Connect with Us

All posts tagged "investimet"

Politikë 21:28 - 24 Mars, 2020

“COVID-19 reflektim për investimet në shëndetësi”/ Meta kritikon qeverinë

Presidenti i Republikës Ilir Meta thotë se pandemia e koronavirusit kërkon reflektim të veçantë për nivelin e investimeve në sistemin shëndetësor të vendit. Në emisionin Përballë...

Politikë 14:51 - 16 Shkurt, 2020

Veliaj shndërron Tiranën në makthin e qytetarëve/ Ku shkuan 586 milion euro?

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ka hedhur akuza të forta në drejtim të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Në një postim në rrjetet sociale, Zhupa...

Ekonomi 12:52 - 16 Janar, 2020

Investimet ne rrjetin e energjisë/ OSHEE parashikon 73 milionë euro

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka parashikuar që këtë vit të kryejë investime në rrjetin e shpërndarjes me një vlerë rreth 73 milionë euro. Në...

rudina hajdari
Politikë 11:29 - 18 Dhjetor, 2019

Rudina Hajdari ngre tonet në parlament/ Duhet të jeni më seriozë, aleatët tanë po ngrenë shqetësime

Nga foltorja e Kuvendit, deputetja Rudina Hajdari i ka kërkuar qeverisë të tregohet e kujdeshme me investimet strtategjike, pasi sipas saj edhe aleatët tanë po ngrenë...

Politikë 14:42 - 23 Nentor, 2019

Foto+video-Fytyra mashtruese e Erion Veliajt/ Rruga ku të “përpijnë” gropat dhe balta

Erion Veliaj prej rreth pesë vitesh drejton Bashkinë e Tiranës. Që në fushatën e parë zgjedhore e për të vijuar më tej, pasi mori detyrën ai...

Politikë 18:26 - 17 Tetor, 2019

Investimet në vend/ Grida Duma prezanton planin strategjik

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma  e ftuar në “News 24” theksoi se ekonomia shqiptare ka nevojë për ndërhyrje kapilare. Sipas saj nëse Shqipëria do...

Ekonomi 08:26 - 4 Tetor, 2019

Koncesionet morën 12 % të buxhetit të shëndetësisë

Koncesionet në sektorin e shëndetësisë të përfaqësuara nga kontratat të lidhura ndërmjet qeverisë dhe privatëve për ofrimin e disa shërbimeve po gllabërojnë me shpejtësi fondet buxhetore...

Bota 11:17 - 2 Tetor, 2019

90 milionë dollarë për modernizimin e transportit rrugor në Ballkanin Perëndimor

Një projekt me rëndësi rajonale synon të rrisë bashkëpunimin tregtar e afrojë parametrat e transportit rrugor të mallrave në Ballkan. Shawn W. Tan, drejtues i ekipit...

Ekonomi 08:20 - 11 Shtator, 2019

Investimet e huaja nisin rënien/ Tkurren 13% në tremujorin e dytë

Investimet e Huaja Direkte kanë shfaqur tendencë rënëse në tremujorin e dytë të këtij viti, pas nivelit të lartë që shënuan në janar-mars. Sipas statistikave të...

Ekonomi 08:27 - 24 Gusht, 2019

Bumerangu 2 miliardë euro i koncesioneve/ A rrezikojmë rritjen e taksave?!

Në 15 vitet e ardhshme (2019-2032), qeveria është angazhuar në projekte të Partneritetit Publik-Privat (PPP), për të cilat do të duhet të paguajë në total 2...

Ekonomi 08:34 - 22 Gusht, 2019

Zgjedhjet “çmenden” shpenzimet buxhetore/ Investimet u përkeqësuan

Treguesit kryesorë të buxhetit për periudhën 7-mujore paraqiten të zhbalancuara për arsye se, shpenzimet u rriten me ritme më të shpejta se të ardhurat. Por, shpenzimet...

deputetja e pd jorida tabaku
Aktualitet 20:00 - 11 Korrik, 2019

Raporti i DASH/ Tabaku thumbon Ramën: “Krenohet me çka i lam”

Ish deputetja e Partisë Demokratike,  Jorida Tabaku ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, ku shkruan se raporti i DASH zbulon një sërë arsyesh se...

Kryebashkiaku i Tiranes, Erion Veliaj
Aktualitet 10:37 - 29 Maj, 2019

Foto-Fasada e Lali Erit/ Miliona euro investime të dështuara, si po rrezikon jetën e fëmijëve

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj çdo ditë shfaqet nëpër ekranet televizive si “djali punëtor” i Tiranës dhe së fundi ka filluar të propagandohet edhe si një...

Aktualitet 21:37 - 6 Maj, 2019

Berisha: Mungesa e shtetit ligjor, pengon investimet e huaja

Ish kryeministri Berisha u pyet se çfarë do të ndodhë me rënjën e Ramës, cila është ajo “erë të rë” politike që do të vijë në...

Aktualitet 16:18 - 21 Prill, 2019

Kina “pushton” Europën/ KE pritet të marrë vendimin drastik

Siç shkruan BBC, invesitimet e Kinës po përhapen gjithmonë e më shumë në Europë dhe kjo gjë ka shtuar ankth të madh në Konisionin Europian. Në...

Aktualitet 16:24 - 2 Nentor, 2018

Përkeqësimi i klimës së biznesit/ Tabaku ‘shuplakë’ Qeverisë

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku ka akuzuar qeverinë në lidhje me përkeqësimin e klimës së biznesit në Shqipëri. Në një postim në rrjete sociale, Tabaku shprehet se...

Aktualitet 09:43 - 1 Nentor, 2018

Rritja ekonomike dhe investimet/ Ahmetaj jep lajmin e mirë  

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj duke folur sot në konferencën vjetore të Bankës së Shqipërisë,  “Politika monetare, Integrimi Ekonomik dhe Normaliteti i Ri”, ka...

Aktualitet 17:25 - 25 Tetor, 2018

Dy rroga në shtet dhe 5 hektarë tokë/ Zyrtari që “rrëmben” ç’të mundet

Zyrtarë të lartë të zgjedhur nga Parlamenti në borde si të mbështetur nga parti të ndryshme politke, janë të parët që duhet të përfaqësojnë interesat e...

Aktualitet 13:15 - 1 Tetor, 2018

Dy gënjeshtrat e Edi Ramës në fundjavë

Kryeministri shqiptar, Edi Rama në fundjavë u shfaq në dy veprime politike, në dy aksione. I pari në Korçë, ku zhvilloi një mbledhje qeverie dhe më...

Aktualitet 08:27 - 19 Shtator, 2018

Projektligji i ri/ Të huajt do të mund të blejnë tokë në Shqipëri

Një projektligj që është duke u hartuar nga ministria e Financave synon të ofrojë trajtim të njëjtë si për investitorët vendas dhe ato të huaj, si...

Aktualitet 08:22 - 19 Shtator, 2018

Menaxhimi i mbetjeve/ Shqipëria nevojë për 452 milionë euro investime, tarifat e qytetarëve do të rriten

Menaxhimi i integruar i mbetjeve duket të jetë një sfidë më vete për Shqipërinë pavarësisht nismave të ndërmarra në lidhje me investimet në sektor. Një studim...

Aktualitet 19:25 - 16 Gusht, 2018

Mashtrimi i Veliajt për investimet/ Gazetari i nxjerr bojën

Kryebashkiaku Veliaj ka dalë zbuluar sërish sot para qytetarëve, të cilët i mashtron cdo ditë duke propaganduar fort në media për punët e mëdha që sipas...

Aktualitet 19:05 - 30 Korrik, 2018

DASH publikon raportin për Shqipërinë/ “Shuplakë” politikës për klimën e investimeve

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin në lidhje me klimën e investimeve për Shqipërinë për vitin 2018. Në raport përmendet mungesa e transparencës në tendera,...