Connect with Us

All posts tagged "johnson"

Bota 15:06 - 26 Prill, 2020

Tre javë larg pasi u prek nga Covid-19/ Johnson merr sërish nën kontroll qeverinë

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, do të rikthehet sërish në detyrë të hënën, shkruan Reuters. Politikani 55-vjeçar u infektua me Covid-, por 3 javë pas...

Bota 17:47 - 12 Prill, 2020

Video/ Johnson shfaqet për herë të parë pas daljes nga spitali, falenderon mjekët që i shpëtuan jetën

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, është shfaqur për herë të parë pas daljes nga spitali i Shën Thomasit në Londrën Qendrore, ku qëndroi për...

Bota 12:48 - 7 Prill, 2020

Përkeqësohet ndjeshëm gjendja shëndetësore/ Johnson në reanimacion nën mbikqyrje të rreptë

Kryeministri britanik, Boris Johnson ndodhet në terapi intensive, pas përkeqësimit të gjendjes së tij shëndetësore. Agjencia e lajmeve Reuters, raporton se Johnson ia ka lënë drejtimin...

Bota 21:28 - 6 Prill, 2020

Përkeqësohet gjendja e Boris Johnson/ Kalon në terapi intensive

Gjendja shëndetësore e kryeministrit britanik, Boris Johnson i infektuar nga Covid-19 është përkeqësuar. Sipas një lajm të fundit nga BBC, mësohet se Johnson ka kaluar tashmë...

Bota 10:24 - 6 Prill, 2020

Të infektuar edhe princi Charles dhe kryeministri Johnson/ Mbretëresha britanike apel qytetarëve

Mbretëresha Elizabeta e II i drejtohet popullit për shkak të krizës së Coronës. Mbretëresha bën thirrje për disiplinë dhe vendosmëri. Mbretëresha britanike Elizabeta e II-të ka...

Bota 22:39 - 5 Prill, 2020

Rëndohet gjendja e Johnson/ Shtrohet në spital 10 ditë pasi rezultoi pozitiv me Covid-19

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson është shtruar mbrëmjen e sotme në spital, pasi shfaqi komplikacione  nga Covid-19. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i Downing Street, ku...

Bota 14:58 - 27 Mars, 2020

Pas Boris Johnson, koronavirusi prek edhe ministrin e Shëndetësisë

Pas kryeministrit britanik, Boris Johnson i cili u konfirmua i prekur nga Covid-19, mësohet se një tjetër anëtar i qeverisë është infektuar. BBC raporton se edhe...

Blog 08:41 - 19 Mars, 2020

Erdogani dhe BE konsultohen për refugjatët dhe koronavrusin/ Putini “problemi kryesor”

Kancelarja Merkel, Presidenti francez Macron dhe kryeministri britanik Johnson kanë zhvilluar një videokonferencë me Presidentin turk Erdogan. Temat: Refugjatët dhe virusi Corona. Pas takimit javën e...

Blog 12:41 - 14 Mars, 2020

Koronavirusi/ Çfarë di Britania e Madhe, që pjesa tjetër e Europës nuk e di?

Kishte diçka kontradiktore në fjalimin e Boris Johnson në lidhje me reagimin e Britanisë ndaj koronavirusit të enjten. I shoqëruar nga këshilltarët kryesorë shkencorë dhe mjekësorë...

Blog 08:24 - 14 Mars, 2020

Liderët botërorë, reagim kaotik ndaj koronavirusit

Nga Mark Landler “The New York Times” * Në Frankfurt, presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, paralajmëroi se koronavirusi mund të shkaktojë një krizë ekonomike po aq...

Bota 08:56 - 4 Shkurt, 2020

BE kërkon, Johnson refuzon/ Thellohen tensionet mes Londrës dhe Brukselit 

Pozicionet e BE-së dhe Britanisë së Madhe përpara negociatave të ardhshme për një marrëveshje nuk mund të jenë më të ndryshme: BE vendos kushte, Johnson nuk...

Politikë 14:54 - 20 Dhjetor, 2019

S’vihet në pushtet i krehur! Prishi flokët Luli!/ Gazetari mesazh të fortë kreut të PD

Gazetari Ylli Dylgjeri i ka drejtuar sot një mesazh mjaft të fortë kreut të PD-së, Lulzim Basha. Ndërsa vë re një detaj të pamjes së jashtme...

Politikë 13:15 - 20 Dhjetor, 2019

Britania e Madhe përgatitet për të dalë nga BE

Boris Johnson po jep gaz: Ai kërkon që Dhoma e Ulët e parlamentit të votojë marrëveshjen për Brexit të premten, por edhe një ligj të ri,...

Blog 08:20 - 16 Dhjetor, 2019

Pas Brexit, Britania duhet të ripërcaktojë marrëdhëniet e saj me BE-në

Nga Stephen Fidler & Laurence Norman “The Wall Street Journal” * Londër- Fitorja e Boris Xhosonit në zgjedhjet parlamentare të së enjtes, sinjalizon përfundimin e procesit...

Bota 12:04 - 14 Dhjetor, 2019

Parlamenti i ri britanik mblidhet të martën

Kancelarja Merkel tha se pret negociata të ndërlikuara me Britaninë e Madhe. Pika më problematike është presioni i madh kohor. Parlamenti i sapozgjedhur britanik do të...

Blog 08:02 - 12 Dhjetor, 2019

Dilema e britanikëve/ Zgjedhje midis një “gënjeshtari të lindur”, dhe një “lideri totalitar”

Nga Anthony Zurcher “BBC” * Ndërsa zgjedhësit britanikë shkojnë sot para kutive të votimit, ata përballen me një zgjedhje të vështirë, mes 2 udhëheqësve jopopullorë. Ose...

Blog 10:42 - 16 Nentor, 2019

Sistemi zgjedhor, mund t’i garantojë fitoren konservatorëve në Britani

Nga Peter Kellner “Carnegie Europe” *Analistët bëjnë shpesh krahasime midis kryeministrit të Britanisë së Madhe, Boris Xhonson, dhe presidentit të SHBA-së, Donald Trump. Që të dy...

Blog 08:52 - 14 Nentor, 2019

Brexit i ashpër me dredhi?

Disa nga rebelët e Brexit janë rikthyer në Partinë Konservatore. Të tjerë zgjedhin të qëndrojnë si liberalë ose të pavarur, siç është ish-Ministri i Drejtësisë, David...

Bota 08:53 - 8 Nentor, 2019

Fushatë e vrazhdë zgjedhore në Britaninë e Madhe

Boris Johnson është i njohur për sulmet e tij verbale. Në luftën për të fituar çdo votë, ai po provon tani metoda të tjera. Në Britaninë...

Bota 08:46 - 6 Nentor, 2019

A ka ndёrhyrё Rusia pёr Brexitin?

Rusia me gjasё ka ndёrhyrё nё referendumin pёr Brexit nё vitin 2016. Moska i hedh poshtё akuzat, opozita britanike ngre zёrin: Ajo kёrkon pubikimin e raportit...

Bota 13:47 - 2 Nentor, 2019

“Farage dhe Johnson do të ishin një forcë e pandalshme”/ Kryeministri britanik refuzon propozimin e Trump    

Kryeministri i Britanisë Boris Johnson, ka refuzuar propozimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump se duhet të bashkëpunojë me partinë e Brexit-it të Nigel...

Blog 13:35 - 25 Tetor, 2019

Turpi ka luajtur një rol të rëndësishëm në jetën politike, sot jo dhe aq

Turpi e kontrollon jetën tonë në mënyra shumë të fuqishme. Edhe pse rregullat e tij nuk janë të shkruara, ne presim që njerëzit të përdorin ndjenjën...

Bota 09:09 - 23 Tetor, 2019

Parlamenti britanik rrёzon planin e Johnson pёr Brexit

Parlamenti britanik votoi kundёr planit kohor tё kryeministrit Boris Johnson pёr Brexitin. Vendimi konsideorhet si goditje e rёndё pёr qёllimin e Johnsonit pёr daljen nga BE-ja...