Connect with Us

All posts tagged "kandidatet"

Takimet me strukturat/ Basha shpall zgjedhjet e parakohshme në tetor
Politikë 11:04 - 11 Korrik, 2020

Garë në PD, apo Demokraci e Drurit?!

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha e proklamoi lëvizjen e re për propozimin e kandidatëve për deputet nga baza si një lëvizje e fortë demokratiziuese,...

Takimet me strukturat/ Basha shpall zgjedhjet e parakohshme në tetor
Politikë 11:43 - 7 Korrik, 2020

Ekskluzive/ Zbulohen 24 emrat që Basha do rikandidojë nga ish-deputetët e 2017

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha, duket se i  ka dhënë një dorë të fundit listave të kandidatëve për deputetë. Ai ka hapur një garë...

Takimet me strukturat/ Basha shpall zgjedhjet e parakohshme në tetor
Politikë 11:15 - 6 Korrik, 2020

Takimet me strukturat/ Basha shpall zgjedhjet e parakohshme në tetor

Tashmë është bërë zakon për politikën shqiptare. Çdo pranverë dhe vjeshtë shpallin zgjedhje të parakohshme. Luli Basha, kryetari i Republikës së Re, së fundi ka dhënë...

Do hapet-s'do hapet / Si po flet me vete Republika e Re
Politikë 10:54 - 6 Korrik, 2020

Ekskluzive/ Zbulohen 21 emrat e rinj të listës Basha

Kreu i Republikës së re, Lulzim Basha thuajse ka mbyllur tashmë listën e kandidatëve për deputetë në qarqe. Ajo që bie në sy është fakti se...

Politikë 14:40 - 29 Qershor, 2020

Kandidatët për deputetë/ Edi Paloka tregon kush do ta miratojë listën përfundimtare

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka ka folur në lidhje me procesin e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë të kësaj force politike, për zgjedhjet e ardhshme...

Ekskluzive/ Zbulohen 21 emrat e rinj të listës Basha
Politikë 15:10 - 27 Qershor, 2020

“Shfryhet” tollumbacja/ Pse udhëzimi i Bashës është një “letër pa vlerë”

Ditët e fundit, propaganda e Republikës së re, ka trumbetuar fort në media se Lulzim Basha po synon hapjen e partisë, se rolin kryesorë në përzgjedhjen...

Politikë 10:17 - 27 Qershor, 2020

Dy fjalë për këtë risinë e fundit të politikës shqiptare që do i shërbejë mbarë shoqërisë!

Sipas udhëzimit të publikuar nga PD për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë, në pjesen ku flitet për votimin e anëtarësisë thuhet se: “çdo anëtar (partie) ka...

Letër e një demokrati/ Çfarë duhet të bëjë PD për të rrëzuar Ramën
Politikë 14:21 - 25 Qershor, 2020

Dokumenti- Zbulohen vendimet e kryesisë së PD/ Si do zgjidhen kandidatët për deputetë

Partia Demokratike, duket se ka filluar të “ndezë motorët” për zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Gjatë mbledhjes së sotme të kryesisë së PD-së, është vendosur mënyra e...

Vetingu 14:47 - 23 Prill, 2020

Zgjedhja e inspektorëve/ ILD publikon listën e kandidatëve

Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka publikuar sot listën e kandidatëve, që kanë shprehur interes për 6 pozicionet si inspector, jo magjistrat pranë zyrës së ILD....

Lajme 09:17 - 27 Shkurt, 2020

Intervistimi i kandidatëve për Gjykatën e Lartë/ KLGJ bën njoftimin e rëndësishëm

Këshilli i Lartë Gjyqësor bën me dije se ditën e sotme do të realizohet intervistimi i kandidatëve për Gjykatën e Lartë, nga radhët e juristëve. Në...

Politikë 17:47 - 3 Shkurt, 2020

Hapet gara për Shkollën e Magjistraturës/ Datat e regjistrimit dhe kriteret

KLGJ ka hapur garën e pranimeve për Shkollën e Magjistraturës për vitin akdamik 2020 – 2021. Mësohet se këtë vit do të pranohen 75 kandidatë, nga të...

Vetingu 10:33 - 31 Janar, 2020

Mbyllen aplikimet për kreun e BKH/ Publikohen emrat e 40 kandidatëve

Ndërsa një ditë më parë është mbyllur gara për kreun e BKH, mësohet se 40 persona kanë kandiduar për pozicionin e Drejtorit të Byros Kombëtare të...

Kronika 17:23 - 23 Dhjetor, 2019

Gara për kreun e ILD-së/ KED miraton listën e kandidatëve

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka miratuar raportin për renditjen e kandidatëve për postin e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë. Ashtu edhe siç pritej, i pari...

Vetingu 09:34 - 18 Dhjetor, 2019

Gara për drejtimin e SPAK/ KLP fillon intervistat me tre kandidatët

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka filluar intervistat me tre kandidatë që kanë aplikuar për të qenë në krye të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe...

dorina bejko, spak
Vetingu 14:15 - 10 Dhjetor, 2019

Zbulohet pasuria/ Kush janë tre kandidatët për kreun e SPAK

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zbardhi sot emrat e tre prokurorëve, kandidatë për të marrë detyrën e drejtuesit të Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, e njohur ndryshe...

Kronika 20:25 - 12 Nentor, 2019

Plotësimi i vendeve vakante për Gjykatën e Lartë/ Kush janë 3 kandidatët që do të dalin para KLGJ

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka njoftuar se do të nisë  verifikimine  kushteve ligjore për tre kandidatë për anëtarë të Gjykatës së Lartë. Mësohet se tre emrat...

Politikë 11:50 - 12 Nentor, 2019

Matematika e Rilindjes: 1+1+1=9 kandidatura

Përtej analizës serioze për ngjarjet e ditës dhe pritshmëritë në lidhje me fatin e kandidaturave për Gjykaten Kushtetuese, CNA.al zgjodhi të fokusohet edhe në mesazhin matematik...

Kronika 10:02 - 12 Nentor, 2019

Skandali në KLP/ “Kryeprokurori largon” mediat

Këshilli i Lartë i Prokurorisë është institucion i prodhuar nga e ashtuquajtura Reforma në Drejtësi. Në fakt KLP, është institucioni më i përfolur sa i përket...

vendimi 2017
Politikë 11:58 - 11 Nentor, 2019

Skandali/ Listat e kandidatëve për Kushtetuese u “krasitën”

Proçedurat parlamentare, janë të njëjta sa herë që shqyrtohen kandidaturat që i përcillen për votim seancës. Në rastin e listave me nga tre emra, për vendet...

Kronika 19:48 - 9 Nentor, 2019

KED “sfidon” Metën/ Botohet në fletoren zyrtare lista përfundimtare e kandidatëve për Gjykatën Kushtetuese

Është botuar në fletoren zyrtare lista përfundimtare e rënditjes së kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese. Në listën e publikuar, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, ka...

Politikë 12:21 - 8 Nentor, 2019

Pse presidenti Meta ka të drejtë kur tallet me ekspertët e nivelit të lartë!

Presidenti Meta ka vendosur dje të deklarojë pezullimin prej tij, të proçedurës së përzgjedhjes nga ai të emrit të dytë për Gjykatën Kushtetuese për listën e...

Vetingu 11:44 - 25 Tetor, 2019

Mbledhja e KLP-së/ Diskutohet procedura për ngritjen e SPAK

Në mbledhjen e sotme, Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon diskutime, në lidhje me procedurën për ngritjen e Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, e njohur si...

Kronika 18:04 - 26 Shtator, 2019

Kriteret që duhen për t’u bërë pjesë e Byrosë Kombëtare të Hetimit

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka njoftuar se pas ngritjes së SPAK do të ngiihet Byroja Kombëtare e Hetimit e  cila do të ketë në përbërjen...