Connect with Us

All posts tagged "kanada"

Bota 11:11 - 29 Mars, 2020

U infektua nga koronavirusi/ Shërohet gruaja e kryeministrit kanadez

Bashkëshortja e kryeministrit kanadez, Justin Trudeau, njofton se është shëruar nga Covid-19. “Jam duke u ndier shumë më mirë”, shkroi Sophie Gregoire Trudeau në një deklaratë...

Lajme 19:19 - 21 Mars, 2020

Ministria e Jashtme jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët që kanë “ngecur” në Kanada

Ministria e Jashtme ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë “ngecur” në Kanada për shkak të situatës së krijuar nga...

Bota 15:45 - 19 Mars, 2020

COVID-19/ Kanadaja, 82 miliard dollarë ndihmë për qytetarët dhe bizneset

Qeveria kanadeze paraqiti dje planin e saj ekonomik për përballimin e situatës së krijuar nga epidemia e COVID-19 që arrin shumën prej 82 miliard dollarësh. Nga...

Blog 08:15 - 17 Janar, 2020

Tentoi të ndalonte një ves njerëzor, por Prohibicioni ndihmoi në fuqizimin e mafias në SHBA

Më 16 janar 1920, hyri në fuqi në SHBA Amendamenti i 18-të i Kushtetutës, që ndalonte “prodhimin, shitjen ose transportimin e pijeve dehëse”. De fakto, ligji...

Lajm i Rekomanduar 15:15 - 30 Gusht, 2019

Ramës i “mbyllin dyert” në Kanada/ Anullohet vizita në forumin ekonomik

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaron se emigrantë dhe disapora atdhetare shqiptare në Kanada kanë bërë të mundur anullimin e një vizite të kryeministrit Edi Rama. Në një...

Aktualitet 11:36 - 13 Korrik, 2019

Kriza politike/ Basha takon ish-kryeministrin e Kanadasë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është takuar sot me ish-kryeministrin e Kanadasë, Stephen Harper, i cili është edhe një zë i rëndësishëm is ë djathtës në...

pse heshten abuzimet e agron hetos
Aktualitet 12:23 - 4 Maj, 2019

Agron Hetoja, miliarderi i AKU/ Kursen para në Kanada dhe “bllokon” bankat në Shqipëri

Me 28 janar 2019, Ministrja e Energjitikës dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku i preu “kokën”, Drejtorit të  KESH-it, Agron Hetos, ndërsa emëroi në vend të tij Benet...

Aktualitet 17:10 - 1 Maj, 2019

Shqipëria arrin marrëveshjen e rëndësishme me Kanadanë

Ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Ermal Muça ka nënshkruar një marrëveshje mjaft të rëndësishme me ministren e Punëve të Jashtëme të Kanadasë, Chrystia Freeland. Marrëveshja i...

Kryesore Show Biz 10:40 - 17 Shkurt, 2019

Eno Popi do të zhvendoset në Kanada? Përgjigjet për herë të parë moderatori

Prej pak kohësh përflitej se moderatori Eno Popi do të zhvendosej familjarisht në Kanada, kjo lidhur edhe me postimet e shumta të bashkëshortes së tij në...

Kuriozitete 14:25 - 17 Dhjetor, 2018

Zbulohet në Kanada diamanti gjigant i verdhë 552 karat

Një diamant i verdhë 552 karat është zbuluar në Kanada. Ai konsiderohet të jetë diamanti më i madh i gjetur ndonjëherë në Amerikën e Veriut. Kompania...

Aktualitet 19:53 - 1 Nentor, 2018

Facebook humb besueshmërinë/ Europianët i largohen rrjetit social

Skandalet me rrjedhjen e të dhënave të përdoruesve, duket se i kanë kushtuar shumë rrjetit social Facebook. Vetëm në tremujorin e kaluar, numri i anëtarëve aktivë...

Aktualitet 20:27 - 17 Tetor, 2018

Legalizimi i kanabisit/ Hapen dyqanet e para

Ditën e sotme në Kanada, u hapën dyqanet e para të kanabisit, pas legalizimit nga qeveria. Ligji për kanabisin, ishte një nga premtimet e fushatës së...

Aktualitet 08:50 - 21 Gusht, 2018

Bashkim familjar për emigrantët/ Kanadaja jep lajmin e keq

Kandaja ka dhënë njoftimin, se do t’i jap fund sistemit të bashkimit familjar për emigrantët. Kjo do të thotë, se prindërit nuk do mund të ribashkohen...

Aktualitet 14:01 - 10 Gusht, 2018

Të shtëna me armë në Kanada/ 4 të vdekur

Të shtëna me armë raportohen në lindje të Kanadasë, në qytetin Frederico. Mësohet se nga ngjarja kanë mbetur të vdekur 4 persona. Zjarrëfikëset, policia dhe ambulancat...

Aktualitet 19:18 - 13 Korrik, 2018

Tregtia me Kanadanë/ Italia kërcënon planet e BE

Italia nuk do të ratifikojë marrëveshjen e tregtisë së lirë mes BE dhe Kanadasë, një premtim nga qeveria italiane që në vë në rrezik serioz paktin....

Aktualitet 21:48 - 10 Korrik, 2018

I nxehti largohet nga Kanadaja/ Regjistrohet bilanc tragjik

Përfundon me mbi 70 të vdekur vala e të nxehtit që kishte mbërthyer provincën e Quebecut në Kanadanë javën  e kaluar. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, në...

Aktualitet 21:05 - 7 Korrik, 2018

“Digjet” Kanadaja/ Rritet bilanci i viktimave

Kanadaja është paralizuar nga i nxehti, i cili ka prekur vendin që të premtes së kaluar. Zona më kritike është provinca  e Quebec, ku temperaturat kanë...

Aktualitet 16:42 - 5 Korrik, 2018

“Ndizet” Kanadaja/ 18 persona humbin jetën nga i nxehti

Kanadaja është përfshirë nga një valë e nxehtë që prej të premtes së kaluar. Zona më e prekur është ajo e Quebecut jugor, ku janë regjstruar...

Aktualitet 14:56 - 1 Korrik, 2018

Mesazh urimi/ 151–Vjet Kanada 

Kam nderin dhe kënaqësinë e madhe që me rastin e Festës Kombëtare të Kanadasë t’ju dërgoj, të gjithë miqve tanë kanadezë, popullit dhe qeverisë së saj...

Aktualitet 20:27 - 1 Shkurt, 2018

Qëllohet me armë në kokë nga gardianët/ I riu në gjendje të rëndë shëndetësore

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në ambientet e brendshme  të një gjykate në Kanada ku një i ri është qëlluar me armë zjarri në prani...

Aktualitet 23:30 - 3 Janar, 2018

Foto/ Dritaret po thyhen në Amerikë dhe Kanada nga i ftohti

Shumica prej jush po kalojnë një dimër të acartë dhe po e dokumentojnë të gjithin me video dhe foto. Por ajo që po kalon Amerika dhe...

Aktualitet 17:53 - 1 Tetor, 2017

Pesë të plagosur në Kanada/ Dyshohet për sulm terrorist

Policia kanadeze është duke e hetuar një sulm të mundshëm terrorist, pas ngjarjeve që kanë ndodhur mbrëmjen e kaluar në Edmonton, Alberta. Një polic është goditur...

Aktualitet 16:55 - 1 Gusht, 2017

Pamje të frikshme/ Fshati zaptohet nga gjarpërinjtë

Fshati Narcisse në Kanada pushtohet çdo vit nga qindra gjarpërinj, të cilët zenë hapësirën e një dhome. Kjo gjë ndodh sepse në këtë periudhë të vitit...