Connect with Us

All posts tagged "japoni"

Bota 14:09 - 24 Mars, 2020

Japonia pranon shtyrjen e Lojërave Olimpike në Tokio

Japonia është gati të pranojë shtyrjen e Lojërave Olimpike që do të zhvillohen në Tokio. Sipas kompanisë së lajmeve “Kyodo News”, kryeministri, Shinzo Abe do lajmërojë...

Bota 20:19 - 16 Shkurt, 2020

Japoni, evakuohen nga anija shtetasit amerikanë

Të dielën pasagjerët amerikanë që ndodheshin në karantinë në një anije në brigjet e Japonisë që prej datës 3 shkurt, janë evakuuar. Shtetasit amerikane në bordin...

Bota 17:32 - 13 Shkurt, 2020

Tërmet 6.9 ballë godet Japoninë/ Frikë për cunami

Një tërmet me magnitudë 6.9 ballë i shkallës Rihter ka goditur Japoninë dhe Rusinë Lindore. Sipas të dhënave paraprake tërmeti ka qenë me epiqendër në ishujt...

Blog 08:48 - 25 Janar, 2020

Shoiçi Jokoi, japonezi që u fsheh 28 vjet në xhungël, dhe nuk e dinte se lufta kishte përfunduar

Shoiçi Jokoi ishte 26-vjeç, kur u rekrutua në radhët e ushtrisë japoneze në 1941. Në atë kohë, ushtarëve u mësohej se dorëzimi tek armiku, ishte fati...

Lajme 22:30 - 31 Dhjetor, 2019

“Për një Vit të Ri me fat”/ Traditat “fatsjellëse” nëpër botë

Një element bazë që përafron kulturat botërore me rastin e Vitit të Ri, janë “ritet” për një fat të mirë. Besohet se, disa rituale apo veprime...

Politikë 09:36 - 24 Tetor, 2019

Video-Ilir Meta takon kryeministrin e Japonisë/ Kërkon heqjen e vizave për shqiptarët

Presidenti Ilir Meta është pritur në një takim nga Kryeministri i Japonisë, z.Shinzo Abe. Lajmi është bërë i ditur nga vetë kreu i shtetit, i cili...

Bota 16:39 - 12 Tetor, 2019

Tajfuni Hagibis/ Urdhërohet evakuimi i 7 milion njerëzve

Rreth 7 milion njerëz pritet të evakuohen në japoni sipasojë e Tajfunit Hagibis,  një nga stuhitë më të fuqishme të 60 viteve të fundit. Stuhia e...

zjarr, shperthim i fuqishem
Aktualitet 16:14 - 16 Dhjetor, 2018

Shpërthim gjigand në Japoni/ Me dhjetra persona të plagosur

Një shpërthim i madh ka ndodhur në një restorant në qytetin Sapporos në Japoni. Nga ky shpërthim kanë mbetur të plagosur plot 40 persona, ndërsa nuk...

Aktualitet 17:03 - 4 Shtator, 2018

Video/ Tajfuni merr çdo gjë para në Japoni

Një video, pamjet e të cilës tregojnë se si një naftëmbajtëse shumë e madhe është përplasur në një urë për shkak të tajfunit Jebi është duke...

Aktualitet 14:28 - 15 Gusht, 2018

Iniesta show/ Shijoni perlën e rradhës nga ish-ylli i Barcelonës

Andres Iniesta vazhdon të dhurojë show në Japoni me golat e tij. Pasi u zhbllokua në fundjavë duke shënuar golin e parë me fanellën e Vissel...

Aktualitet 19:19 - 8 Gusht, 2018

Temperaturat e larta në Japoni/ 138 të vdekur në 3 muaj

Për shkak të temperaturave ekstreme të larta në Japoni, në 3 muajt e fundit kanë humbur jetën 138 persona. Sipas raportit të përgatitur nga Agjencia Kombëtare...

Aktualitet 21:11 - 6 Gusht, 2018

Sulmi me armë bërthamore/ Japonia përkujton viktimat e Hiroshimas dhe Nagasakit

Japonia ka përkujtuar sot viktimat e sulmit më bombë në Hiroshima dhe Nagasaki 73 vjet më parë. Gjatë ceremonisë, zyrtarët japonezë kanë ngritur shqetësimin e rritjes...

Aktualitet 17:00 - 23 Korrik, 2018

Lufta me temperaturat e larta/ Humbin jetën 44 persona

Japonia po lufton me temperaturat e larta gjatë dy javëve të fundit. Mediat vendase shkruajnë se termometri ka kaluar në mbi 41 gradë celcius. Për momentin...

Aktualitet 20:22 - 21 Korrik, 2018

Rikthehet i nxehti përvëlues/ Shënohen viktimat e para

Japonia është përfshirë sërisht nga një valë e nxehtë. Si pasojë kanë humbur jetën 30 persona. Sipas mediave japoneze, në pjesën qëndrore temperaturat  kanë kapur 41...

Aktualitet 19:38 - 20 Korrik, 2018

I kundërpërgjigjen Amerikës/ Japonia dhe BE-ja marrëveshje historike

Japonia dhe BE kanë nënshkruar një marrëveshje historike për lehtësimet e shkëmbimeve tregtare në 17 korrik në Tokyo. Europa dhe Japonia tashmë do të krijojnë hapësirën...

Aktualitet 18:45 - 15 Korrik, 2018

‘Çmenden’ temperaturat/ Humbin jetën 8 persona

Vala e të nxehtit që ka goditur Japoninë këtë fundjavë ka lënë të vdekur 8 persona ndërsa rreth 3500 të tjerë janë shtruar në spital. Sipas...

Aktualitet 10:43 - 9 Korrik, 2018

Reshjet alarmojnë vendin/ Dy milionë njerëz braktisin shtëpitë

Reshjet rekord të shiut kanë shkaktuar humbjen e jetëve të më shumë se 100 personave, duke shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje dheu në Japoninë Perëndimore. Tre herë...

Bota 17:00 - 24 Qershor, 2018

Zbulohet drogë pranë parlamentit

Në godinat e parlamentit në Tokyo të Japonisë janë zbuluar 4 rrënjë kanabisi. Sipas BBC, lënda narkotike u pikas nga një vizitor i rastit. Ende nuk...

Bota 09:11 - 18 Qershor, 2018

Tërmet i fuqishëm/ Raportohet për viktima

Të paktën tre persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur, si pasojë e një tërmeti të fuqishëm që ka përfshirë qytetin Osaka në perëndim...

Aktualitet 16:20 - 5 Qershor, 2018

Bushati në Tokio: Japonia rol të shtuar në rajon

Në kuadër të vizitës së tij në Tokio, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati u takua sot me Ministrin për Punët e Jashtme...

Blog 17:29 - 8 Prill, 2018

Mbajti të birin në kafaz për më shumë se 20 vite/ Arrestohet babai

Në Japoni policia ka arrestuar babain për të cilin pretendohet se e mbante të birin e tij në një kafaz prej druri për më shumë se...

Aktualitet 20:47 - 18 Nentor, 2017

Kompania hekurudhore japoneze kërkon falje për mbërritjen e trenit 20 sekonda më shpejt

Operatori i një firme private hekurudhore që i shërben periferisë së Tokios ka lëshuar një falje pasi një prej trenave të tij u nis 20 sekonda...

Aktualitet 09:11 - 7 Nentor, 2017

Trump: Japonia po ble pajisje masive ushtarake nga SHBA

Gjatë vizitës së tij në Japoni, presidenti i SHBA Donald Trump ka deklaruar se kryeministri japonez Shinzo Abe, po ble pajisje masive ushtarake nga SHBA. Ai...