Connect with Us

All posts tagged "kafshe"

akademiku dhe profesori i gazetarise dhe komunikimit, artan fuga
Politikë 09:27 - 27 Maj, 2020

Nga Artan Fuga/ Shkuan kafshët të votojnë

Në një kohë kur “Reforma Zgjedhore” është në qendër të diskutimeve, akdemiku Artan Fuga ka zgjedhur të tregojë të gjithë llojet e votuesve. Përmes një dialogu...

Sociale 21:56 - 19 Prill, 2020

Foto-Gjahtarët shfrytëzojnë situatën nga Covid-19/ Nuk kursejnë çiftet për kafshët dhe shpendët e rralla

Teksa vendi vijon të jetë i izoluar për shkak të koronavirusit, gjahtarët e kaë shfrytëzuar këtë situatë për të vrarë kafshë dhe shpendë të rralla. Mjaft...

Shëndeti 23:36 - 10 Prill, 2020

Lakuriqi i natës transmetues i koronavirusit?/ Pipero: Është akuzuar një kafshë tjetër për Covid-19

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka folur mbi lidhjen e lakuriqit të natës me koronavirusin. Sipas Piperos ka vite që dihet se lakuriqët e natës janë rezervuar...

Bota 13:21 - 3 Shkurt, 2020

Frika e përhapjes së koronavirusit/ Rrugët mbushen me kafshë të hedhura nga ballkoni

Pas panikut të përpahjes së koronavirusit shumë persona në Kinë kanë hedhur kafshët e tyre shtëpiake nga ballkoni. Në disa foto të shpërndara në media shihen...

Aktualitet 20:50 - 7 Maj, 2019

Mallkimi i maceve të zeza/Pse këto kafshë kanë lidhje me fatin e keq?

Macet e zeza dhe plaga Dokumenti i parë në lidhje me macet e zeza, shtrigat dhe herezi u shkrua në shekullin e 13-të. Në këtë dokument,...

Aktualitet 13:25 - 5 Maj, 2019

Foto/Nga luani i bardhë tek buburrecat, 10 kafshët më të shtrenjta në botë

A e dinit se edhe një buburrec mund të ishte në këtë listë? Faqja online ‘Bright Side’ ka renditur 10 kafshët më të shtrenjta në botë...

Aktualitet 18:51 - 30 Prill, 2019

Denoncimi i Fiks Fare/ Kafshë me brucelozë dhe tuberkuloz hidhen në landfillin e Lushnjes

Fiks Fare denoncoi një skandal në Lushnje, ku në landfillin e këtij qyteti hidhen kafshë të sëmura me brucelozë dhe tuberkuloz, duke rrezikuar shëndetin e një...

qenushat
Kuriozitete 15:53 - 2 Prill, 2019

Studimi i fundit/ Kafshët ndikojnë tek ne për të jetuar më gjatë

Sipas studimit të fundit mbi këtë çështje,pas moshës 65 vjeçare, kafshët përmirësojnë ndjeshëm mirëqenien fizike dhe mendore. Kjo përkujdesje ndikon edhe piskologjikisht pasi rezulton se të...

Life Style 12:28 - 27 Shkurt, 2019

Testi që do t’ju ”çmendë”! Kafsha e parë që shihni në foto zbulon të fshehtat e karakterit tuaj!

Besojmë se shumë prej jush ju ka ndodhur të shihni në rrjete sociale foto, quize dhe teste të ndryshme psikologjike, të cila ju ftojnë të zgjidhni...

Aktualitet 20:30 - 10 Shkurt, 2019

Qentë kanë dalë nga moda, e reja mban si kafshë shtëpiake një pulë

Një vajzë e re është aq shumë e afërt me pulën e saj, sa e merr me vete edhe në plazh. Angel Muiri e ka doptuar...

genc prevulkaj acarohet
Kryesore Show Biz 11:50 - 16 Janar, 2019

Kritikohet për keqtrajtim kafshësh, Genc Prelvukaj: ‘More e keni seriozisht ju?’

Një ditë më parë, Genc Prelvukaj postoi këtë foto me Eni Koçin nga Tajlanda, ku siç mund ta shihni po shëtisin me elefant. “Në xhungël” shkruan...

Kuriozitete 20:00 - 1 Dhjetor, 2018

Partnerin apo kafshët në shtrat?! Studimi zbulon se më kë flenë më qetë femrat!

Partnerin apo kafshët në shtrat?! Studimet e realizuar së fundmi, konfirmojnë se femrat realizojnë një gjumë ‘princeshash’ kur e ndajnë shtratin me qenin e tyre. Pra,...

Aktualitet 13:40 - 16 Nentor, 2018

Disa kafshë albine që duken sikur vinë nga një tjetër planet

Albinizmi është një mangësi e lindur e melaninës që rezulton në mungesë të ngjyrës në lëkurë, në flokë, qime të trupit dhe në irisin e syrit....

Aktualitet 14:35 - 28 Tetor, 2018

Foto/ Kafshët e “Safari Park” transferohen në kopështin zoologjik të Tiranës

Kafshët e “Safari Park” në Fier janë transferuar në kopështin zoologjik të Tiranës, ku do të qëndrojnë prej ditës së sotme e në vazhdim. Ky transferim...

Aktualitet 16:46 - 22 Gusht, 2018

“Kurbani është rit i shëmtuar”/ Gazetari del kundër therjes së kafshëve

Gazetari Denis Dyrnjaja me anë të një postimi në rrjetet sociale është shprehur, se është totalisht kundër kurbanit të një kafshe. Dyrnjaja e ka cilësuar kurbanin...

Kuriozitete 23:20 - 21 Mars, 2018

Foto/ Çifti mban si kafshë shtëpiake një puma!

Një çift rus ka adoptuar një pumë dhe tashmë jeton me grabitqarin e rrezikshëm në shtëpi. Mariya dhe Alexander thonë se ranë në dashuri me pumën...

Aktualitet 23:20 - 26 Dhjetor, 2017

Kina po klonon qenushët e sëmurë/ Kauza është sa e mirë aq mizore

Longlong duket si një qenush si gjithë të tjerët. Në të vërtetë, këlyshi vuan që në lindje nga një sëmundje e mpiksjes së gjakut dhe ishte...

Aktualitet 23:30 - 26 Nentor, 2017

Tani mund të udhëtoni nëpër botë falas/ Mjafton të kujdeseni për kafshët e të tjerëve

Ju tani mund të udhëtoni në botë duke u kujdesur për kafshët e njerëzve falë kësaj faqeje në internet.  Ju nuk po ëndërroni! Puna e ëndrrave...

Aktualitet 22:50 - 10 Nentor, 2017

Vajza mëson babain të bëjë selfie/ Habitet kur ia shikon fotot

Nuk ka asgjë më të bukur se sa të moshuarit që mësojnë të përdorin teknologjinë. Kjo ka ndodhur me një fermer të dhive në Walcha, Australi,...

Aktualitet 01:00 - 14 Tetor, 2017

Sa gjuhë kuptojnë kafshët?

Përgjigjia e shkurtër është, “Më shumë se sa mendoni.” Përgjigjia e gjatë është pak e komplikuar sepse studiuesit kanë gjetur se kjo varet nga shumë gjëra,...

Aktualitet 23:50 - 10 Tetor, 2017

Kompania e mobiljeve hedh në treg koleksionin për kafshë

IKEA është e njohur për prodhimin e mobiljeve shtëpiake. Por këtë rradhë ka vendosur të mendojë për miqtë tanë me katër putra. Koleksioni quhet Lurvig. Çfarë...

Aktualitet 23:50 - 9 Tetor, 2017

Foto/ Kafshët që të vrasin në çdo kontinent

Disa kafshë janë të bukura dhe të këndshme, por të tjera janë shumë vdekjeprurëse, dhe janë kudo në planet. Të jemi të drejtë, shumica nuk i...

Aktualitet 23:30 - 9 Tetor, 2017

Jaguari mbërthen krokodilin/ Videoja që bën xhiron e rrjetit

Fotot e pabesueshme të një dueli mes një jaguari dhe një krokodili bënë xhiron e rrjetit. Jaguari mbërthen me një të kafshuar krokodilin dhe siç shikohet...