Connect with Us

All posts tagged "italia"

“Nuk ka asgjë për turp”/ Dashamir Shehi tregon zgjidhjen për shkollat: Mos të shkëputet zinxhiri
Politikë 22:16 - 25 Nentor, 2020

“Nuk ka asgjë për turp”/ Dashamir Shehi tregon zgjidhjen për shkollat: Mos të shkëputet zinxhiri

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Open” ku ëshë diskutuar vendimi për mbylljen e shkollave. Shehi th se vendi ynë duhet...

Bota 17:29 - 22 Nentor, 2020

Italia regjistron shifra alarmante/ 562 viktima dhe mbi 28 mijë raste të reja me Covid

Italia ka regjistruar 28 337 raste pozitive dhe 562 viktima nga koronavirusi gjatë 24 orët e fundit. Nga 188 747 tamponë të analizuar kanë rezultuar pozitivë...

Politikë 17:54 - 21 Nentor, 2020

Shifra alarmante në Itali/ Shënohen 692 viktima dhe rreth 35 mijë të infektuar me Covid

Italia ka regjistruar 34,767 raste të reja me koronavirus dhe 692 viktima gjatë 24 orëve të fundit. Nga 237,225 tamponë të realizuar Italia ka shënuar 34,767...

Aktualitet 11:12 - 20 Nentor, 2020

“Lufta ndaj korrupsionit e ka humbur rëndësinë”/ Ministri italian: Hetoni pastrimin e parave

Ministri i Punëve të Jashtme dhe i Bashkëpunimit Ndërkombëtar, Luigi Di Maio ndodhet në Shqipëri për një vizitë institucionale. Di Maio po zhvillon takim me autoritetet...

Bota 17:48 - 17 Nentor, 2020

Bilanc i zi në Itali/ Mbi 32 mijë të infektuar në 24 orë

Italia vijon të ketë shifrat më të larta të të infektuarëve me koronavirus. Deri më tani, Italia mbetet një nga shtetet që virusi e ka goditur...

Ilaçe kontrabandë me autobus nga Italia/ Kapen mat dy shoferët e autobusëve në Vlorë
Kronika 15:59 - 1 Nentor, 2020

Ilaçe kontrabandë me autobus nga Italia/ Kapen mat dy shoferët e autobusëve në Vlorë

Policia e Vlorës ka proceduar penalisht dy shoferë autobusësh, të cilët u kapën duke transportuar medikamente ilegalisht, nga Italia. Sipas uniformave blu bëjnë me dije se...

Pse Italia dështoi ta mposhtë Greqinë në fushatën e viteve 1940-1941
Blog 08:32 - 29 Tetor, 2020

Pse Italia dështoi ta mposhtë Greqinë në fushatën e viteve 1940-1941

Deri në vjeshtën e vitit 1940, pjesëmarrja e Italisë në Luftën e Dytë Botërore i kishte siguruar 13 fshatra në Alpet Franceze të Jugut. Në atë...

Bota 09:49 - 13 Tetor, 2020

Covid-19/ Italia e lufton me sukses virusin

Italia në valën e parë të pandemisë Corona vajtoi shumë viktima. Ndërkohë ky vend konsiderohet is modeln ë luftën kundër virusit. Ajo ka kaluar shumë në...

“Po luan politikisht”!/ Meta i përgjigjet Gjekmarkajt: Askush s’mund të thotë se…
Politikë 22:01 - 6 Tetor, 2020

Metën nuk e mbajnë nervat/ Më 25 prill do bëhet referendum, shqiptarët do vijnë me not nga Greqia e Italia

Presidentin Ilir Meta nuk e kanë mbajtur nervat, teksa ishte duke folur për ndryshimet në Kodin Zgjedhor dhe marrëveshjen e 5 qershorit. Meta tha se në...

Si po e shmang Italia valën e dytë të pandemisë?
Blog 10:32 - 26 Shtator, 2020

Si po e shmang Italia valën e dytë të pandemisë?

Nga Ferdinando Giugliano “Bloomberg View” * Italia ishte simbol i valës së parë të pandemisë së Covid-19. Ajo ishte vendi i parë në botë që vendosi...

Blog 08:35 - 15 Shtator, 2020

Mateo Salvini, “Donald Trump” i Evropës/ Burokracia e Brukselit, e ka shkatërruar ëndrrën evropiane

Nga Adam O’Neal “The Wall Street Journal” Nëse Italia do të mbante sot zgjedhje parlamentare, sondazhet sugjerojnë se Mateo Salvini do të bëhej kryeministri i ardhshëm...

“Spitalet janë në kolaps”/ Berisha: Neglizhenca e qeverisë po kushton çdo ditë jetë njerzish
Politikë 22:26 - 10 Shtator, 2020

Deklarata e Berishës/ Zgjerimi i Greqisë prek Shqipërinë më shumë se Italinë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme lidhur me çështjen e detit, që ka ngjallur sërish debat në vend. Berisha deklaroi...

Satire Politike 12:17 - 27 Gusht, 2020

Pse na duhet ky intelektual?/ Të gjitha rastësitë e drogës i ndodhin Ylli Ndroqit

Në datën 3 gusht 2020, SPAK bëri të ditur se me vendim të Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka sekuestruar pasurinë e...

Autoritetet italiane kërkojnë eksatradimin e Bujar Sejdinit, njeriun e besuar të Ndrangheta-s
Kronika 11:09 - 25 Gusht, 2020

Italia kërkon ekstradimin e Bujar Sejdinit, njeriut të besuar të Ndrangheta-s

Autoritetet italiane kërkojnë ekstradimin e Bujar Sejdinit, përfaqësuesit në Ballkan, të një prej familjeve mafioze të Ndrangheta-s. Kërkesa për ekstradim ka ardhur dy ditë më parë,...

Covid-19/ Franca angazhon sampistët për të zbatuar mbajtjen e maskave
Bota 19:23 - 17 Gusht, 2020

Covid-19/ Franca angazhon sampistët për të zbatuar mbajtjen e maskave

Franca ka angazhuar trupat e ndërhyrjes së shpejtë për të zbatuar vënien e maskave, pasi po përjeton shtimin më të madh të infektimeve që nga maji....

"Emigrantë injorantë"
Opinione 15:36 - 16 Gusht, 2020

“Emigrantë injorantë”

Nga Ilir Levonja 1) Shoh një tufë legenësh që në këtë katrahurën e Kakavijës, i quajnë emigrantët tanë injorantë. Se nuk duhej të vinin për pushime...

Rindërtimi/ Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane për fondin 95 milionë euro
Ekonomi 13:22 - 11 Gusht, 2020

Rindërtimi/ Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane për fondin 95 milionë euro

Sot është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për angazhimin e 95 milionë eurove, ku 90 milionë euro janë kredi e butë, ndërsa 5...

Foto - Analfabetizmi i Ylli Ndroqit/ Trafikanti pronar mediash nuk di të shkruajë
Aktualitet 20:16 - 6 Gusht, 2020

Asgjë e re nga Italia për trafikantin Xhemail Pasmaçiu!

Avokatët e Ylli Ndroqit, duke përdorur ekranin e “Ora News”, vijojnë të gërmojnë dokumente, për të treguar pastërtinë e figurës së klientit të tyre. I radhës...

“Akt i turpshëm dhe provookativ”/ Meta: Shoqërimi i Kastriot Islamit ishte për hakmarrje politike
Politikë 16:45 - 30 Korrik, 2020

7 mjekë dhe 500 mijë maska ndihmë Shqipërisë / Meta falenderon Italinë: Partner i pazëvendësueshëm

Pas situatës së krijuar ditët e fundit nga koronavirusi në Shqipëri, Italia do të ofrojë ndihmë në sistemin shëndetësor të vendit tonë. Një ekip i përbërë...

A po bashkohet më në fund Evropa?
Blog 08:35 - 29 Korrik, 2020

A po bashkohet më në fund Evropa?

Nga Robert J.Samuelson “The Washington Post” Gjasat që Evropa të zgjidhë “problemin e saj italian” pa e shkatërruar Bashkimin Evropian apo ekonominë botërore janë rritur. Problemi...

Hapja e kazinove/ Bardhi tregon “të fshehtën" e Ramës: Është në pazar të pistë me…
Politikë 09:45 - 26 Korrik, 2020

“Rama të “zgjohet”/ Ish-ministri i Shëndetësisë: Duhet kërkuar mbështetje ndërkombëtare

Ish-ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu, ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama për mënyrën se si po e menaxhon pandeminë e koronavirusit. Në një postim në...

Situata e Covid-19 shqetësuese/ Anestezisti: Përse intubimi nuk ka pasur atë sukses që ndoshta edhe pritej
Sociale 08:31 - 16 Korrik, 2020

Ulet mosha mesatare e vdekjeve në vend nga Covid-19/ Rreth 19% janë nën 60 vjeç

Mosha mesatare e jetëve të humbura nga Covid -19 po ulet teksa përhapja e pandemisë në vendin tonë po përhapet me ritme te shpejta, duke zbritur...

Italia drejt rishikimit të masave/ Jo klube nate, maska me detyrim dhe ndalim fluturimi për 13 shtete
Aktualitet 10:31 - 12 Korrik, 2020

Italia drejt rishikimit të masave/ Jo klube nate, maska me detyrim dhe ndalim fluturimi për 13 shtete

Zgjatja e ndalimit të hyrjes për ata që shkojnë në Itali nga disa vende “në rrezik” dhe rregulla më të ashpra për të shmangur tubimet. Në...