Connect with Us

All posts tagged "inxhiniere"

Kronika 09:20 - 8 Maj, 2020

Vdekja e punëtorit të ndërtimit/ Arrestohen dy inxhinierët e firmës në Tiranë

Vihen në pranga për shkelje të rregullave në punë, inxhinieri i firmës ndërtuese dhe inxhinieri për zbatimin e rregullave të sigurimit teknik të një pallati në...

Teknologji 17:46 - 27 Prill, 2020

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë. Quhet VITAL,...

Sociale 18:24 - 6 Dhjetor, 2019

SHBA krah Shqipërisë/ Inxhinierët e USAID po kryejnë vlerësime në terren

Pas tërmetit të 26 nëntorit, ekipi i inxhinierëve të strukturave nga Zyra për Ndihmë të Jashtme në raste Fatkeqësish e USAID, po vijon të kryejë vlerësime...

Sociale 18:02 - 2 Dhjetor, 2019

“Mos prishen objektet pa ekspertim/ Inxhinierja: Nuk janë zbatuar rekomandimet gjeologjike e sizmike

Disa ditë pas tërmetit, inxhinierja Mimoza Hysaj shprehet se në ndërtime nuk janë zbatuar një sërë rekomandimesh sizmike. Sipas Hysajt, gabimet në ndërtim duhet t’i shërbejnë...