Connect with Us

All posts tagged "izraeli"

Blog 08:15 - 24 Mars, 2020

Koronavirusi/ A do ndihmojë mbledhja e të dhënave personale, në uljen e rasteve të reja?

Rritja dramatike e numrit personave të infektuar me koronavirus në mbarë botën ditët e fundit, ka rritur edhe nivelin e alarmit tek qeveritë dhe qytetarët, dhe...

Blog 08:27 - 29 Janar, 2020

Plani i paqes së Trumpit për Lindjen e Afërt/ Shansi i shekullit?

Presidenti amerikan paraqiti në Uashington planin e paqes për Lindjen e Afërt, që parashikon zgjidhjen me dy shtete. Por kritikët thonë, se presidenti mban shumë më...

Histori 08:53 - 7 Nentor, 2019

Zhdukja e mjekut hebre/ Dëshmia shokuese e bashkëshortes: Si u gjet trupi pa kokë

Publikohet historia e panjohur e Natan Schachner, mjekut me origjinë hebraike i cili gjatë periudhës së pushtimit ishte në rradhët partizane të Brigadës së Mehmet Shehut...

Bota 14:28 - 28 Gusht, 2019

Kërcënime dhe drone/ Përshkallëzohet situata në Izrael 

Izraeli po lufton në disa fronte njëkohësisht. Konflikte ushtarake ka jo vetëm në Rripin e Gazës, por edhe në Liban e Siri. Situata mund të përshkallëzohet...

Bota 14:46 - 27 Gusht, 2019

“Sulmet vrastare terroriste”/ Izraeli kërkon ndihmë nga ndërkombëtarët

Kryeministri izraelit Netanjahu i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare të mbështesë vendin e tij. Sipas tij, Irani po kryen “sulme vrastare terroriste kundër shtetit të Izraelit”....

Aktualitet 21:16 - 14 Maj, 2019

Nata e parë e festivalit të Eurovizionit/ Izraeli “tallet” me të gjithë konkurrentët

Festival i madh Eurvizionit ka startuar me natën e parë të gjysmëfinales ku pritet të performojnë 17 shtete si :Qipro, Mali i Zi, Finlanda, Polonia, Slovenia,...

Aktualitet 10:25 - 8 Prill, 2019

A do tё aneksojё Netanjahu edhe Bregun Perёndimor tё Jordanit?

Pak para zgjedhjeve parlamentare nё Izrael kryeministri Netanjahu mendon edhe aneksimin e vendbanimeve nё Bregun Perёndimor tё Jordanit. Deri tani kёtё e kanё kёrkuar vetёm partnerёt...

Aktualitet 17:27 - 12 Gusht, 2018

Konflikti në Rripin e Gazës/ “Izraeli shumë pranë fitores”

Ministri i Energjisë i Izraelit, Yuval Steinitz, u shpreh se shteti i tij shtë shumë pranë rrëzimin të forcave palestineze në Rripin e Gazës. Kjo deklaratë...

Aktualitet 22:45 - 24 Mars, 2018

Ndodh e pabesueshmja/ Arabia Saudite i lejon hapsirën ajrore Izraelit

Kryeministri Benjamin Nettanyahu theksoi se Arabia Saudite përveç kompanisë ajrore izraelite El-Al, ka lejuar përdorimin e hapësirës së saj ajrore për avionët e kompanive që futurojnë...

Aktualitet 09:44 - 28 Gusht, 2017

I vetmi vend në botë që ISIS e ka frikë/ Nuk është SHBA-ja

Pas një sulmi kundër ushtarëve të Izraelit luftëtarët e organizatës terroriste ISIS “kërkuan fajle”, tha ish ministri i mbrojtjes së vendit. Ministri i Mbrojtjes së Izraelit,...

Aktualitet 15:45 - 7 Dhjetor, 2016

Mbërrin në Durrës “Soft Power” i Izraelit

Për ne shqiptarët imazhi i Izraeit është përgjithsisht në sfondin e një fuqie thuajse të pamatë ushtarake me tanke “Merkava” apo me anije patrulluese “Shaldag”, ose...

Uncategorized 15:42 - 22 Mars, 2015

A mund të mbetet Izraeli një demokraci ?

Nga Dana Milbank Njëmbëdhjetë vjet më parë, së bashku me vajzën time të vogël, hyra në bodrumin e një sinagoge, duke e zhytur trupin e saj...

Uncategorized 08:32 - 25 Shkurt, 2015

Ambasadori i Izraelit: Në Shqipëri vjen duke qarë dhe largohesh duke qarë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, David Cohen, do të largohet këto ditë nga Shqipëria pasi e ka përfunduar mandatin e tij. Cohen është ambasadori i parë...