Connect with Us

All posts tagged "iran"

Bota 19:43 - 25 Shkurt, 2020

Ironia e fatit/ Preket nga koronavirusi zv.ministri i Shëndetësisë që tha se situata nuk është aq e rëndë

Zëvendësministri i Shëndetësisë së Iranit dhe një deputet kanë rezultuar pozitivë, ndaj testit për koronavirusin. Iraj Harirchi është futur në karantinë një ditë pasi doli në...

Bota 14:19 - 23 Shkurt, 2020

8 viktima dhe 43 të prekur nga coronavirusi në Iran/ Turqia mbyll kufirin

Irani është një ndër shtetet e prekura nga coronaviusi. Ministria e Shëndetësisë së Iranit njoftoi sot në një deklaratë për mediat, se kanë humbur jetën 8...

Blog 08:42 - 20 Janar, 2020

Vdekja e Sulejmanit, ka nxitur një luftë të ashpër për pushtet në Iran

Nga Jason M.Brodsky, “The Hill” * Ish-kreu i Forcave Kuds të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC), Kasëm Sulejmani, nxiste frikë brenda dhe jashtë vendit. Ai...

Bota 08:52 - 17 Janar, 2020

“Rrezik që vrasjet sekrete të kthehen në normalitet”

Një valë frikësuese vrasjesh sekrete ka mbërritur në Europë, shkruan historiani dhe eksperti i shërbimeve sekrete, Christopher Nehring. Kjo ka të bëjë edhe me shpërbërjen e...

Blog 08:33 - 15 Janar, 2020

Si SHBA-ja dhe Irani, mund të bashkëpunojnë mbi “prioritetet e tyre të përbashkëta”

Nga Gary Sick “Responsible Statecraft” * Afër fundit të fjalës së tij, pas sulmit iranian me raketa mbi bazat amerikane në Irak, presidenti Donald Trump tha:”ISIS-i...

Blog 08:38 - 12 Janar, 2020

Sulmet me raketa vetëm fillimi/ Ja si ka gjasa të kundërpërgjigjet më tej Irani

Nga Micah Halpern “Newsmax” Vrasja e kreut iranian të Forcës Kuds, gjeneral Kasëm Sulejmani, vazhdon të jetë lajmi kryesor. Politikanët, analistët, dhe cilido që ka një...

Politikë 18:43 - 11 Janar, 2020

Konflikti SHBA-Iran/ Ngjela i ashpër: Mos dëgjoni hoxhallarët

Avokati Spartak Ngjela, i ftuar në studion e “Kjo Javë”, teksa ka komentuar konfliktin SHBA-Iran, u shpreh i prerë ndërsa theksoi se nuk ka fuqi Irani...

Bota 20:28 - 10 Janar, 2020

DASH: Nuk do të ketë diskutime me Irakun për tërheqjen e trupave

Uashingtoni kundërshtoi një kërkesë irakiane për t’u përgatitur për të tërhequr trupat nga ky vend, mes tensioneve të rritura në rajon pas vrasjes në Bagdad të...

Bota 18:00 - 10 Janar, 2020

Tensionet pas vrasjes së gjeneralit/ SHBA-ja vendos sanksione shtesë ndaj Iranit

Sekretari amerikan i Thesarit Steven Mnuchin thotë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur sanksione të reja ndaj Iranit për shkak të sulmit ndaj trupave...

Bota 16:25 - 10 Janar, 2020

Irani: Do t’i shkarkojmë vetë kutitë e zeza të avionit të rrëzuar

Irani tha të premten se dëshiron t’i shkarkojë vetë regjistrimet e kutisë së zezë nga aeroplani ukrainas i rrëzuar në Iran, ku humbën jetën të 176...

Lajme 23:30 - 9 Janar, 2020

Ngjela: Kërcënimi i Iranit na ka bërë një nder të madh politik

Avokati Spartak Ngjela komentoi mbrëmjen e sotme deklaratën e liderit suprem të Iranit Al Khameni, i cili tha se Shqipëria është një vend i keq europian...

Lajme 22:55 - 9 Janar, 2020

A është Shqipëria e rrezikuar nga Irani?/ Ngjela: Ka frikë të sulmojë

Pas tensioneve mes SHBA dhe Iranit, Udhëheqësi suprem i Iranit, Ali Khamenei sulmoi Shqipërinë duke e cilësuar një vend djallëzor, ku amerikanët bashkëpunojnë me tradhtarët e...

Lajme 22:30 - 9 Janar, 2020

Aranit Shehu flet nga Ammani/ Deklaratat që vijnë nga Irani duhet të merren seriozisht

Një nga personazhet që lëviz në Amman, nën shoqërinë e sigurisë më të lartë, Aranit Shehu drejtor i National Democratic Institute (NDI) në Jordani, për Lindjen...

Lajme 11:09 - 9 Janar, 2020

Shqipëria shënjestër e Iranit?/ Gjenerali amerikan: Fatkeqësisht po, duhet të jeni vigjilent

Gjenerali amerikan Michael Barbero tha se çdo mik i SHBA për fat të keq konsiderohet si shënjestër e Iranit. I pranishëm në një takim në Tiranë...

Blog 08:15 - 9 Janar, 2020

Jo tërheqje të trupave/ Pse Iraku është kaq i rëndësishëm për SHBA

Parlamenti në Bagdad kërkon tërheqjen e trupave amerikane, por Uashingtoni nuk dëshiron të heqë dorë nga pozicioni i tij në Irak. Për qeverinë e Trumpit, Iraku...

Politikë 18:12 - 8 Janar, 2020

“Shmangni udhëtimet drejt Lindjes së Mesme!”/ Ministria e Jashtme u bën thirrje shqiptarëve

Pas përshkallëzimit të konfliktit midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Iranit, Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme e Republikës se Shqipërisë ka udhëzuar shtetasit...

Bota 17:56 - 8 Janar, 2020

Sulmet e Iranit/ Trump: Ushtria amerikane është e përgatitur

Presidenti i SHBA-së gjatë deklaratës së tij ka qetësuar qytetarët në lidhje me tensionet e krijuara me Iranin, duke u thënë se sidoqoftë, Amerika është e...

Bota 17:45 - 8 Janar, 2020

Amerika është e pavarur në prodhimin e naftës/ Trump: Irani ka qenë sponsori kryesor i terrorizmit

Presidenti i SHBA, Donald Trump, në një deklaratë publike ka folur mbi situatën e tensionuar SHBA – Iran pas vdekjes së gjeneralit iranian Kasem Suljemani. Sa...

Bota 17:07 - 8 Janar, 2020

“Një vend i vogël por djallëzor europian”/ Khamenei sulmon Shqipërinë si aleate të SHBA

Lideri suprem i Iranit, Ali Khamenei, krahas akuzave ndaj SHBA-së, i është referuar edhe një vendi “të vogël po djallëzor” i cili po konspiron kundër Republikës...

Bota 10:46 - 8 Janar, 2020

Paralajmërim i fortë i presidentit Iranian / I prenë dorën e Soleimanit, ne do iu presim këmbët SHBA

Presidenti iranian Hassan Rouhani ka reaguar pas sulmeve me raketa në bazën e SHBA. Rouhani paralajmëron SHBA se forcat e saj do të hiqen nga Lindja...

Bota 10:16 - 8 Janar, 2020

Dy tërmete godasin Iranin pranë centralit bërthamor të Bushehrit

Dy tërmete me magnidutë 4.9 dhe 4.5 të shkallës Rihter goditën Iranin orët e para të mëngjesits e sotëm, sipas United States Geological Survey (USGS), qendra...

Bota 10:02 - 8 Janar, 2020

Britania e Madhe dënon sulmin ndaj bazave ushtarake të Irakut

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Dominik Rab, ka dënuar mëngjesin e sotëm sulmin iranian mbi bazat ushtarake në Irak. Ai i bëri thirrje Teheranit...

Politikë 09:53 - 8 Janar, 2020

Përballja e rrezikshme Iran-SHBA/ Reagon ish-ministri i Brendshëm

Eksperti i Çështjeve të Sigurisë Ndërkombëtare, ish-ministri i Brendshëm, Dritan Demiraj ka folur për situatën e tensionuar mes SHBA-së dhe Iranit. Në një lidhje me “ABC...