Connect with Us

All posts tagged "ISP"

Politikë 14:31 - 27 Qershor, 2020

Vlerësimi/ Partitë politike, institucioni më i korruptuar

Instituti për Studimet Politike ka bërë një vlerësim në lidhje me “Barometër 2020” bëri vlerësimin për korrupsionin në institucione, dhe lidhur me partitë politike. Cilat janë...

Merr fund gjendja e fatkeqësisë natyrore/ ISP: Ndryshimet e mëdha që pësoi jeta politike, shtetërore dhe publike në Shqipëri
Politikë 10:34 - 25 Qershor, 2020

Merr fund gjendja e fatkeqësisë natyrore/ ISP: Ndryshimet e mëdha që pësoi jeta politike, shtetërore dhe publike

Më 24 qershor mori fund zyrtarisht periudha “gjendjes së fatkeqësisë natyrore”, e miratuar në të njëjtën në mars 2020 dhe e shtyrë 60 ditë më 20...

Politikë 11:22 - 20 Qershor, 2020

“Pallate dhe gradacela masive”/ Pesë shqetësime lidhur me kurbën e rritur të lejeve të sipërfaqeve të ndërtimit

Të gjitha partitë në çdo proces zgjedhor premtojnë gjelbërim, kopësht e parqe lojrash për fëmijë, vende të gjelbëruara për shëtitje e ajrosje, si dhe nisin fushata...

Ministria e Drejtësisë
Politikë 13:04 - 19 Qershor, 2020

Tetë muaj me vonesë/ Ministria e Drejtësisë miraton aktet nënligjore të ligjit për noterinë

Instituti për Studimet Politike deklaron se Ministria e Drejtësisë ka miratuar me të paktën tetë muaj vonesë aktet nënligjore të ligjit për noterinë. “Ministria e Drejtësisë...

Politikë 10:52 - 5 Qershor, 2020

ISP: Rritja fiktive e mazhorancës si deformim dhe krizë e sistemit përfaqësues

ISP ka bërë një analizë qe lidhet me raportet aktuale ne parlament dhe “rritjen” e mazhorancës në vitin e fundit. Sipas ISP, gjatë vitit të fundit,...

Merr fund gjendja e fatkeqësisë natyrore/ ISP: Ndryshimet e mëdha që pësoi jeta politike, shtetërore dhe publike në Shqipëri
Politikë 12:58 - 30 Maj, 2020

Ndryshimet në ligjin e Policisë së Shtetit/ ISP shpreh shqetësimin në Kuvend

  Instituti i Studimeve Politike (ISP) ka reaguar lidhur me nismën e Këshillit të Ministrisë për ndryshime në ligjin 108/2014, mbi policinë e shtetit. ISP shpreh...

Politikë 13:02 - 24 Maj, 2020

Plotësimi i vendeve vakante/ ISP: Devijim nga përgjegjësitë ligjore, Kuvendi s’ka përmbushur detyrimet

Instituti i Studimeve Politike (ISP), ka bërë një analizë për plotësimin e vendeve vakante në raste dorëheqjeje apo largimi për arsye të tjera. Duke iu referuar...

Politikë 10:05 - 8 Prill, 2020

ISP jep alarmin për aktivitetet online të Kuvendit/ Mungon transparenca, dyshime mbi besueshmërinë

Instituti i Studimeve Politike ka reaguar sërish në lidhje me zhvillimin online të aktiviteteve të Kuvendit të Shqipërisë. Në një raport të bërë publik në faqen...

Sociale 15:23 - 28 Mars, 2020

“Sjellje denigruese ndaj të semurëve me Covid-19 dhe familjareve të tyre”/ ISP i drejtohet prokurorisë

Gjatë javëve të fundit kur vendi ndodhet në situatën e emergjencës civile për shkak të Covid-19 media ka raportuar raste të qytetarëve që kanë rezultuar pozitiv...

Politikë 17:21 - 27 Mars, 2020

Rikthimi i aktivitetit parlamentar/ ISP: Mirëpresim vendime të njëjta nga të gjitha institucionet qendrore

Instituti i Studimeve Politike mirëpret vendimin e Kuvendit për të rikthyer akvititetin parlamentar. Sipas reagimit të ISP, vendi ndodhet në një situatë të jashtëzakonshme dhe parlamenti...

Sociale 11:25 - 9 Mars, 2020

Mungojnë aktet nënligjore dhe nuk respektohen afatet/ ISP: Ligjet që miratohen në Kuvend nuk zbatohen

ISP monitoron nxjerrjen e akteve nënligjore që bëjnë të mundur zbatimin e ligjeve që miratohen në parlament. Sipas ISP, kemi raste të shumta kur mungojnë aktet...

Politikë 10:56 - 7 Mars, 2020

ISP publikon të dhënat/ Partitë adhuruese të mbipushtetit, deformim nga parimi i ushtrimit të sovranitetit

Instituti për Studimet Politike, ka publikuar sot një tabelë te ushtrimit të pushtetit nga një parti prej vitit 1991-2020 në Shqipëri. Sipas këtij raporti të ISP-së,...

Kuvendi i Shqiperise, seancat plenare
Politikë 13:53 - 16 Shkurt, 2020

Gjuha Italiane në dokumentet zyrtare/ Kuvendi reflekton pas raportit kritik të ISP

Instituti për Studimet Politike bën të ditur se Kuvendi i Shqipërisë ka reflektuar pas raportit kritik të muajit të kaluar. Sipas ISP, deri në janar 2020...

Lajme 13:46 - 11 Shkurt, 2020

Monitorimi i akteve ligjore/ ISP: Kuvendi nuk ka përmbushur përgjegjësinë prej vitit 2016

Instituti i Studimeve Publike po bën monitorimin e akteve ligjore dhe matjen e impaktit të mungesës së akteve nënligjore, projekt i mbështetur nga Programi i Komisionit...

Politikë 13:42 - 4 Shkurt, 2020

Betimi i anëtarëve të Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese tek presidenti/ ISP i drejtohet Kuvendit

Gjatë ditëve të ardhshme, Kuvendi do merret me dy nismat e mazhorances për ndryshimin e formulës së betimit të gjyqtareve tek Presidenti. Instituti i Studimeve Politike...

bashkeshortja e gjyqtarit te administratives drejt SPAK
Politikë 11:13 - 18 Janar, 2020

Mesazhi i fortë i ISP/ Ndal sulmet ndaj drejtësisë dhe gjyqet politike

Insitituti për Studimet Politike ka publikuar raportin për ecurinë e Reformës në Drejtësi gjatë muajit janar 2020. Sipas ISP janë shënuar 15 raste kur politikanë të...

Politikë 14:52 - 11 Janar, 2020

Raporti i ISP zbulon të pathënat/ Deputetët nuk justifikojnë rrogat, kush janë më të kuotuarit

Instituti i Studimeve Politike (ISP) ka publikuar raportin e pestë që  përmbledh periudhën shtator – dhjetor 2019, të veprimtarisë së parlamentarëve. Raporti aktual bën për herë...

Politikë 15:04 - 8 Janar, 2020

Dështimi i dekriminalizimit/ ISP: Rritet numri i personave me të shkuar kriminale në politikë

Instituti i Studimeve Politike deklaron se ndërkohë që Ligji i Dekriminalizimit kishte si qëllim të ulte në mënyrë të ndjeshme numrin e personave me rekorde kriminale...

Lajme 11:42 - 20 Dhjetor, 2019

Reforma Zgjedhore dhe financimi i fushatave elektorale/ ISP “shuplakë” politikës

Instituti i Studimeve Politike ka përgatitur një raport final mbi projektin që kishte si qëllim monitorimin aktiv dhe ndalimin e shpërdorimit të burimeve publike, për të...

Sociale 16:09 - 14 Dhjetor, 2019

Mbrojtja e pakicave kombëtare/ ISP: 46% e akteve nënligjore nuk janë miratuar ende

Instituti i Studimeve Politike, në kuadër të Ditës Botërore Antikorrupsion ka reaguar lidhur me mbrojtjen e pakicave kombëtare në Shqipëri. Në një njoftim për mediat ISP...

Politikë 12:45 - 9 Dhjetor, 2019

Shqipëria bën hapa pas/ Korrupsioni, më keq se dhjetë vite më parë

Instituti për Studime Politike, bën të ditur të sot, Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit e gjen Shqipërinë një vend me rekorde negative për shkak të nivelit të...

Politikë 11:24 - 6 Dhjetor, 2019

Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm/ ISP evidenton problemet, tre “shuplaka” për Kuvendin

Instituti i Studimeve Politike ka reaguar pas zgjedhjes nga Kuvendi, të Prokurorit të ri të Përgjithshëm, Olsian Çela. Në një deklaratë për mediat, ISP shprehet se...

Politikë 15:22 - 3 Dhjetor, 2019

ISP “shuplakë” Ramës/ Respektoni lirinë dhe standardet e transparences, ERTV nuk zëvëndëson mediat

Instituti i Studimeve Politike (ISP), ka reaguar në lidhje me sulmet që kryeministri Edi Rama ka adresuar në drejtim të mediave. Në një deklaratë për mediat,...