Connect with Us

All posts tagged "Izolim"

Sociale 12:52 - 12 Janar, 2021

“Në 50 vite s’kisha qëndruar aq shumë me gruan“/ Bujar Kapexhiu tregon luftën me COVID dhe frikën e përjetuar

Aktori dhe karikaturisti Bujar Kapexhiu ka treguar eksperiencën e tij me koronavirusin. Kapexhiu tregoi se sapo kuptoi që iu ishte ngritur temperatura, bëri tamponin dhe doli...

Reshjet shembin urën/ Izolohen banorët në Lezhë
Sociale 19:45 - 9 Janar, 2021

Reshjet shembin urën/ Izolohen banorët në Lezhë

Prurjet e shumta të përrenjve kanë bërë që dhjetra banorë në fshatit Kalivaç të Lezhës të mbeten të izoluar. Shkak është bërë shembja e urës që...

Sociale 11:00 - 1 Janar, 2021

Izolimi i vitit 2020, po u shkakton gjëra të çuditshme trupave tanë

Pacientët shkojnë tek Mona Gohara, dermatologe dhe profesore në Shkollën e Mjekësisë në Jeil, për të gjitha llojet e arsyeve, nga analizat e kancerit të lëkurës...

Bota 17:15 - 31 Dhjetor, 2020

Bota ndahet nga një vit i vështirë, pret vitin e ri me shpresë

Pas Zelandës së Re, Australia përshëndeti Vitin e Ri 2021, me një spektakël fishekzjarresh mbi Shtëpinë e Operas në Sidni. Por si asnjë herë tjetër, ky...

I infektuar prej disa ditësh me Covid/ Avokati Altin Goxhaj tregon si është gjendja e tij
Aktualitet 17:35 - 30 Dhjetor, 2020

I infektuar prej disa ditësh me Covid/ Avokati Altin Goxhaj tregon si është gjendja e tij

Avokati Altin Goxhaj i cili prej disa ditësh është i infektuar me COVID 19 dhe ndodhet i izoluar në banesë ka folur sot, ku tha se...

Bota 15:46 - 23 Dhjetor, 2020

Covid-19 i ndryshuar dhe ‘izolimi’ i britanikëve

Gjermania e disa shtete të BE kanë kufizuar transportin me Britaninë e Madhe, për shkak të variantit të ri të koronavirusit. Të mërkurën Franca i rinisi...

Bota 08:54 - 19 Dhjetor, 2020

Covid-19 izolon italianët për festat e fundvitit/ Vendi “zonë e kuqe” deri më 6 janar

Duke nisur nga 24 dhjetori deri në datën 6 janar Italia do të jetë ‘zonë e kuqe’ gjatë festave dhe gjatë ditëve të punës do të...

Blog 08:45 - 19 Dhjetor, 2020

Ç’mund të na mësojë pandemia mbi natyrën njerëzore dhe shëndetin mendor?

Nga Alex Orlando Gjithçka kaq shpejt. Për disa javë, bota jonë u përmbys, kur një shpërthim epidemik i largët u shndërrua në një pandemi të mirëfilltë....

Bota 14:46 - 15 Dhjetor, 2020

Europa në izolim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri

Një numër vendesh evropiane kanë vendosur masa të rrepta të kufizimeve para festive të fundvitit. Holanda ka vendosur një bllokim pesë-javor, duke mbyllur dyqanet jo thelbësore,...

Bota 08:59 - 15 Dhjetor, 2020

Rritja e numrit të të infektuarve me COVID-19/ Holanda futet në izolim total

Duke filluar nga dita e sotme, Holanda futet në një izolim total të vendit për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me koronavirus. Hapur...

Rritja e numrit të infektimeve me Covid/ Ky shtet merr masa shtrënguese, mbyllen shkolla dhe biznese
Bota 18:35 - 14 Dhjetor, 2020

Rritja e numrit të infektimeve me Covid/ Ky shtet merr masa shtrënguese, mbyllen shkolla dhe biznese

Qeveria hollandeze po përgatitet për një izolim të plotë që do të zgjasë deri më 29 Janar. Sipas medias vendëse NOS, do të mbyllen shkollat, muzetë,...

Masat ndaj koronavirusit/ Greqia zgjat sërish izolimin mbarëkombëtar
Kosova & Rajoni 15:56 - 26 Nentor, 2020

Masat ndaj koronavirusit/ Greqia zgjat sërish izolimin mbarëkombëtar

Greqia do të zgjasë masën e izolimit mbarëkombëtarë, për një javë, deri më 7 dhjetor, teksa rastet me koronavirusin e ri vazhdojnë të rriten, thanë zyrtarët...

A do kemi izolim të dytë?/ Brataj: Nuk përjashtohet as mbyllja e madhe
Shëndeti 21:27 - 25 Nentor, 2020

A do kemi izolim të dytë?/ Brataj: Nuk përjashtohet as mbyllja e madhe

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, nuk e ka përjashtuar mundësinë e mbylljes totale të vendit nëse shifrat e Covid-19 marrin përmasa të mëdha. Teksa u...

“Uroj të kalojë ky dreq Covidi para se të lind bebin”/ Sipërmarrësja e njohur infektohet në muajin e fundit të shtatzënisë
Showbizz 11:00 - 21 Nentor, 2020

“Uroj të kalojë ky dreq Covidi para se të lind bebin”/ Sipërmarrësja e njohur infektohet në muajin e fundit të shtatzënisë

Sipërmarrësja e njohur, Greis Petroviç ka treguar eksperiencën e saj pas infektimit me Covid-19. Në një lidhje direkte për emisionin ‘Ftesë në pesë’ këtë pasdite, me...

Blog 09:02 - 20 Nentor, 2020

Epidemitë dhe revoltat shoqërore: Një marrëdhënie shkak-pasojë?

Duket se një vijë e hollë i ka lidhur gjithnjë epidemitë shkatërruese dhe kryengritjet popullore. Në Sirakuzë të Italisë në vitin 1837, ishte epidemia e kolerës,...

Habit Alfred Cako/ Kryeministri jonë nuk është Edi Rama, por një klon
Lajme 23:30 - 15 Nentor, 2020

“Media do dalë me lajmet bombastike”/ Paralajmëron Alfred Cako: Ja kur do bëhet izolimi i dytë

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një paralajmërim të fortë mbrëmjen e sotme lidhur me pandeminë e koronavirusit në vendin tonë. Cako tha në emisionin “E Diell”...

Bota 14:07 - 14 Nentor, 2020

Greqia në izolim/ Mbyllen kopshtet, shkollat dhe çerdhet

Qeveria greke ka vendosur zyrtarisht sot të mbyllë shkollat fillore dhe kopshtet, për shkak të shifrave alarmante nga koronavirusi. Ministrja e Arsimit, Niki Kerameos, në prani...

Greqia shtyn deri më 30 nëntor masat kufizuese/ Rregullat për ata që futen në territorin grek
Sociale 10:43 - 11 Nentor, 2020

Greqia shtyn masat kufizuese me Shqipërinë/ Rregullat për ata që futen në territorin grek

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën me dije se duke marrë shkas nga të dhënat e fundit epidemiologjike, qeveria greke ka vendosur t’i shtyjë...

U la jashtë dyerve të SPAK-ut/ Çfarë deklaronte prokurori për dosjet hetimore?
Aktualitet 13:46 - 5 Nentor, 2020

Covid-19 “mbërthen” SPAK/ Izolohen gjyqtarët

Koronavirusi tashmë ka hyrë edhe në Prokurorinë e Posaçme SPAK. Mësohet se 11 persona janë konfirmuar me Covid-19, ndërkohë janë karantinuar edhe disa persona të tjerë...

Bota 09:30 - 2 Nentor, 2020

Gjermania dhe vende të tjera të Evropës futen në izolim

Gjermania, nga sot, futet në izolim të pjesshëm, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Të dhënat e Institutit Robert Koch për Sëmundjet Infektive tregojnë se numri...

Australia nuk regjistron asnjë rast të ri me Covid-19
Bota 12:29 - 1 Nentor, 2020

Australia nuk regjistron asnjë rast të ri me Covid-19

Pas pothuajse pesë muajsh, Australia nuk ka regjistruar asnjë rast të ri me Covid-19. Shteti i Viktorias, epiqendra e valës së dytë me koronavirus në Australi,...

Rritja e rasteve me Covid/ Rakacolli tregon çfarë do ndodhë me izolimin
Sociale 21:36 - 29 Tetor, 2020

Rritja e rasteve me Covid/ Rakacolli tregon çfarë do ndodhë me izolimin

Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Mira Rakacolli ka folur mbi situatën e krijuar nga koronavirusi në Shqipëri. Rakacolli shprehet se një person i shtruar në...

Franca drejt gjunjëzimit nga Covid-19/ Macron njofton mbylljen e dytë
Bota 21:01 - 28 Tetor, 2020

Franca drejt gjunjëzimit nga Covid-19/ Macron njofton mbylljen e dytë

Rritja e shifrave të të infektuarve dhe situata e rënduar, tha presidenti i Francës Emanuel Macron, na çon në një izolim të dytë. Macron tha gjatë...