Connect with Us

All posts tagged "infektime"

Bota 19:00 - 23 Tetor, 2020

“Jemi një hap larg tragjedisë”/ Izolohet pjesërisht Italia

Rëndohet situata e pandemisë në Itali pasi gjatë 24 orëve të fundit autoritet shëndetësore konfirmuan 19 143 raste të reja dhe 91 të tjerë kanë humbur...

Shifra të frikshme të infektuarish/ Humbin jetën 4 persona në 24 orë
Sociale 16:03 - 23 Tetor, 2020

Shifra të frikshme të infektuarish/ Humbin jetën 4 persona në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 306 raste të reja me koronavirus. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije se gjatë 24 orëve...

Rama e thotë troç/ Rrezikojmë sërish mbylljen për shkak të Covid
Politikë 21:43 - 15 Tetor, 2020

Rama e thotë troç/ Rrezikojmë sërish mbylljen për shkak të Covid

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot se vendi rrezikon serish mbylljen në karantinë për shkak të Covid-19. Në studion e “Opinion” Rama theksoi se nuk përjashtohet...

“Shifrat na çuan në këto shtrëgim masash”/ Brataj tregon gjendjen: Janë rritur ndjeshëm vizitat në shtëpi
Shëndeti 21:35 - 14 Tetor, 2020

“Shifrat na çuan në këto shtrëgim masash”/ Brataj tregon gjendjen: Janë rritur ndjeshëm vizitat në shtëpi

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Open”, ku po diskutohet për zhvillimet e fundit dhe san a mbron maska....

“Nuk mbulohet dielli me shoshë”/ Basha “kryqëzon” Ramën: Përballeni palaçon
Politikë 12:49 - 13 Tetor, 2020

Basha i shqetësuar për rritjen e rasteve me Covid/ Sistemi shëndetësor është në kolaps

Kreu i PD, Lulzim Basha thotë se Shqipëria është papërgatitur për valën e parë të pandemisë dhe sipas tij, pasojat i paguajnë qytetarët dhe ekonomia. Sipas...

Bota 22:45 - 9 Tetor, 2020

OBSH: Shifra rekord, mbi 350,000 raste të reja me koronavirus në ditë

Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi shifra të reja rekord rastesh të reja në shkallë globale. Të premten OBSH njoftoi mbi 350,000 raste të reja të diagnostikuara...

Një viktimë në 24 orë/ Mbeten të larta shifrat e infektimeve me Covid
Sociale 16:41 - 1 Tetor, 2020

Një viktimë në 24 orë/ Mbeten të larta shifrat e infektimeve me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 157 raste të reja me Covid. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, një person nuk kanë mundur të...

Infektohen me koronavirus 4 punonjëse të postës në Durrës
Shëndeti 22:35 - 29 Shtator, 2020

Infektohen me koronavirus 4 punonjëse të postës në Durrës

Katër punonjëse të postës së Durrësit janë infektuar me Covid-19. Bëhet me dije se të infektuarit janë punonjës shërbimi dhe sportelistë. Nuk dihet se si janë...

“Mbyllet shkolla e parë nga Covid”/ Manastirliu hedh poshtë lajmin
Shëndeti 22:26 - 29 Shtator, 2020

“Mbyllet shkolla e parë nga Covid”/ Manastirliu hedh poshtë lajmin

Gjatë ditës së sotme në media qarkulloi lajmi se Gjimnazi ‘Sami Frashëri’ në Përmet është mbyllur si pasojë e Covid-19, pasi 5 mësues që japin mësim...

Frikë në Itali/ Vijon rritja e numrit të rasteve me Covid-19
Bota 18:50 - 29 Shtator, 2020

Frikë në Itali/ Vijon rritja e numrit të rasteve me Covid-19

Vijon të shënojë rritje numri i personave të infektuar me koronavirus në Itali. Të dhënat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë bëjnë me dije se në 24...

Hapja e shkollave në kohë Covid-i/ Epidemiologu sqaron ku qendron rreziku
Sociale 10:16 - 23 Shtator, 2020

Hapja e shkollave në kohë Covid-i/ Epidemiologu sqaron ku qendron rreziku

Epidemiologu Ilir Alimehmeti  ka folur për situatën e koronavirusit në shkollë “Efekti i COVID-19 në shkollë është shumë herët për tu vlerësuar. Rastet që ne shohim...

3900 raste të reja Covid në 24 orët e fundit në Britani/ Londra rrezikon masa të reja kufizuese
Bota 14:34 - 21 Shtator, 2020

3900 raste të reja Covid në 24 orët e fundit në Britani/ Londra rrezikon masa të reja kufizuese

Gjatë 24 orëve  të fundit në Britan janë identifikuar 3900 të prekur nga koronavirusi dhe 18 vdekje. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm i rasteve pozitive është...

COVID-19/ Mbi 31 milionë të infektuar në mbarë botën
Bota 08:21 - 21 Shtator, 2020

COVID-19/ Mbi 31 milionë të infektuar në mbarë botën

Tashmë totali i personave të prekur me Covid-19 në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 31 milionë. Sipas faqes së internetit “Ëorldometer”,  në gjithë botën janë regjistruar...

Hapja e shkollave/ Tomini: Presim të rriten rastet e infektimeve, qytetarët të bashkëpunojnë
Politikë 16:15 - 14 Shtator, 2020

Hapja e shkollave/ Tomini: Presim të rriten rastet e infektimeve, qytetarët të bashkëpunojnë

Shefja e Survejancës dhe Shërbimit të Inteligjencës Epidemike në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka folur sot lidhur me hapjen e shkollave. Tomini tha se...

Mbi 300.000 të infektuar në 24 orë/  OBSH: Shmangni edhe prekjen me bërryla
Bota 11:21 - 14 Shtator, 2020

Mbi 300.000 të infektuar në 24 orë/ OBSH: Shmangni edhe prekjen me bërryla

Në 24 orët e fundit është shënuar një record i ri lidhur me rastet me covid-19. Gjithsej janë regjistruar 307.930 raste të reja në botë, shifra...

Corona dhe BE/ Bashkë apo të ndarë kundër Covid-19?
Bota 10:30 - 14 Shtator, 2020

Corona dhe BE/ Bashkë apo të ndarë kundër Covid-19?

Në fillim të pandemisë, BE e pati të vështirë të gjejë një strategji të përbashkët. Ndërkohë po bashkëpunohet më shumë. E megjithatë BE i ka deri...

“Parlamenti të mos ishte mbledhur”/ Taulant Muka: Deputetët duhej të ishin në karantinë  
Politikë 22:20 - 13 Shtator, 2020

Paralajmëron Taulant Muka/ Hapja e shkollave do sjellë rritje të infektimeve

Studiuesi Taulant Muka ka paralajmëruar rritje të infektimeve me koronavirus një ditë para nisjes së vitit të ri shkollor. Duke marrë shkas nga situata në Izrael,...

“Jam zhgënjyer me të gjithë…”/ Shahini reagon për herë të parë pas largimit
Sociale 20:21 - 13 Shtator, 2020

Nesër nis shkolla/ Shahini zbulon planin B në rast se do ketë infektime

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Znj. Besa Shahini, nëpërmjet një video-mesazhi ka përcjellë urimin e saj për vitin e ri shkollor 2020-2021, ndërsa nënvizon edhe...

Rritja e rasteve me Covid/ Austria shtrëngon masat: Prej 14 shtatorit rregulla të reja!
Bota 17:46 - 11 Shtator, 2020

Rritja e rasteve me Covid/ Austria shtrëngon masat: Prej 14 shtatorit rregulla të reja!

Austria ka ashpërsuar masat ndaj pandemisë, pas rritjes së numrit të të infektuarve me koronavirusin e ri që e shkakton sëmundjen COVID-19. Kancelari austriak, Sebastian Kurz,...

Tre raste të reja me Covid-19 në Gjirokastër/ Infektohet një nxënës
Kronika 12:09 - 11 Shtator, 2020

Nuk ndalen rastet me Covid / 17 raste të reja në Elbasan

Ditën e sotme në Elbasan kanë rezultuar 17 raste të reja me covid nga 50 tamponë që janë bërë gjithsej. Dy raste janë punonjëse në një...

Covid-19/ Shënohet rekord infektimesh ditore në nivel global
Bota 14:09 - 16 Gusht, 2020

Covid-19/ Shënohet rekord infektimesh ditore në nivel global

Mbi 294 mijë persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit në botë, sipas organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ky është numri më i...

Politikë 13:39 - 12 Gusht, 2020

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Bota 16:34 - 4 Gusht, 2020

Frikë nga një valë e dytë infektimesh me COVID-19 në Evropë

Masat kufizuese po rivendosen në disa pjesë të Evropës ndërsa po rritet frika nga një valë e dytë e infektimeve me koronavirus. Vendet evropiane ishin ndër...