Connect with Us

All posts tagged "internet"

Lajme 16:30 - 8 Janar, 2020

Apple, Amazon dhe Google/ Tre gjigandët në bashkëpunim

Apple, Amazon dhe Google kanë rënë dakord për të punuar sëbashku në mënyrë që të krijojnë një kornizë ku pajisjet e tyre të përputhen më mirë,...

Bota 16:10 - 8 Janar, 2020

Rusia provon për herë të parë “Runet”/ Internet i pavarur nga pjesa tjetër e botës

Rusia ka njoftuar se ka ekzekutuar me sukses rrjetin Runet, “përgjigjen” ndaj internetit botëror. Runet është një rrjet interneti i pavarur nga pjesa tjetër e botës....

Lajme 20:45 - 1 Janar, 2020

“Çrregullimi i blerjeve”/ Sëmundja më e re mendore

Interneti ka sjellë lehtësinë e bërjes së pazarit nga komoditeti i shtëpisë sonë, në cilindo moment të preferojmë. Mirëpo, kjo lehtësi ka bërë që blerjet online...

Lajme 23:15 - 31 Dhjetor, 2019

“Tragjedia qiellore”/ Çfarë do t’i pengojë astronomët në 2020

Astronomët kanë shfaqur shqetësime pasi gjatë vitit 2020 parashikohet që mijëra satelitë të lëshohen në hapësirë, gjë që do të shkaktojë vështirësi në monitorimin dhe studimin...

Sociale 17:09 - 25 Nentor, 2019

ALBtelecom ofron internet të sigurtë për fëmijët në sheshin Skënderbej

ALBtelecom finalizon projektin e dytë të “Friendly Wi-Fi” në sheshin Skënderbej, pas atij në Liqenin Artificial të Tiranës. Ky është një hap tjetër i rëndësishëm për...

Sociale 15:55 - 15 Nentor, 2019

Shqiptarët nuk jetojnë dot pa internet/ 87.1% e përdoruesve navigojnë çdo ditë

Të paktën 87.1 për qind e perdoruesve te internetit hyn çdo ditë duke “lundruar” përmes celularit, laptopit apo tabletëve. Në një anketë të Institutit të Statistikave...

Kronika 17:22 - 4 Gusht, 2019

Vidhnin kasetat shpërndarëse të internetit/ Pranga dy të rinjve në Tiranë

Dy persona janë vënë në prangat e policisë së Tiranës ditën e sotem pasi akuzohen se vidhnin kasetat shpërndarëse të internetit nëpër pallate. Të arrestuarit janë...

Aktualitet 10:53 - 17 Korrik, 2019

Videoklipi që po “fikson” internetin/ Këngëtarja e njohur publikon këngën e filmit më të përfolur

Disa ditë më parë në kinematë botërore u shfaq më në fund filmi i shumëpritur nga të gjithë “Lion King”. Por vetëm sot është publikuar në...

Aktualitet 21:05 - 10 Korrik, 2019

A e bëni dot? Njihuni me “Bottle Cap Challenge”, sfida më e re në internet që po i çmend të gjithë

Me një hashtag të përdorur nga më shumë se 200 persona, kjo sfidë është bërë virale tashmë në të gjithë internetin. Pas asaj që ndodhi vjet...

Aktualitet 10:35 - 25 Qershor, 2019

Burrat apo gratë? Zbuloni kush e përdor më shumë internetin në Shqipëri

Burrat e përdorin celularin dhe internetin më shumë sesa gratë në Shqipëri. Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga INSTAT, për vitin 2018, në mesin...

Aktualitet 10:16 - 20 Maj, 2019

Zhurmues te burgu/ Institucionet pa shërbim interneti

Institucionet që ndodhen në afërsi të stacionit të Trenit, apo pranë rrugës Jordan Misja, po përballen sot me probleme të mëdha me shërbimin e internetit si...

Kryesore Show Biz 12:40 - 18 Maj, 2019

Ngordh macja më e famshme e internetit/Lë pas 100 milionë dollarë

Ajo u bë e famshme në vitin 2102 nga memet e shumta në internet për shkak të fytyrës së saj në dukje të nevrikosur por kjo...

Kuriozitete 11:40 - 6 Maj, 2019

Trendi më i shpifur i internetit/Tashmë qimet në hundë janë të dëshirueshme

Deri tani shumë gra ose burra janë kujdesur për të shkurtuar sa më shumë qimet në hundë pasi duken jo shumë estetike. Por së fundmi ka...

tre veprimet qe vrau interneti
Life Style 13:53 - 26 Prill, 2019

“365 ditë pa internet”/Njihuni me shtetin i cili dënon rëndë ata që përdorin rrjetet sociale

Shteti i Çadi-t ka një popullsi prej 15 milion banorë që ka vendi dhe 6 milion prej jetojnë në varfëri totale. Gjigandi mediatik ‘’ CNN’’ shkruan...

Life Style 15:25 - 23 Prill, 2019

Interneti nuk ‘harron’ kurrë/Fotot të cilat nuk duhet t’i postoni kurrë në rrjetet sociale

E dini që një foto e keqe mund të jetë ëndrra juaj më e keqe? Instagram, Snapchat, Facebook apo edhe shumë të tjera na marrin një...

Kryesore Show Biz 11:25 - 22 Prill, 2019

“Thyeje internetin dashuria ime”/Linda Halimi tregon fytyrën e vajzës së saj

Para një muaji, Linda Halimi, e cila jeton prej vitesh në Amerikë, u bë nënë për herë të parë e një vajze me bashkëshortin Big D. Ajo...

Fëmijët të rrezikuar seriozisht në internet
Aktualitet 20:07 - 21 Prill, 2019

Kujdes!/ Në internet nuk ka më hapësira të mbrojtura

Urrejtja që shfaqet në mediat sociale mund të kalojë shpejt në dhunë në realitet. Viktima më e re -një 14 vjeçare në Indonezi. Në luftën kundër...

Kryesore Show Biz 15:10 - 6 Prill, 2019

Foto+16/Bikinit e “guximshme” që kanë pushtuar internetin, mbulon vetëm gjërat ‘kryesore’

Një lloj i ri bikini ka “pushtuar” Instagramin dhe ndoshta do të shihet shumë edhe nëpër plazhe dhe pishina gjatë verës.Sipas markës “Oh Polly” që e...

Life Style 13:53 - 6 Prill, 2019

Rekord/A e dini cili është shteti me internetin më të shpejtë në botë?

Nëse jeni fansa të filmave dhe doni t’i shkarkoni në shpejtësi rekord atëhere ky vend është për ju.Koreja e Jugut ka hedhur në treg internetin super...

Life Style 13:53 - 18 Mars, 2019

Si u bë e mundur të komunikohet me internet në të gjithë botën?

Përgjigjen për këtë e ka dhënë kompania ‘’Telegeography’’, e cila ka publikuar një hartë që tregon të gjitha vendet, ku janë të vendosura kabllot optike në oqeane....

Kuriozitete 10:53 - 13 Mars, 2019

Sfida më e re në internet/Nxit njerëzit të pastrojnë vendet që vizitojnë dhe të mbledhin mbeturinat

Jetojmë në një kohë kur çdo ditë krijohet ndonjë sfidë e re në internet, kryesisht në Instagram, e megjithatë jo të gjitha këto “nisma” ja dalin...

Aktualitet 13:26 - 4 Shkurt, 2019

Skandal/ Certifikatat në internet, rrezikohen të dhënat personale

Të dhënat personale të qytetarëve shqiptarë janë të rrezikuara dhe të aksesueshme nga të gjithë. Në një postim në rrjetet sociale, ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar...

Kryesore Show Biz 11:10 - 29 Janar, 2019

Mashtroi me piktura të vjedhura në internet: Deklarata e piktorit shqiptar shokon publikun

Emri i 20-vjeçarit Edlir Reka u shfaq kudo në mediat online fundjavën që lamë pas, por jo për një arsye të mirë. Piktori i ri pretendoi...