Connect with Us

All posts tagged "japonia"

Blog 08:35 - 18 Shtator, 2020

Nga Rusia tek Kina/ 10 shtetet, ku pozita gjeografike është njëherazi bekim dhe mallkim për një vend apo rajon

Ne e dimë se gjeografia e një vendi, luan një rol të madh në përparimin e tij social dhe ekonomik. Shumë rajone në botë, kanë qenë...

“Ishulli i pavdekshëm”/ Zbulohet vendi ku shumica e njerëzve jetojnë mbi moshën 100-vjeçare
Kuriozitete 13:56 - 16 Shtator, 2020

“Ishulli i pavdekshëm”/ Zbulohet vendi ku shumica e njerëzve jetojnë mbi moshën 100-vjeçare

Përtej skajit më jugor të Japonisë shtrihet një ishull i njohur si “Ishulli i pavdekshëm”.  Për herë të parë, numri i njerëzve të moshës mbi 100-vjeç...

Bota 15:04 - 11 Shtator, 2020

Britani-Japoni/ Nënshkruhet marrëveshja e parë tregtare pas Brexit-it

Britania ka lidhur marrëveshjen e parë të madhe tregtare, pas daljes nga Bashkimi Evropian me Japoninë. Autoritetet theksuan se marrëveshja e nënëshkruar ka vlerën e rreth...

Superkompjuteri më i shpejtë në botë/ Ja si do të ndihmojë në luftën kundër Coronavirusit
Teknologji 13:39 - 23 Qershor, 2020

Superkompjuteri më i shpejtë në botë/ Ja si do të ndihmojë në luftën kundër Coronavirusit

Superkompjuteri më i shpejtë në botë po vendoset në luftën kundër koronavirusit. Superkompjuteri japonez Fugaku ka marrë vendin e parë, duke kryer 2.8 herë më shumë...

Bota 12:08 - 25 Maj, 2020

Koronavirusi!/ Japonia heq gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka hequr gjendjen e jashtëzakonshme të vendit, duke i dhënë fund kufizimeve në rajonet ku vendimi ishte akoma në fuqi. “Ne kemi...

Blog 08:38 - 2 Mars, 2020

Shpejtoi fundin e Luftës së Dytë Botërore/ Çfarë ishte Projekti Manhatan?

* Projekti Manhatan, i vënë në zbatim gjatë Luftës së Dytë Botërore, ishte një përpjekje e qeverisë amerikane për të hulumtuar, ndërtuar dhe përdorur bombën bërthamore....

Bota 11:10 - 25 Shkurt, 2020

Koronavirusi mban në ankth botën/ SHBA premton 1 miliard USD për vaksinën   

Shumë vende të botës kanë marrë masa të forta për të mos lejuar që koronavirusi të kthehet në një pandemi globale. Por, përhapja e virusit vdekjeprurës...

Bota 10:05 - 8 Janar, 2020

Japonia: Diplomaci, për t’i dhënë fund konfliktit SHBA-Iran

Japonia ka reaguar e shqetësuar ndaj sulmeve iraniane mbi bazat amerikane në Irak. Ajo kërkuar nga të gjitha palët e interesuara, të ndërmarrin të gjitha përpjekjet...

Blog 08:30 - 9 Dhjetor, 2019

Pse e sulmoi Japonia bazën amerikane në Pearl Harbour

Mëngjesin e 7 dhjetorit 1941, Japonia nisi një sulm të paapritur mbi bazën e Flotës amerikane të Paqësorit në Pearl Harbour në Ishujt Hauai, si pjesë...

Blog 08:53 - 7 Dhjetor, 2019

Sa e besueshme është makina e të vërtetës?/ Çfarë thonë ekspertët

Pesë poligrafë, janë tashmë pjesë e Ministrisë së Brendshme në vendin tonë, në kuadër të reformës në drejtësi. Pajisjet e dhuruara nga Shtetet e Bashkuara, do...

Blog 08:55 - 3 Nentor, 2019

Doni ta kuptoni Kinën e sotme? Ja cilat janë 5 ngjarjet kryesore të historisë së saj

Shekspiri thoshte dikur:Ajo që është e shkuar, është prolog”. Kjo është veçanërisht e vërtetë për Kinën, një komb me një histori të shkruar 3-mijëvjeçare. Njohja e...

Aktualitet 17:37 - 24 Qershor, 2018

Barazon Japonia / Inui ndëshkon senegalezët

Mesfushori i Japonisë, Inui arrin të barazojë shifrat në minutën e 34’ dhe ndeshja rikthehet në baraspeshë. Japonezi realizoi një gol të bukur, por mbrojtja afrikanë...

Aktualitet 16:30 - 31 Dhjetor, 2017

Viti i Ri mbërrin edhe në 4 shtete të tjera/ Japonia dhe Koreja dhurojnë spektakël

Viti i Ri pas Australisë dhe Zelandës së Re, ka trokitur edhe në disa shtete të tjera. Kështu, Japonia dhe Korea e Jugut kanë hapur dyert...

Aktualitet 21:47 - 10 Dhjetor, 2017

Kundërpërgjigje ndaj Koresë komuniste/SHBA, Japonia dhe Koreja e Jugut testojnë mbrojtjen bërthamore

Japonia do të organizojë të hënën dhe të martën me forcat amerikane dhe koreano-jugore manovra ushtarake për detektimin e raketave, njoftuan sot zyrtarët japonezë, në kuadër...

Bota 23:58 - 9 Qershor, 2016

Tensione të reja Japoni – Kinë rreth disa ishujve

Kina iu kundër-përgjigj sot një paralajmëri të Tokios, vetëm disa orë pasi Japonia u zotua për të mbrojtur territorin e saj pas kalimit të një anije...

Sociale 17:38 - 29 Korrik, 2015

Japonia, 4 milione dollare Shqiperise per mbrojtjen e mjedisit

Japonia i jep Shqipërisë 4 milionë dollarë në mbrojtje të mjedisit duke ofruar shërbime logjistike, ekologjike etj. Zëvendëskryeministri Niko Peleshi shkëmbeu sot notat me ambasadorin e...

Uncategorized 17:49 - 15 Mars, 2015

Japonia do të transportojë energji diellore nga hapësira në Tokë

Kompania japoneze Mitsubishi Heavy po planifikon të transportojë energji diellore nga hapësira në Tokë. Kompania ka demonstruar këtë teknologji duke dërguar 10 kilovatë energji diellore nëpërmjet...