Connect with Us

All posts tagged "integrimi"

Politikë 17:14 - 19 Shkurt, 2021

Basha i rrit “vlerat” vetes/ Unë do fus Shqipërinë në BE brenda gjashtë muajsh

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka komentuar takimin me presidentin e Sllovenisë, ku dhe ka zbardhur edhe më shumë detaje mbi atë se ccfarë është...

“Pas 25 prillit nis një epokë e re”/ Basha tregon detaje nga biseda me ministrin hungarez
Politikë 14:42 - 12 Shkurt, 2021

“Pas 25 prillit nis një epokë e re”/ Basha tregon detaje nga biseda me ministrin hungarez

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me ministrin e Jashtëm të Hungarisë Péter Szijjártó, ndërsa ka dhënë një prononcim për mediat....

Integrimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE/ Osmani: "Shkëputja e dy vendeve do të kishte pasoja rajonale"
Aktualitet 21:41 - 9 Shkurt, 2021

Integrimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE/ Osmani: “Shkëputja e dy vendeve do të kishte pasoja rajonale”

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani thotë se shkëputja e dy vendeve në procesin e anëtarësimit me Bashkimin Evropian do të...

Meta del me mesazhin e fortë/ ‘Treni është nisur, mjerë ai që i del para’
Politikë 19:37 - 6 Shkurt, 2021

Meta del me mesazhin e fortë/ ‘Treni është nisur, mjerë ai që i del para’

Presidenti Ilir Meta ka dalë me një mesazh të fortë në rrjetet sociale. Meta shprehet se treni i integrimit është nisur dhe nuk do të ndalet...

BE shton kushtet për Shqipërinë/ Habit Spiropali: Jemi më afër se kurrë integrimit
Politikë 13:34 - 1 Shkurt, 2021

BE shton kushtet për Shqipërinë/ Habit Spiropali: Jemi më afër se kurrë integrimit

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali ka habitur me deklaratën e saj në Kuvend. Ndonëse BE shtoi kushtet për anëtarësim, gjatë fjalës në...

“Të rinjtë nuk ushqehen me propagandë”/ Këlliçi: Duam seriozitet dhe ndryshim
Politikë 13:38 - 19 Janar, 2021

“Të rinjtë nuk ushqehen me propagandë”/ Këlliçi: Duam seriozitet dhe ndryshim

Kreu i FRPD Belind Këlliçi ka zhvilluar një takim me të rinjtë dhe strukturat e PD në Fushë Krujë, ku është pritur me entuziazëm. Përmes një...

Olta Xhaçka takon Luigi Sorecan/ Zbulohet tema e diskutimit mes tyre
Aktualitet 13:10 - 8 Janar, 2021

Olta Xhaçka takon Luigi Sorecan/ Zbulohet tema e diskutimit mes tyre

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka zhvilluar një takim zyrtar me ambasadorin e Bashkimit Europian Luigi Soreca, ku në fokus të diskutimit ka qenë integrimi i...

Koalicionet mes partive/ Meta: Autobusi është nisur drejt greminës, kush do, le t’i bashkohet!
Politikë 23:03 - 4 Janar, 2021

Nuk zgjedh pushtetin personal para integrimit/ Meta tregon pse u prish me Fatos Nanon

Presidenti Ilir Meta është kthyer pas në kohë, sonte në “Opinion” ku në një intervitë ekskluzive, ka kujtuar kohën kur u bë deputet, lëvizjen studentore dhe...

Kushtetuesja funksionale/ Yuri Kim: Hap gjigant! U plotësua 1 nga 2 kushtet për integrimin
Politikë 18:34 - 23 Dhjetor, 2020

Kushtetuesja funksionale/ Yuri Kim: Hap gjigant! U plotësua 1 nga 2 kushtet për integrimin

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, ka reaguar menjëherë pas emërimit nga presidenti Meta të Përparim Kalo si anëtari i gjashtë të Gjykatës Kushtetuese. Kim e quan...

“Të rivendoset shpejt funksionimi i Kushtetueses”/ Ambasadori gjerman: Është kolonë e shtetit ligjor, kusht për integrimin
Aktualitet 16:06 - 17 Dhjetor, 2020

“Të rivendoset shpejt funksionimi i Kushtetueses”/ Ambasadori gjerman: Është kolonë e shtetit ligjor, kusht për integrimin

Ambasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraf, reagon pas miratimit të anëtarit të ri të Gjykatës Kushtetuese, Altin Binaj, nga Kuvendi. Përmes një deklarate, ambasadori Zingraf thekson...

Bota 13:18 - 10 Dhjetor, 2020

Ende shpresë për integrimin/ Gjermania bën përpjekjet e fundit për zhbllokimin e procesit, 3 opsionet që pritet të diskutohen në Bruksel

Ndonëse formalisht nuk është në agjendën e samitit të Bashkimit Evropian, procesi i zgjerimit pritet që të diskutohet në margjinat e samitit që mbahet të enjten...

“Pa çuar Gjiknurët me shokë para drejtësisë, s’ka integrim”/ Deputeti u nxjerr të palarat Ramës e Bashës
Politikë 11:21 - 3 Dhjetor, 2020

“Pa çuar Gjiknurët me shokë para drejtësisë, s’ka integrim”/ Deputeti u nxjerr të palarat Ramës e Bashës

Deputeti i opozitës Valteri gjatë fjalës së tij sot në Kuvend, deklaroi se negociatat në Shqipëri nuk do të hapen, për aq kohë sa nuk do...

Nga Kreshnik Spahiu/ Listat provojnë, se Berisha po përgatit shkarkimin e Lulzim Bashës në 26 Prill
Politikë 12:54 - 13 Nentor, 2020

Habit Luli: Kryeministër kam qenë unë jo Sali Berisha

Lulzim Basha, kreu i Republikës së Re pas akuzave të ditëve të fundit në lidhje me çështjet e Kosovës, ka dalë mbrëmë në emisionin “Real Story”...

Ekonomi 16:04 - 12 Nentor, 2020

Integrimi dhe pandemia/ BE ndan 103.3 mln euro për Shqipërinë

Komisioni Evropian ka miratuar një paketë prej 103.3 milionë euro për të mbështetur Shqipërinë. Programi pritet që të ndihmojë në luftën kundër krimit të organizuar dhe...

“Të rivendoset shpejt funksionimi i Kushtetueses”/ Ambasadori gjerman: Është kolonë e shtetit ligjor, kusht për integrimin
Politikë 23:21 - 3 Nentor, 2020

Kushtet e Bundestagut për Shqipërinë/ Ambasadori Zingraf: Plotësoni Gjykatën Kushtetuese, vendi të hyjë në zgjedhje me gjykatë funksionale

Një nga pesë kushtet që Bundestagu i ka vënë Shqipërisë përpara konferencës së parë ndërqeveritare është vënia në funksion e Gjykatës Kushtetuese. Ambasadori gjerman në Shqipëri...

“S’janë gati për në BE”/ Holanda i mbyll “derën” Shqipërisë
Politikë 21:21 - 3 Nentor, 2020

“S’janë gati për në BE”/ Holanda i mbyll “derën” Shqipërisë

Raporteri në Parlamentin holandez Pieter Omtzigt ka konfirmuar “JO-në” për Konferencën e Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë. Ai shkruan në Twitter se gjatë debatit në Parlamentin e...

Integrimi i Shqipërisë dhe RMV-së, vendet e BE-së përçahen në dy grupe
Politikë 19:35 - 29 Tetor, 2020

Integrimi i Shqipërisë dhe RMV-së, vendet e BE-së përçahen në dy grupe

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duket se do ta kenë mjaft të vështirë të mbajnë konferencën e parë ndërqeveritare për çeljen e negociatave për anëtarësimin në...

Masat anti-Covid, 0 efekt!/ Vasili nxjerr shifrat: Vdekjet janë rritur me 85 %
Aktualitet 10:12 - 28 Tetor, 2020

Vasili: Ja si Rama po bllokon integrimin e vendit në BE

Komisioni i Venecias pritet që të japë opinionin e saj për ndryshimet në Kodin Zgjedhor në muajin dhjetor, pas kërkesës që i bëri presidenti Ilir Meta....

Blog 08:51 - 20 Tetor, 2020

Sukseset dhe dështimet me integrimin e emigrantëve në Gjermani

Nga Emily Schultheis “Foreign Policy” * Gelsenkirshen – Gati pesë vjet më parë, kur Muhamad Akur mbërriti në këtë qytet me 260.000 banorë në rajonin perëndimor...

Politikë 08:22 - 17 Tetor, 2020

Linja e re e integrimit zbeh shanset e Shqipërisë

Komisioni Europian sapo ka miratuar Paketën e tij të Zgjerimit të BE-së 2020. Në themel të saj janë kushte specifike për secilin shtet, të shoqëruara edhe...

Shpresë për hapjen e negociatave/ Zbardhet biseda e Ramës me Merkel
Politikë 16:35 - 12 Tetor, 2020

Shpresë për hapjen e negociatave/ Zbardhet biseda e Ramës me Merkel

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim online me kancelaren gjermane Angela Merkel. Në postimin e tij në rrjetet sociale Rama ka zbardhur dhe temat e...

“Kemi se çfarë të mësojmë”/ Bushati komenton zgjedhjet në Kosovë: Shqipërinë e lë pas në këtë drejtim
Politikë 08:57 - 7 Tetor, 2020

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Mesazhi i fortë i Ditmir Bushatit: Nuk ka alternativë tjetër

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati thekson se për shqiptarët nuk ka asnjë alternativë përkundrejt rrugës sfiduese të anëtarësimit në Bashkimin Europian, që siguron mirëqënie për qytetarët....

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ PAA thirrje deputetëve: Votoni me përgjegjësi maksimale
Politikë 11:23 - 23 Shtator, 2020

“Ministri problematik vijon të sjellë probleme”/ PAA: Rama po bllokon të ardhmen europiane

Partia Agrare Ambientaliste akuzon kryeministrin Edi Rama se po pengon me vetëdije të ardhmen europiane të vendit. Në një deklaratë për mediat, PAA thekson se ky...

Me shume postime