Connect with Us

All posts tagged "irak"

Blog 08:26 - 5 Shkurt, 2020

Pse 1979-a, ishte viti që formësoi botën e shekullit XXI

Të thuash se një vit, ishte më domethënës me kontributet e tij në botën moderne, se çdo vit tjetër, është një spekullim. Por sipas historianëve, shekulli...

Bota 19:04 - 26 Janar, 2020

Protesta të dhunshme në Irak/ Policia qëllon me armë drejt protestuesve

Dhjetë persona raportohet të kenë humbur jetën gjatë dy ditëve të fundit si pasojë e protestave të dhunshme në Irak, ndërsa 138 persona kanë mbetur të...

Bota 20:24 - 12 Janar, 2020

Sulme të reja në Irak/ Goditet baza amerikane, plagosen 4 persona

Katër persona u plagosën të dielën gjatë një sulmi ndaj një baze ajrore në Balad në veri të Irakut, e cila strehon gjithashtu edhe personel amerikan,...

Blog 08:15 - 9 Janar, 2020

Jo tërheqje të trupave/ Pse Iraku është kaq i rëndësishëm për SHBA

Parlamenti në Bagdad kërkon tërheqjen e trupave amerikane, por Uashingtoni nuk dëshiron të heqë dorë nga pozicioni i tij në Irak. Për qeverinë e Trumpit, Iraku...

Politikë 18:12 - 8 Janar, 2020

“Shmangni udhëtimet drejt Lindjes së Mesme!”/ Ministria e Jashtme u bën thirrje shqiptarëve

Pas përshkallëzimit të konfliktit midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Iranit, Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme e Republikës se Shqipërisë ka udhëzuar shtetasit...

Politikë 16:02 - 8 Janar, 2020

Paralajmëron ish-kryeministri/ Konflikti SHBA-Iran do percipitojë gjatë

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në “Top Talk”  ka komentuar sulmin në bazën ushtarake amerikane në Irak. Majko tha se situata nuk...

Bota 00:44 - 8 Janar, 2020

Irani sulmon me raketa bazat amerikane ne Irak

Shumë raketa janë hedhur në Irak nga Irani që synojnë bazat amerikane, shkruan cna.al duke ju referuar burimeve zyrtare te SHBA dhe Iranit. “Këtë mëngjes, luftëtarët...

Trump jep urdhër/ Të përjashtohen imigrantët pa dokumenta nga hartat zgjedhore
Bota 21:44 - 7 Janar, 2020

Deklarata e Trump/ “Soleimani po planifikonte një sulm të madh”

Presidenti Donald Trump tha, të martën, se Kasem Soleimani ishte duke planifikuar një sulm të madh, por nuk dha hollësi. “Ai po udhëtonte me kreun e...

Bota 16:36 - 7 Janar, 2020

Irak/ 50 ushtarë italianë braktisin bazën amerikane

Pesëdhjetë ushtarë italianë kanë braktisur bazën amerikane në Bagdad dhe janë transferuar në një zonë tjetër aty pranë, njoftojnë mediat italiane. Karabinierët specialistë kishin marrë përsipër...

Bota 19:17 - 4 Janar, 2020

Sulmi ajror në Irak/ Koalicioni i udhëhequr nga SHBA hedh poshtë njoftimet

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që lufton kundër Shtetit Islamik, bën të ditur se nuk ka kryer sulme ajrore pranë kampit Taji në veri...

Shpërthimi tragjik në Liban/ Meta: Mendimet dhe lutjet e mia janë me familjet e viktimave
Politikë 20:31 - 10 Nentor, 2019

Atentati me eksploziv ndaj 5 ushtarëve italianë/ Reagon Meta: Sulm i pabesë, shërim sa më të shpejt

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas plagosjes së 5 ushtarëve italianë gjatë një atentati me eksploziv në Irak. “Me dhimbje të thellë dhe shumë shqetësim mora...

Blog 08:41 - 4 Nentor, 2019

Ja kush është e vërteta për kërcënimin që na vjen nga ISIS

Nga Aaron David Miller “CNN” * Në debatin më të fundit midis kandidatëve demokratë për president të SHBA-së, Xho Bajden dha alarmin se ISIS “do të...

Bota 20:18 - 26 Tetor, 2019

Bilanc tragjik/ Shkon në 42 numri i viktimave nga protestat në Irak

Ka shkuar në 42 numri i viktimave nga protestat në Irak. Fillimisht zyrtarët qeveritarë në jug të vendit, thanë se edhe 12 protestues vdiqën në një...

Aktualitet 17:07 - 16 Dhjetor, 2017

Vrasjet e Shtetit Islamik/ Gjenden varreza masive

Raportet nga Iraku thonë se dy varreza masive me rreth 90 trupa janë zbuluar afër qytetit verior, Sinjar. Portali i lajmeve në Irak, Shafaq News, ka...

Aktualitet 23:50 - 9 Shtator, 2017

George Clooney po mban një refugjat nga Iraku në shtëpinë e tij

  Amal dhe George Clooney kanë marrë një refugjat nga Iraku dhe po e strehojnë në shtëpinë e tyre. Ai për momentin po qëndron në shtëpinë...

Aktualitet 09:49 - 31 Maj, 2017

Plasin bombat mbi Irak/Ja numri i viktimave

Dy sulme të veçanta me bombë në rrugët e kryeqytetit irakian shkaktuan 27 të vrarë dhe dhjetra të plagosur. Sulmi i parë ndodhi pranë një dyqani...

Aktualitet 17:07 - 24 Nentor, 2016

Sulm vetëvrasës në Irak, 80 të vdekur nga shpërthimi në një karburant

Të paktën 80 persona kanë humbur jetën si pasojë e një sulmi vetëvrasës në Irak. Mësohet se ngjarja e rëndë ka ndodhur në një karburant në...

Aktualitet 23:50 - 8 Korrik, 2016

Irak/ Dhjetra të vrarë nga millitantët e ISIS

Terroristët e Shtetit Islamik vranë të paktën 35 persona dhe plagosën dhjetra të tjerë të enjten në mbrëmje në një sulm ndaj një vendi të shenjtë...

Bota 18:46 - 15 Maj, 2016

Irak, sulm terrorist në një objekt gazi natyror

Ekstremistë të Shtetit Islamik kanë marrë përgjegjësinë për një shpërthim vetëvrasës në një objekt të gazit natyror, të administruar nga shteti në veri të Bagdatit. Sulmi...

Bota 23:27 - 11 Maj, 2016

Gjenerali amerikan: ISIS në Irak po dobësohet

Kryengritësit e Shtetit Islamik po “dobësohen gjithnjë e më shumë” në Irak, thotë një komandant ushtarak amerikan, megjithëse xhihadistët morën përgjegjësinë për tre sulme vetëvrasëse në...

Bota 23:13 - 6 Maj, 2016

Gratë që luftojnë ISIS, njësia e pazakontë në Irak

24-vjeçarja Haseba Nauzad jetonte me bashkëshortin në Turqi kur Shteti Islamik pushtoi qytetin verior irakian të Sinjarit në vitin 2014, duke shpallur kalifatin e tij në...

Bota 00:02 - 7 Mars, 2016

Dhjetra të vrarë dhe të plagosur në Irak

Një sulm vetëvrasës sot në qytetin Hilla në Irak, shkaktoi vdekjen e të paktën 47 vetëve dhe plagosjen e dhjetra të tjerëve. Shteti Islamik mori përgjegjësinë për...

Bota 14:10 - 7 Tetor, 2015

Iraku pritet te kerkoje sulme ajrore nga Rusia

Një ligjvënës irakian ka thënë se Bagdadi mund të kërkojë së shpejti nga Rusia që të sulmojë nga ajri militantët e Shteti Islamik (IS) në Irak....