Connect with Us

All posts tagged "Jemen"

Bota 09:23 - 11 Maj, 2020

Vajzat e mitura në Jemen martohen me detyrim

Në Jemen martohen minorenet me burra shpeshherë shumë herë më të mëdhenj në moshë, me pasoja katastrofike për të prekurat. Rrallëherë shënohen suksese në luftë kundër...

Bota 15:05 - 7 Shkurt, 2020

Presidenti Trump konfirmon vdekjen e një udhëheqësi të Al-Qaidas në Jemen

Presidenti amerikan, Donald Trump, konfirmoi të enjten vdekjen e një udhëheqësi të al-Qaidas në një sulm me dron të Shteteve të Bashkuara në Jemen. Presidenti Trump...

Bota 15:13 - 14 Shtator, 2019

Rebelët sulmojnë rafinerinë e naftës

ronë që thuhet se janë drejtuar nga rebelët huthi të Jemenit, sulmuan objektin më të madh në botë për përpunimin e naftës në Arabinë Saudite dhe...

Aktualitet 18:47 - 21 Nentor, 2018

85 mijë fëmijë kanë vdekur nga uria në Jemen/ Save the Children jep alarmin

Sipas organizatës  Save the Children, rreth 85 mijë fëmijë kanë vdekur nga uria në Jemen. Po ashtu kjo organizatë ka dhënë alarmin se 14 milionë persona...

Aktualitet 09:03 - 9 Shtator, 2018

Dështojnë bisedimet për paqe në Jemen

Bisedimet për paqe në Jemen kanë dështuar ditën e shtunë, pas tri ditë pritjeje të delegacionit të Lëvizjes Huthi, transmeton Reuters. Megjithatë, të dërguarit e Kombeve...

Aktualitet 19:58 - 16 Gusht, 2018

UNESCO ngre alarmin/ Lufta në Jemen po shkatërron arkitekturën

Lufta në Jemen po kërcënon shkatërrimin e arkitekturës së këtij vendi. Alarmi është ngritur nga UNESCO, i cili shprehet se qyteti historik i Sannas po paguan...

Aktualitet 17:26 - 10 Gusht, 2018

Përdhunuan dhe vranë 10 vjeçarin/ Varen në mes të qytetit

Tre pedofilë në Jemen u vranë dhe më pas u varën në mes të Kryeqytetit, Sanas. Ata akuzoheshin, se kishin përdhunuar dhe vrarë një djalë 10...

Aktualitet 23:15 - 21 Dhjetor, 2017

Mbi 2,220 persona të vdekur /Epidemia e koleres bën kërdinë

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq, ka thënë se numri i rasteve të dyshuara të kolerës në Jemen, ka arritur në një milion. Po sipas këtij...

Aktualitet 23:07 - 18 Dhjetor, 2016

Sulm vetëvrasës në Jemen, dhjetra të vrarë

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry dënoi një sulm vetëvrasës që ndodhi sot në Jemen. Zyrtarët jemenas thanë se një autor sulmi vetëvrasës me bombë vrau...

Bota 08:09 - 3 Qershor, 2016

OKB: Koalicioni saudit në listen e zezë për vrasjen e fëmijëve në Jemen

Kombet e Bashkuara e kanë vendosur koalicionin e udhëhequr nga Arabia Saudite në një listë të zezë për shkak të vrasjes së qindra fëmijëve gjatë sulmeve...

Bota 18:45 - 2 Tetor, 2015

Jemeni ndërpret marrëdhëniet me Iranin

Qeveria e Jemenit, e mbështetur nga Arabia Saudite, ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin. Televizioni shtetëror ka raportuar për këtë lajm, pa ndonjë shpjegim tjetër. Bahreini...

Bota 15:17 - 29 Shtator, 2015

Sulmi ajror mbi dasmoret ne Jemen, OKB: 131 viktima

Numri i të vdekurve nga një sulm ajror në një dasmë në Jemen ka arritur në së paku 131, bëjnë të ditur Kombet e Bashkuara. Raketat...

Bota 16:45 - 28 Shtator, 2015

Sulmi ajror ne Jemen godet ne nje dasem, 27 te vrare

Një sulm ajror në Jemen ka goditur në një dasëm, duke vrarë së paku 27 persona. Së paku tetë fëmijë raportohet të jenë në mesin e...

Bota 18:21 - 5 Shtator, 2015

Jemen, vriten 10 ushtarë nga nje rakete e kryengritesve

Dhjetë ushtarë të Arabisë Saudit janë vrarë kur një raketë nga radhët e rebelëve goditi një depo të municionit në Jemen, ka njoftuar një zëdhënës i...

Bota 17:25 - 2 Shtator, 2015

Vriten dy punonjes te Kryqit te Kuq ne Jemen

Komiteti ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (ICRC) thotë se dy nga punëtorët e tyre vendës janë qëlluar për vdekje në Jemen Besohet se një person i...

Bota 17:37 - 4 Gusht, 2015

Jemen, trupat qeveritare ne ofensive, raportohet per dhjetera viktima

Trupat pro-qeveritare në Jemen kanë rimarrë nën kontroll bazën më të madhe ajrore të vendit pas një beteje të gjatë e të ashpër me rebelët e...

Bota 21:36 - 7 Maj, 2015

Jemeb/ Vritet një zyrtar i lartë i Al-Kaedës

Një zyrtar i lartë i Al-Kaedës në gadishullin arabik, Nasser Al-Ansi, i cili mori përsipër përgjegjësinë në emër të grupit ekstremist sulmin kundër të përjavshmes satirike...

Bota 19:21 - 24 Prill, 2015

Jemen/UNICEF: Të paktën 115 fëmijë të vrarë që prej 26 marsit

Të paktën 115 fëmijë janë vrarë në Jemen që prej nisjes së fushatës ajrore më 26 mars nga Arabia Saudite kundër rebelëve shiitë, tha sot UNICEF-i....

Bota 08:46 - 21 Prill, 2015

Jemen/Rritet prania amerikane, mbërrin “Roosevelt”

Marina e Shteteve të Bashkuara ka dërguar një aeroplanmbajtëse dhe një anije me raketa drejt Jemenit. Luftanija USS Theodore Roosevelt dhe anija përcjellëse janë dërguar nga...

Bota 14:42 - 17 Prill, 2015

Kriza në Jemen/OKB apel për 273.7 mln dollarë ndihma

Kombet e Bashkuara kanë apeluar për mbledhjen e 273.7 milionë dollarëve për të përmbushur nevojat humanitare në Jemen, gjatë tre muajve të ardhshëm. Apeli vjen në...

Bota 16:29 - 11 Prill, 2015

Jemen/ 25 të vdekur nga luftimet në jug të vendit

Të paktën 25 persona u vranë nga luftimet e dhunshme në jug të Jemenit mes rebelëve shiitë dhe mbështetësve të presidentit, theksuan sot burime ushtarake dhe...

Bota 11:34 - 8 Prill, 2015

OBSH: Bilanci i viktimave në Jemen rritet frikshëm

Të paktën 560 persona janë vrarë në Jemen e 1800 të tjerë janë plagosur që nga nisja e ofensivës së kryengritësve shiitë dhe aleatëve të tyre...

Bota 11:22 - 8 Prill, 2015

SHBA rrisin mbështetjen ushtarake për koalicionin saudit

Shtetet e Bashkuara kanë rritur dërgesat e armëve dhe mbështetjen për koalicionin e udhëhequr nga Arabia Saudite, i cili po sulmon caqet e rebelëve shiitë Huthi...