Connect with Us

All posts tagged "infektimi"

Covid-19/ Sa rrezikojmë kur udhëtojmë me avion?
Blog 08:20 - 25 Shtator, 2020

Covid-19/ Sa rrezikojmë kur udhëtojmë me avion?

Sa rrezikojmë të prekemi nga Covid-19, kur udhëtojmë me avion? Kjo është një pyetje që ia kemi bërë shpesh vetes, por gjithashtu edhe shkencëtarët. Kjo pyetje...

Deklarata e OBSH-së/ Midis tetorit dhe nëntorit në Europë do rritet numri i viktimave
Aktualitet 14:23 - 14 Shtator, 2020

Deklarata e OBSH-së/ Midis tetorit dhe nëntorit në Europë do rritet numri i viktimave

Kreu europian i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Hans Kluge ka dhënë një deklaratë për mediat ditën e sotme nga Gjeneva ku theksoi faktin se vdekjet nga...

Situata e Covid-19 shqetësuese/ Anestezisti: Përse intubimi nuk ka pasur atë sukses që ndoshta edhe pritej
Shëndeti 13:51 - 11 Korrik, 2020

Mbyllje në fundjavë për të frenuar infektimin me Covid-19?/ Çfarë sugjerojnë mjekët

Në kushtet që numrat e të infektuarve me Covid 19 në vendin tonë janë shumëfishuar brenda javëve të fundit, kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj dhe...

Situata e Covid-19 shqetësuese/ Anestezisti: Përse intubimi nuk ka pasur atë sukses që ndoshta edhe pritej
Shëndeti 09:58 - 10 Korrik, 2020

Dy punonjëse rezultojnë me Covid/ Mbyllet një bashki

Bashkia e Malësisë së Madhe është mbyllur përkohësisht, pasi dy punonjëse kanë rezultuar pozitive ndaj Covid-19. Mësohet se Bashkia do të qëndrojë e mbyllur deri ditën...

Infektohen me Covid-19 dy infermierë të qendrës së Shëndetit Mendor në Korçë
Shëndeti 11:45 - 9 Korrik, 2020

U infektua për herë të dytë më Covid-19/ I riu tregon eksperiencën: Netët janë jashtëzakonisht agresive

Një i ri, i cili është infektuar për herë të dytë nga Covid-19 ka  treguar për ndryshimin e simptomave që ka pasur nga infektimi për herë...

Humb betejen me Covid-19/ Ndërron jetë ish-kryebashkiaku
Shëndeti 13:34 - 29 Qershor, 2020

Korçë/ Infektohet me Covid-19 drejtoresha e shkollës në Pojan

Mes të infektuarve me Covid-19 në Korçë është edhe drejtoresha e shkollës së Pojanit. Ajo është konfirmuar bashkë me bashkëshortin dhe vajzën e saj në datë...

“Shembja e Teatrit ishte tradhti”/ Budina: Populli duhet ta nxjerrë Ramën nga zyra
Sociale 22:27 - 22 Qershor, 2020

Budina tregon si u infektua me koronavirus/ “Kërkova të mos bëhej publike, përfundoi në të gjitha mediat”

Regjisori Edmond Budina, i ftuar mbrëmjen e sotmë në emisionin ”360 gradë” në ”RTV Ora, ka trguar se si u infektua me koronavirus. Budina  tha se...

Rëndohet bilanci në RMV/ Katër viktima dhe 118 raste të reja infeksioni në 24 orë
Shëndeti 11:10 - 6 Qershor, 2020

Covid-19 nuk kursen as bluzat e bardha/ Infektohet për herë të dytë një anëtar i personelit mjekësor

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se një personel mjekësor, është riinfektuar nga koronavirusi. Dr. Flutra Beqo, nga Ministria e Shëndetësisë, tha se personi në fjalë,...

Blog 08:56 - 4 Qershor, 2020

Koronavirusi/ Si mund të jetë një valë e dytë

Nga Adam Kleczkowski “The Conversation” * Kur koronavirusi i ri nisi të përhapet me shpejtësi në muajt shkurt dhe mars të këtij vitit, shumë qeveri vunë...

Boom rastesh të reja me Covid në vend/ Regjistrohen dhe 5 viktima
Shëndeti 09:04 - 30 Prill, 2020

Si të dalim nga karantina?/ Specialisti i Shëndetit Publik: Infektimi në masë i pa evitueshëm

Specialisti i Shendetit Publik, Indrit Seferi është shprehur sot se për të bërë hapjen graduale pas karantinës është e rëndësishme që të kemi një raport të...

Shëndeti 22:34 - 29 Prill, 2020

“Në vjeshtë pritet një valë e dytë infektimi”/ Epedemiologu Alimehmeti tregon se çfarë duhet bërë

Mjeku i njohur epedemiolog, Ilir Alimehmeti në një lidhje me emisionin “Open”, u shpreh se duke iu referuar disa studimeve Covid-19 përkon shumë me grupin stinor,...

Politikë 12:12 - 24 Prill, 2020

Beteja me Covid-19/ Një lajm i keq nga testimet, që duhet të vlejë si mësim për të gjithë

Kryeministri Edi Rama ka bërë public rastin e një personi të prekur nga koronavirusi, i cili ka thyer rregullat e karantinimit dhe për pasojë ka infektuar...

Tre raste të reja me Covid në Korçë/ Infektohet mjeku dhe infermieret
Shëndeti 08:28 - 20 Prill, 2020

A do të pasohej mungesa e karantinës nga 18000 viktima?!/ Mjeku i njohur i vë “vulën” debatit

Nga Prof. Dr. Gëzim Xhepa * Përballë kësaj deklarate të KM, ndjeva presionin e shifrave të kobit, të përllogaritura nga kompetentë në krah të tij, që...

Bota 09:13 - 3 Prill, 2020

E pabesueshme!/ Politikani gjerman infektohet qëllimisht me koronavirus

Ndërsa pothuajse gjithë bota ka ndërmarrë masa drastike për të kufizuar përhapjen e koronavirusit, një politikan në Gjermani ka suprizuar me vendimin e tij. Stephan von...

Analizë nga Artan Fuga/ Formati me të cilën u zgjodh ministre Shahini, Shqipëria nxjerr me mijëra
Opinione 18:41 - 30 Mars, 2020

Nga Artan Fuga/ Pse burrat infektohen më shumë se gratë nga Covid-19?

Kush infektohet më shumë me covid19? Nga krahasimet e informacioneve shkencore që mbledh nga qendra spitalore evropiane dhe nga intervista me mjekë shumë të njohur europianë...

Bota 21:01 - 26 Mars, 2020

Pse Holanda po i lejon njerëzit të “sëmuren” nga koronavirusi

Ndërsa shumica e botës praktikojnë distancimin shoqëror, Holandezët janë duke provuar një strategji ndryshme për tu mbrojtur nga të prekurit nga koronavirus. Ata synojnë për të...

Skëndër Brataj
Sociale 19:17 - 24 Mars, 2020

U infektua me koronavirus/ Skënder Brataj flet për gjendjen dhe i bën apelin e fortë qytetarëve

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka reaguar për herë të parë pasi  u infektua me COVID-19. Në një reagim  në rrjetet sociale, ai shprehet se...

Sociale 21:48 - 18 Mars, 2020

Flet për herë të parë “pacienti zero”/ Rrëfen historinë e infektimit dhe simptomat

Pacienti i parë i konfirmuar me koronavirus në Shqipëri, ka folur për herë të parë për mediat pas përmirësit të gjendjes së tij shëndetësore. Në një...

Blog 08:26 - 14 Shkurt, 2020

A mund të vrasë koronavirusi 50 milionë njerëz në mbarë botën?

Nga Michael Le Page & Debora MacKenzie, “New Scientist” * Nëse nuk ndalet përhapja e tij, koronavirusi i ri mund të infektojë 60 përqind të popullsisë...