Connect with Us

All posts tagged "janari"

Janari, muaji i aksidenteve/ Zbardhet bilanci: 21 të vdekur dhe 186 të plagosur
Kronika 12:59 - 31 Janar, 2021

Janari, muaji i aksidenteve/ Zbardhet bilanci: 21 të vdekur dhe 186 të plagosur

Muaji parë i 2021-it ka nisur me një bilanc të frikshëm sa i takon pasojave nga aksidentet rrugore. Sipas të dhënave nga uniformat blu gjatë janarit...

Viti i Ri/ Gjithçka që nuk dimë rreth festimeve tradicionale të kësaj nate magjike
Aktualitet 20:40 - 31 Dhjetor, 2020

Viti i Ri/ Gjithçka që nuk dimë rreth festimeve tradicionale të kësaj nate magjike

Qytetërimet nëpër botë kanë festuar fillimin e çdo viti të ri për të paktën katër mijëvjeçarë. Sot, shumica e festave të Vitit të Ri fillojnë në...

Blog 08:28 - 7 Janar, 2020

Ja pse është zakonisht shumë ftohtë në ditët e para të janarit

Orbita e Tokës përreth Diellit është pothuajse rrethore. Ndryshimi midis Apelionit dhe Perihelionit (përkatësisht distancës maksimale dhe minimale të Tokës nga Dielli), është rreth 3 për...

Aktualitet 19:01 - 5 Janar, 2019

Përse nuk prishet uji i bekuar?

Gjithmonë 6 Janari është një ditë e veçantë në fillim të vitit, ku besimtarët e krishterë, por jo vetëm ju drejtohen kishave orthodhokse, sepse klerikët orthodhoksë...

Aktualitet 19:29 - 10 Janar, 2018

Janari muaj sulmi/ Serbia shpall ofensivën për mosnjohjen e Kosovës

Ndërkohë që Kosova po bëhet gati të festojë muajin e ardhshëm 10 vjetorin e shpalljes së pavarësisë së vendit,  Serbia ka paralajmëruar ofensivë diplomatike, jo vetëm...

Aktualitet 17:15 - 5 Janar, 2018

Kujdes vajza dhe djem! Janari është muaji më i keq për çiftet

Janari konsiderohet një nga muajt më të këqij të vitit sa i përket dashurisë. Kjo është periudha kur ndodhin shpesh prishjet e lidhjeve, por edhe të martesave....

Aktualitet 22:45 - 4 Janar, 2018

Mos-arrestimi i peshqve të mëdhenj/ Ish Kryeprokurori: Kanë munguar provat

Në intervistën e mbrëmjes në Ora News, ish kryeprokurori Sollaku thotë se me rëndësi është që prokuroria dhe gjykata të vendosin para akuzës cilindo zyrtar nëse...

Aktualitet 10:00 - 3 Janar, 2018

Janari rikthen “vjeshtën”/ Ja si do jetë moti

Edhe pse jemi në mes të dimrit, fillimi i këtij viti ka ardhur i ngrohtë. Të paktën për 10 ditët e para të janarit nuk priten...