Connect with Us

All posts tagged "irani"

Blog 08:46 - 28 Mars, 2020

Rivaliteti mes fuqive të mëdha pas krizës së koronavirusit/ Ç’duhet të bëjë Amerika?

Nga James Jay Carafano “National Interest” Herët a vonë, bota do t’ja dalë të mposhtë koronavirusin, dhe rivaliteti mes fuqive të mëdha do të rinisë aty...

Bota 18:34 - 5 Shkurt, 2020

Irani ashpërson tonet/ “Amerika shtet terrorist”

Tensionet mes Amerikës dhe Iranit nga sa po duket se nuk janë normalizuar ende. Gjatë një fjalimi për televizionet kombëtare, presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, ka...

Blog 08:35 - 27 Janar, 2020

Kërcënimet ekonomike që i vijnë Evropës, nga apatia ndaj fuqive të mëdha

Nga Jonathan Hackenbroich, “European Center of Foreign Relations” * Amerika dhe Kina, po përdorin tashmë kërcënime të forta ekonomike ndaj Gjermanisë dhe Evropës. Dhe kjo gjë...

Blog 08:31 - 27 Janar, 2020

Pse do të funksionojë strategjia e Donald Trumpit ndaj Iranit

Nga Richard Goldberg, “The New York Times” * Strategjia e presidentit Donald Trump, për t’u përballur me Iranin është e thjeshtë për t’u kuptuar:imponim i presionit...

Politikë 15:28 - 23 Janar, 2020

Kërcënimet nga Irani/ Shqipëria tjetër ndëshkim pas dëbimit të dy diplomatëve

Ministria e Arsimit ka mbyllur shkollën “Saadi”, që financohej nga Irani dhe që ushtronte aktivitetin e saj prej disa vitesh në Tiranë. Vendimi, sipas BW, mban...

Blog 08:26 - 21 Janar, 2020

“Impeachment” dhe ”Irani”, do dëmtojnë më shumë demokratët sesa Donald Trumpin

Nga Keith Naughton, “The Hill” * Aforizma “armiku i armikut tim është miku”, mund t’i kushtojë shtrenjtë kandidatëve demokratë për president të SHBA-së. Dhe shembulli më...

Denoncim 20:54 - 20 Janar, 2020

Shqipëria e kërcënuar prej Iranit, nga sulme kibernetike

Pas dëbimit të dy diplomatëve iranianë, ekspertët shohin një rrezik të shtuar për sigurinë në Shqipëri. Sipas tyre, më të mundshme janë sulmet e izoluara kibernetike...

Politikë 19:13 - 20 Janar, 2020

Dëbimi i dy diplomatëve/ Reagon Irani: Shqipëria duhet të kthehet në rrugën e duhur

Irani ka reaguar për herë të parë pas dëbimit të dy diplomatëve nga vendi ynë. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Abbas Mousavi, thotë se Shqipëria...

Lajme 12:37 - 20 Janar, 2020

Shqipëria e kërcënuar nga sulme kibernetike nga Irani

Pas dëbimit të dy diplomatëve iranianë, ekspertët shohin një rrezik të shtuar për sigurinë në Shqipëri. Sipas tyre, më të mundhsme janë sulmet e izoluara kibernetike...

Blog 12:13 - 18 Janar, 2020

A do të rrëzohet qeveria në Iran?

Nga James Jay Carafano, ”Fox News” * Është diçka shumë pozitive që bastexhinjtë bëjnë parashikime, por nuk ka asnjë siguri absolute për atë që na rezervon...

Politikë 11:39 - 17 Janar, 2020

Dëbimi i dy diplomatëve iranianë/ Reagon SHBA

SHBA ka reaguar në lidhje me vendimin e qeverisë shqiptare, për të dëbuar dy diplomatë iranianë. Në një postim në faqen zyrtare të ambasadës së SHBA,...

Politikë 21:44 - 13 Janar, 2020

Paralajmëron eksperti i sigurisë/ Shqipëria i ka hedhur dorashkën në fytyrë Iranit, duhet kujdes

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Adrian Shtuni, në një lidhje me emisionin “Real Story”, ka folur për situatën e krijuar mes SHBA-ve dhe Iranit dhe rolin e...

Bota 08:56 - 13 Janar, 2020

Trump mbështet protestat anti-qeveritare në Iran

Presidenti amerikan Donald Trump shprehu mbështetje për protestuesit iranianë që dolën në rrugë pas rrëzimit “aksidental” të avionit ukrainas në Teheran, transmeton Anadolu Agency (AA). “Për...

Bota 20:54 - 11 Janar, 2020

Avioni i rrëzuar në Iran/ Presidenti ukrainas kërkon drejtësi, Irani pranon fajin

Pas katër ditëve nga rrëzimi i avionit të “Ukraine Interntational Airlines”, i nisur nga Teherani me 176 persona në bord, të gjithë të vrarë, Irani pranon...

Bota 11:05 - 11 Janar, 2020

BE kërkon rrugë për kapërcimin e krizës

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian kërkuan zbardhjen e plotë të rrëzimit të avionit ukrainas. Po ashtu iu bë thirrje Teheranit të rikthehet plotësisht tek marrëveshja...

Blog 09:01 - 11 Janar, 2020

Ja si iranianët rrëzuan avionin ukrainas, duke vrarë 176 njerëz

Zyrtarët e Pentagonit kanë deklaruar për “Fox News”, se avioni ukrainas i pasagjerëve, që u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga aeroporti ndërkombëtar i Teheranit, në orët...

Blog 08:51 - 11 Janar, 2020

Irani do bashkojë amerikanët rreth Donald Trumpit

Nga Conrad Black, “Newsmax” * Demokratët kanë bërë një tjetër gabim madhor, në kundërshtimin e tyre unanim ndaj urdhrit të presidentit Donald Trump, për të vrarë...

Bota 08:46 - 11 Janar, 2020

Irani pranon se rrëzoi avionin ukrainas

Ushtria iraniane pranoi të shtunën në mëngjes se kishte rrëzuar “jo qëllimisht” avionin ukrainas, incident nga i cili humbën jetën të 176 njerëzit në bord. Pohimi...

Politikë 10:07 - 10 Janar, 2020

A është e rrezikuar siguria e Shqipërisë nga Irani?

Marrja e presidencës së OSBE për vitin 2020 nga ana e Shqipërisë ndodh nën hijen e konfliktit SHBA-Iran dhe përfshirjes jo të drejtpërdrejtë të Shqipërisë në...

Politikë 22:40 - 9 Janar, 2020

Mediu leksion Ramës/ “Analizo pikat ku cënohet siguria kombëtare”

Ish ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, ka kundështuar deklaratat e kryeministrit Rama, i cili më herët u shpreh se Shqipëria është pjesë e NATO-s, prandaj nuk...

Lajme 21:56 - 9 Janar, 2020

Artan Hoxha deklaratë të fortë/ Irani ka elementë spiunazhi në Ambasadë

Gazetari Artan Hoxha deklaron se në ambasadën iraniane në Shqipëri ka elementë spiunazhi, të futur nga vetë autoritetet e Iranit. Hoxha pretendon se këto elementë spiunazhi...

Politikë 21:31 - 9 Janar, 2020

A mbërrin flaka e Iranit në Shqipëri?/ Ish kreu i SHISH tregon se çfarë mund të ndodhë pas kërcënimeve

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, i ftuar në emisionin “360 Gradë”, ku po komentohet përplasja Iran-SHBA, si dhe deklaratat e liderit suprem të Iranit,...

Blog 11:14 - 9 Janar, 2020

Trump: NATO të bëjë më shumë në Lindjen e Afërt

Rritja e tensioneve me Iranin dhe e rrezikut për sigurinë në Lindjen e Afërt kanë bërë që presidenti Trump të kërkojë nga NATO më shumë angazhim...