Connect with Us

All posts tagged "informaliteti"

Kronika 14:35 - 11 Shtator, 2019

Krimi Ekonomik bën “kërdinë”/ Procedohen 348 administratorë, pezullohen 71 subjekte

Drejtori i Drejtorisë për Krimet Ekonomike e Financiare në Departamentin e Policisë Kriminale, Lutfi Minxhozi në një deklaratë për mediat ka bërë të ditura rezultatet në...

Politikë 13:28 - 27 Gusht, 2019

Lufta kundër informalitetit/ Braçe: Aksioni fokusohet tek “të mëdhenjtë”

Zv.kryeministri Erion Braçe ka komentuar sot aksionin kundër informalitetit. Në një prononcim për mediat, Braçe u shpreh sot se aksioni është fokusuar kryesisht në tregun e...

Politikë 18:46 - 17 Gusht, 2019

Lufta ndaj informalitetit/ Bllokohen shtëpi e hotele në Sarandë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përsëri në lidhje me aksionin e anti- informalitetit. Rama ka publikuar gjithashtu disa foto nga Saranda ku shihet se disa subjekteve...

Politikë 12:29 - 3 Gusht, 2019

Lufta kundër informalitetit/ Basha: Rama bën ligje për oligarkët

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se gjobat mbi sipërmarrjen e vogël bëhet për të grabitur paratë e shqiptrëve dhe për të “financuar grykësine...

Opinione 15:18 - 31 Korrik, 2019

Hipokrizia e qeverisë me luftën kundër evazionit 

Nga Klodian Tomorri  Qeveria ka nisur nje reforme te re per te imponuar teknologjine me te fundit ne dokumentimin fiskal te aktivitetit te biznesit. E ashtuquajtura...

Aktualitet 08:51 - 6 Tetor, 2017

Kryeministri Rama “harron” të përshendesë shqiptarët/ Sulmon opozitën

Në ndryshim nga rituali i tij i përditshëm ku uron “mirëmëngjes” shqiptarëve, sot kryeministri Edi Rama, në një postim në rrjetet sociale e ka nisur ditën...

Aktualitet 11:11 - 28 Shtator, 2017

Antinformaliteti: Tatimet zbardhin evazionin në bizneset VIP, mbi 60% në TVSH dhe 40% në TF

Me 1 tetor qeveria shqiptare ka lajmëruar një aksion masiv kundër informalitetit në ekonomi, teksa Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka bërë gati një analizë për...

Aktualitet 16:42 - 14 Nentor, 2016

Goditja e informalitetit/67-vjeçari kapet me 11 mijë qese me erëza dhe 45 kg kanellë

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në Policinë e Durrësit, në vijim të punës së tyre për goditjen e informalitetit dhe mbrojtjen...

Aktualitet 11:11 - 24 Qershor, 2016

(In)Formaliteti dhe impakti i tij në ekonominë e vendit

Studime të organizatave ndërkombëtare dëshmojnë se Shqipëria ka një shkallë të konsiderueshme të informalitetit në ekonomi e cila vlerësohet të jetë mbi 50%. Megjithëse informaliteti nuk...

Aktualitet 11:08 - 17 Qershor, 2016

Informaliteti, kushtet e tregtimit të produkteve ushqimore dhe cilësia e jetës

A është mënyra e tregtimit të ushqimeve një kusht për sigurinë ushqimore? Dikush do të thotë po, e dikush tjetër mund të thotë jo. Të dyja...

Aktualitet 10:03 - 9 Qershor, 2016

Informaliteti dhe ndikimi i tij negativ në klimën e biznesit

Informaliteti është një nga pengesat kryesore për të gjitha reformat e tjera që synojnë forcimin e klimës së biznesit dhe rritjen e qëndrueshme të ekonomisë shqiptare....

Aktualitet 10:27 - 2 Qershor, 2016

Tregtimi i rrobave të përdorura – një burim informaliteti

Dyqanet e rrobave të përdorura janë shtuar së tepërmi kohët e fundit. Nxitur nga varfëria dhe nga kërshëria për të patur veshje “firmato” këto pika shitjeje...

Aktualitet 10:10 - 16 Shtator, 2015

BB: Në Shqipëri 48 % e të punësuarve informal

Studimi i Bankës Botërore vlerëson se, në sektorin e ndërtimit 70% e të punësuarve nuk deklarohen, në sektorin e shërbimeve madhësia e informalitetit është 35% dhe...

Aktualitet 13:46 - 27 Gusht, 2015

Saimir Tahiri në krye të operacionit kundër informalitetit/ Policia zbarkon tek bizneset

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, do drejtojë operacionin kundër evazionit fiskal. Tahiri ka marë “bekimin” e kryeministrit Rama, për të qenë në krye të koordinimit të...

Politikë 11:27 - 25 Shkurt, 2015

Konferencë rajonale për informalitetin në territor

  Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të Zonave/Ndërtimeve Informale organizon këtë javë në Tiranë takimin rajonal me temë “Informaliteti në territor, sfida dhe zgjidhje. Në...