Connect with Us

All posts tagged "izrael"

Bota 08:37 - 21 Shkurt, 2020

Izraeli do të ndërtojë vendbanime të reja

Një javë e gjysmë para zgjedhjeve parlamentare Izraeli deklaron ndërtimin e vendbanimeve të reja në Jeruzalemin Lindor. Palestinezët e konsiderojnë këtë si një goditje kundër zgjidhjes...

Politikë 08:33 - 29 Janar, 2020

Rasti “Bezos”, dhe rreziqet e spiunimit nga autokratët

Nga Candace Rondeaux, “World Politics Riview” * Akuza e fortë javës që shkoi, se Princi i Kurorës Saudite Muhammed bin Salman, kishte hakeruar telefonin personal të...

Politikë 19:12 - 24 Janar, 2020

Forumi i5-të Botëror për Holokaustin/ Meta takohet në Jeruzalem me përfaqësues të bashkësisë izraelito-shqiptare

Në kuadër të pjesëmarrjes në Forumin e 5-të Botëror për Holokaustin, Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi edhe një takim të ngrohtë e të përzemërt në...

Politikë 09:32 - 23 Janar, 2020

Ndihma pas tërmetit/ Meta vlerëson Njësinë izraelite të Shpëtimit Kombëtar me “Dekoratën e Artë të Shqiponjës”

Gjatë vizitës së Tij zyrtare në Izrael, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, vizitoi bazën ushtarake të Ramlës, pjesë e Forcave izraelite të Mbrojtjes. I shoqëruar nga...

Politikë 10:14 - 22 Janar, 2020

Meta pritet në takim nga Presidenti i Izraelit/ Populli shqiptar, një model unik për të gjithë botën

Në ditën e parë të vizitës së tij zyrtare në Izrael, Presidenti i Republikës, Ilir Meta u prit në një takim të veçantë nga Presidenti i...

Bota 12:57 - 11 Janar, 2020

Izrael – Iran/ Çtensionim apo qetësi para stuhisë?

Pas vrasjes së Soleimanit, Irani e ka kërcënuar hapur me sulme Izraelin. Regjimi në Teheran mund të përdorë disa opcione, thuhet në një studim. Izraeli është...

Blog 08:13 - 7 Janar, 2020

Pse vrasja e një komandanti iranian, nuk do të shkaktojë Luftën e Tretë Botërore

Nga Ray Takeyh “Politico” * Pasi organizoi për shumë vite operacionet në mbarë Lindjen e Mesme, gjenerali iranian Kasëm Sulejmani, kreu i Forcës Kuds, u vra...

Bota 14:14 - 3 Janar, 2020

Djegin flamurin e SHBA dhe Izraelit/ Mijëra protestues për vrasjen e Sulejmanit në Iran

Mijëra iranianë po protestojnë në Teheran për të denoncuar “krimet” amerikane vetëm disa orë pas vdekjes së gjeneralit Kasem Sulejmani nga sulmet amerikane në aeroportin e...

Bota 19:13 - 2 Janar, 2020

Izraeli në krizë politike/ Çfarë vendosi Gjykata për Kryeministrin

Gjykata Supreme e Izraelit refuzoi sot të vendoste nëse Kryeministri Benjamin Netanyahu mund të kthehet në detyrë tani që është ngritur akt-akuzë kundër tij, duke shtyrë...

Bota 22:03 - 27 Dhjetor, 2019

Reshje të fuqishme shiu në Izrael/ Dy persona humbën jetën

Dy persona kanë humbur jetën në Izrael për shkak të stuhive të forta të shiut. Zonat veriore të Izraelit janë goditur nga stuhi të fuqishme shiu,...

Lajme 09:35 - 12 Dhjetor, 2019

“Na ndihmuan, por edhe na mësuan shumë”/ Meta takon në Durrës ekipin nga Izraeli

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim mbrëmjen e djeshme në Durrës me ekipin e Izraelit i cili vijon të verifikojë banesat e dëmtuara nga tërmeti...

Aktualitet 20:19 - 10 Maj, 2019

Renato Mekolli bëhet i famshëm jashtë kufijve/ Merr surprizën e veçantë

Shefi i njohur i kuzhinës, Renato Mekolli u përfol shumë nga mediat gjatë kohës që drejtonte emisionin “Hells Kitchen Albania.” Ky program u kthye në emisionet...

Aktualitet 17:07 - 3 Maj, 2019

Revoltohen izraelitët/ Palestina po bojkoton Eurovizionin

Palestinezët iu kanë krijuar sërish shqetësime izraelitëve. Këtë herë bëhet fjalë për një bojkot në rrjetet sociale ku palestinezët po përhjapin lajme të rreme me qëllim...

Aktualitet 10:11 - 25 Tetor, 2018

Kryeministri i Izraelit viziton Shqipërinë në nëntor

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu do të vizitoj Shqipërinë dhe Bullgarinë në nëntor. Lajmin e bëri publik vetë zyra e Netanyahut. Vizita do të jetë në kuadër...

Aktualitet 12:23 - 4 Gusht, 2018

Shqipëri – Izrael më 7 shtator/ Ja çmimi i biletave

Më 7 shtator kuqezinjtë do të fillojnë aventurën e tyrë ne kompeticionin më të ri , “Nations League”. Ndeshja e parë do të luhet kundër Izraelit...

Aktualitet 19:43 - 21 Korrik, 2018

Konflikti Izrael-Palestinë/ Vendoset paqja në Rripin e Gazës

Zyrtarët egjiptianë dhe OKB-ja kanë vendosur më në fund paqe në Rripin e Gazës. Zëdhënësi i Hamasit, Fawzi Barhoum njoftoi mëngjesin e së shtunës se marrëveshja...

Kuriozitete 23:40 - 25 Mars, 2018

E pabesueshme ajo që gjendet në mes të shkretëtirës në Izrael!

Një kodër e gjelbër. Është ajo që mund të duket me shikim të parë, por në fakt në këtë foto që shihni nuk ka bar por...

Aktualitet 22:33 - 11 Dhjetor, 2017

Kush janë 5 çështjet e pazgjidhura midis Izraelit dhe Palestinës?

I ftuar në emsisionin në “Tonight” në Ora News, studiuesi Medlir Mema, ka treguar pesë çështjet kryesore ende të pazgjidhura midis izraelitëve dhe palestinezëve. “Janë 5...

Aktualitet 13:14 - 2 Tetor, 2016

Video/ Obama i paduruar thërret parardhësin me zë të lartë “Eja Bill, nisemi”

Një video e pazakontë ka fiksuar Presidentin e SHBA Barack Obama, teksa i paduruar i thërret parardhësin e tij në detyrë, Bill Klinton “Eja Bill, nisemi!”....

Aktualitet 07:52 - 9 Qershor, 2016

Tre të vrarë në një qendër tregtare në Tel Aviv

Dy persona të armatosur hapën zjarr të mërkurën mbrëma mbi blerësit dhe darkuesit në një qendër tregtare afër ministrisë izraelite të Mbrojtjes në Tel Aviv, duke...

Histori 18:10 - 4 Maj, 2016

“Spiunë kundër Armagedonit”/Si filloi realisht shërbimi i fshehtë në Izrael

Një libër e shpjegon me hollësi Komuniteti i shërbimit të fshehtë izraelian doli nga një shërbim spiunazhi i quajtur Shai (një akronim për Sherut Yediot, fjalët...

Bota 00:05 - 30 Nentor, 2015

“Hakmarrja” e Izraelit ndaj BE-së: “S’a më kontakte diplomatike”

Pezullim i kontakteve diplomatike me institucionet e BE, dhe rishikim i përfshirjes së tyre, sa i përket procesit të paqes me palestinezët. Grushti i hekurt i...

Bota 22:09 - 19 Nentor, 2015

Gjendet një mozaik 1700-vjeçar në Izrael

Mbetjet e një mozaiku ekstravagant 1,700-vjeçar është ofruar duke informacion në lagjet e pasura të cilat mund të gjendeshin në Izrael gjatë periudhave romake dhe bizantine. Mozaiku...