Connect with Us

All posts tagged "ishp"

ISHP: Personat që kalojnë Covid-19 duhet të bëjnë vaksinën e gripit
Sociale 10:13 - 2 Gusht, 2020

ISHP: Personat që kalojnë Covid-19 duhet të bëjnë vaksinën e gripit

Të gjithë personat që kanë kaluar Covid-19 duhet të kujdesen të kryejnë vaksinën antigrip që në fillim të Shtatorit. Specialistët e Shëndetit Publik thonë se për...

A mund të ushqesh fëmijën me qumësht gjiri kur je me koronavirus?/ ISHP sqaron nënat, çfarë duhet të dini
Shëndeti 09:56 - 1 Gusht, 2020

A mund të ushqesh fëmijën me qumësht gjiri kur je me koronavirus?/ ISHP sqaron nënat, çfarë duhet të dini

Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë një mesazh të rëndësishëm për të gjitha nënat, që ushqejnë foshnjat e tyre me gji, dhe që mund të rrezikojnë...

Testimet te privati/ Drejtoresha e ISHP-së sqaron dokumentin e Komitetit
Sociale 21:01 - 29 Korrik, 2020

Testimet te privati/ Drejtoresha e ISHP-së sqaron dokumentin e Komitetit

Drejtoresha e Insitutit të Shëndetit Publik,  Albana Fico ka folur për çështjen e testimeve  në laboratorët e spitaleve private, duke dhënë lajmin se tamponët do të...

Normaliteti i ri me COVID-19 / Këshillat e ISHP për të qendruar të sigurt
Shëndeti 09:26 - 29 Korrik, 2020

Normaliteti i ri me COVID-19 / Këshillat e ISHP për të qendruar të sigurt

Prej disa muajsh e gjithë bota po përballet me pandeminë e koronavirusit. Instituti i Shëndetit Publik thotë se tashmë duhet të mësohemi me normalitetin e ri....

“Jeni nul”/ Taulant Muka i përvishet ISHP-së: Paaftësia juaj po rrezikon vendin, thirrini mendjes
Sociale 13:46 - 28 Korrik, 2020

“Jeni nul”/ Taulant Muka i përvishet ISHP-së: Paaftësia juaj po rrezikon vendin, thirrini mendjes

Mjeku epidemiolog Taulant Muka i ka drejtuar kritika të forta ISH-së dhe qeverisë në lidhje me menaxhimin e situatës së Covid-19. Në një postim në rrjetet...

Ngjarje e rëndë/ Mbytet në pishnë një vajzë rreth 13 vjeç
Sociale 12:35 - 28 Korrik, 2020

ISHP vendos hapjen e pishinave/ Rregullat që duhet të zbatohen

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka njoftuar se është lejuar hapja e pishinave vetëm në ambiente të hapura. “Lejohet të operojnë në të gjithë vendin vetëm...

3 javë të vështira na presin/ Tomini: Virusi po bëhet më agresiv
Aktualitet 21:20 - 27 Korrik, 2020

3 javë të vështira na presin/ Tomini: Virusi po bëhet më agresiv

Agresiviteti i COVID-19 vijon të rritet në Shqipëri dhe këtë e tregojnë rastet e reja dhe numri i pacientëve, të cilët ndërrojnë jetë për shkak të...

Shifrat në 24 orë/ Ja sa persona kanë rezultuar pozitivë
Aktualitet 16:12 - 23 Korrik, 2020

Covid-19/ MSH: 108 raste të reja dhe 3 të vdekur

108 raste të reja 3 humbje jete dhe 60 të shëruar. Është ky bilanci i 24 orëve të fundit në Shqipëri sa i përket rasteve me...

Të përgatitur për 500 shtrime me Covid-19/ Tomini: Shpresojmë të mos tejkalohet numri
Aktualitet 21:43 - 15 Korrik, 2020

Të përgatitur për 500 shtrime me Covid-19/ Tomini: Shpresojmë të mos tejkalohet numri

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka folurpër situatën e COVID-19 që sa vjen e po rëndohet. Në një intervistë në “EuroNews”,...

Zbulohet shifra/ 756 punonjës të stafit mjekësor të infektuar me Covid-19 në Kosovë
Shëndeti 19:02 - 14 Korrik, 2020

Akuzat e opozitës/ ISHP: Kemi rreth 90 mijë teste në dispozicion, mos bëni politikë me Covid-19

Instituti i Shëndetit Publik ka reaguar pas akuzave të ngritura nga Partia Demokratike dhe opozita joparlamentare për mungesë të testeve. ISHP deklaron se po vijon të...

ISHP rendit simptomat e COVID-19/ Kur duhet të kërkoni menjëherë ndihmë
Sociale 10:11 - 14 Korrik, 2020

ISHP rendit simptomat e COVID-19/ Kur duhet të kërkoni menjëherë ndihmë

Instituti i Shëndetit Publik, përmes një postimi në rrjetet sociale ka renditur simptomat e koronavirusit. ISHP i bën thirrje qytetarëve të mos i neglizhojnë këto simpotma...

Sociale 13:34 - 7 Korrik, 2020

Mbi 90 mijë teste në dispozicion/ Manastirliu: Rrisim kapacitetet për përballimin e situates

“Kemi rritur në mbi 90 mijë teste në dizpozicion të Insitutit të Shëndetit Publik për identifikimin e rasteve të reja me Covid19 në vendin tonë dhe...

Covid-19 po përhapet masivisht tek të rinjtë, në intubim edhe 25-30 vjeçarë
Shëndeti 23:27 - 30 Qershor, 2020

“Fasha e grupmoshës është zgjeruar”/ Eugena Tomini: Agresiviteti i virusit është më i lartë

Specialistja e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka folur lidhur me situatën aktuale shëndetësore në vend, ku janë regjistruar shifra të larta të infektuarish me...

“Boom” të infektuarish/ Bino: Jemi të shqetësuar, sfidë mbetet ulja e numrave
Shëndeti 20:31 - 29 Qershor, 2020

“Boom” të infektuarish/ Bino: Jemi të shqetësuar, sfidë mbetet ulja e numrave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, e ftuar sot në Euro news ku ka folur për situatën nga Covid-19 tha se rastet...

Vendosja e maskave me detyrim/ Ish-ministri: Vendim i vonuar me pasoja katastrofale
Shëndeti 12:32 - 17 Qershor, 2020

Mos neglizhoni asnjë shenjë të sëmundjes/ ISHP këshillon qytetarët

Instituti i Shëndetit Publik përsërit edhe njëherë masat që duhet të marrin të gjithë qytetarët, për t’u mbrojtur nga koronavirusi. ISHP apelon se qytetarët duhet të...

Rritet numri i viktimave nga Covid/ Ndërrojnë jetë 2 pacientë tek Infektivi
Shëndeti 09:38 - 10 Qershor, 2020

Rastet e shtuara të Covid-19/ Epidemiologu apel të fortë qytetarëve: Shifrat janë alarmante

Epidemiologu i ISHP-së, Dritan Ulqinaku ka deklaruar se shifrat e fundit janë një paralajmërim që ne duhet të jemi më të kujdesshëm. Në një interviste te...

Sociale 14:37 - 7 Qershor, 2020

Ministria e Infrastrukturës jep lajmin e mirë/ Ja kur hapet transporti publik

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka dhënë pak minuta më parë një lajm të mirë. Ministria bën të ditur se më 15 qershor do të hapet...

Shëndeti 23:30 - 27 Maj, 2020

Infektimi i stafit mjekësor/ Plas debati mes epidemiologut dhe Silva Binos

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Kontrollit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino është përplasur ashpër sonte në “Byro politike” me mjekun epidemiolog Erion Dasho....

Thyhet tjetër rekord të infektuarish me Covid-19/ Mbi 100 të infektuar në 24 orë
Shëndeti 11:03 - 25 Maj, 2020

Bie numri i të prekurve më Covid-19/ Vetëm 6 raste të reja në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se në 24 orët e fundit janë shënuar vetëm 6 raste teë reja me Covid-19. Sipas MSH, katër rastet e...

Politikë 15:35 - 19 Maj, 2020

11 mijë teste të reja/ Manastirliu në laboratorin e ISHP: Intensifikim testimesh për gjurmimin aktiv të rasteve

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka vizituar nga afër Laboratorin e Virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, i cili ka vijuar punën pa...

Shëndeti 08:28 - 11 Maj, 2020

Kruja fillon të “marrë frymë”/ Asnjë rast pozitiv me Covid-19, në 24 orët e fundit

Izolimi dhe masat e distancimit social duket se po rezultojnë të suksesshme në qytetin e Krujës, e cila tashmë është shndërruar në një nga vatrat më...

Shëndeti 20:29 - 2 Maj, 2020

Covidi mund të ketë qenë që në janar në Shqipëri/ Eksperti i Shëndetit Publik: Imazhet flasin për po

Prej disa kohësh janë ngritur aludimet se Covid-19 ka ardhur në vendin tonë që në muajin janar të këtij viti, ndërsa për këtë ka folur edhe...

Shëndeti 21:07 - 25 Prill, 2020

Shifrat sot kapën numrin më të lartë/ Ekspertja në ISHP: Kurba e qëndrueshme, nuk do kemi pik

Ndonëse shifrat ditën e sotme kanë kapur numrin më të lartë të të infektuarve në vendin tonë, ekspertja e Institutit të Shëndetit Publik Rovena Daja thotë...