni
Sociale 11:24 - 15 Dhjetor, 2020

Gjermania rikthen karantinën me Shqipërinë/ Rregullat e reja që duhet t’i dini para se të udhëtoni

Ambasada gjermane në Shqipëri jep një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata që duan të udhëtojnë mes këtyre dy vendeve, lidhur me situatën e krijuar...

Gjermania mbyllje totale për shkak të COVID/ Merkel: Masat e para nuk funksionuan, sistemi shëndetësor është i lodhur
Bota 11:57 - 13 Dhjetor, 2020

Gjermania mbyllje totale për shkak të COVID/ Merkel: Masat e para nuk funksionuan, sistemi shëndetësor është i lodhur

Gjermania vendosi mbyllje totale nga 16 dhjetori deri më 10 janar, kjo pasi shifrat e të infektuarve me COVID-19 është rritur në mënyrë të ndjeshme. Lajmi...

Kriza lë të papunë 14 mijë persona, 32 mijë të tjerë u rikthyen në tremujorin e tretë
Ekonomi 08:56 - 11 Dhjetor, 2020

Kriza lë të papunë 14 mijë persona, 32 mijë të tjerë u rikthyen në tremujorin e tretë

Pas heqjes së masave të karantinës punësimi shihet të jetë përmirësuar në tremujorin e tretë të këtij viti, por megjithatë më shumë se 14 mijë e...

Vrasja e Klodian Rashës/ Manjani: Policia duhet të hetohet nëse ka tentuar të fshehë të vërtetën
Politikë 20:32 - 1 Dhjetor, 2020

Ylli Manjani: Aktet Normative kanë prishur hierarkinë kushtetuese

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani thotë se në mënyrë të paprecedentë qeveria ka ndryshuar pesë herë Aktin Normativ për pandemisë, duke hedhur poshtë të gjitha ligjet...

Ekonomi 09:13 - 28 Nentor, 2020

Sa të dëmshme ekonomikisht mund të jenë karantinat e reja?

Më pak se herën e kaluar, por sërish të dhimbshme Vendet shënuan nivele të larta rritje në tremujorin e tretë. PBB-ja e Amerikës u rrit me...

Kryemadhi leksion Ramës/ Një karantinë e dytë do ishte fatale, ja si mund të shmanget
Politikë 23:08 - 27 Nentor, 2020

Kryemadhi leksion Ramës/ Një karantinë e dytë do ishte fatale, ja si mund të shmanget

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi u shpreh se është kundër një karantine të dytë. Ajo tha në emisionin ‘Zonë e Lirë’se Shqipëria është e dërrmuar nga...

Ekonomi 08:18 - 25 Nentor, 2020

Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar përhapjen e...

Aktualitet 09:06 - 19 Nentor, 2020

Infektohen 7 infermierë në spitalin e Përmetit/ Karantinohet një pjesë e stafit

7 infermierë në spitalin e Përmetit  kanë rezultuar pozitiv me koronavirus e për pasojë pjesa më e madhe e stafit infermieror janë karantinuar. Në këtë mënyrë...

Sociale 10:54 - 18 Nentor, 2020

Agron Duka mposht koronavirusin/ Ruani veten dhe të tjerët

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka ka mposhtur “luftën” me koronavirusin. Mësohet se pasi rezultoi pozitiv me covid-19, Duka u vetëkarantinua. Tashmë ai ka rezultuar...

Bota 09:33 - 18 Nentor, 2020

Situata nga pandemia/ Një tjetër shtet hyn në lock down për 6 ditë

Australia e Jugut do të hyjë në një bllokim të menjëhershëm gjashtë ditor për të frenuar përhapjen e një shpërthimi të koronavirusit. Ky shtet ka zbuluar...

Elitat i duan bllokimet anti-Covid, për të kontrolluar jetën sonë
Blog 08:18 - 18 Nentor, 2020

Elitat i duan bllokimet anti-Covid, për të kontrolluar jetën tonë

Nga Tucker Carlson “Fox News” Amerika po futet sërish në bllokim. Në disa vende, kjo gjëpo ndodh tashmë. Joe Biden ka premtuar më shumë nga gjithçka:më...

Sociale 11:06 - 17 Nentor, 2020

Koronavirusi tek bluzat e bardha/ Infektohet shefja e Epidemiologjisë në Shkodër

Shefja e Epidemiologjisë në Shkodër, Dhurata Hysa është konfirmuar pozitive me Covid-19. Mësohet se epidemiologia Hysa është karantinuar në banesën e saj dhe është në gjendje...

Bota 08:46 - 16 Nentor, 2020

Situata nga Covid/ Kohë shumë e vështirë për gastronominë dhe hotelierinë

Gastronomia është përsëri në Corona-Lockdown. Fillimisht për katër javë. Ka ndihmë financiare dhe mund të shesësh edhe jashtë restoranit. Por a mjafton kjo? “Tri menu me...