Connect with Us

All posts tagged "infektim"

Sociale 15:28 - 14 Janar, 2021

Infektimi të bën imun për disa muaj

Një studim ka zbuluar se njerëzit që janë shëruar nga COVID-19 janë të mbrojtur në një masë të madhe për të paktën pesë muaj. Njerëzit që...

Kina raporton viktimën e parë me koronavirus pas 8 muajsh
Bota 09:23 - 14 Janar, 2021

Kina raporton viktimën e parë me koronavirus pas 8 muajsh

Kina raportoi sot një viktimë nga koronavirusi, i cili konsiderohet i pari në 8 muajt e fundit në vend. Lajmi u dha nga Komisioni Kombëtar i...

“Dhimbje torturuese”/ Prezantuesja e famshme rrëfen për eksperiencën e saj me Covid-19
Showbizz 15:42 - 13 Janar, 2021

“Dhimbje torturuese”/ Prezantuesja e famshme rrëfen për eksperiencën e saj me Covid-19

Prezantuesja e njohur e ekranit, Ellen DeGeneres, u izolua në shtëpinë  esaj pasi u infektua me Covid-19. Tashmë prezantuesja e ka kaluar ekperiencën e vështirë me...

Sociale 14:29 - 6 Janar, 2021

“90% të mushkërive ishin të bllokuara”/ Përmeti tregon eksperiencën e vështirë me Covid

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka folur për eksperiencën e tij të vështirë me Covid-19. Përmeti tregon se u infektua me Covid në muajin qershor...

“Luftova me sëmundjen e pabesë”/ Gentian Zenelaj publikon foton me oksigjen nga spitali
Showbizz 12:16 - 5 Janar, 2021

“Luftova me sëmundjen e pabesë”/ Gentian Zenelaj publikon foton me oksigjen nga spitali

Pas pak ditësh nga humbja e babait të tij prej Covid-19, aktori Gentian Zenelaj, tregon se edhe ai ka qenë i infektuar me Covid. Aktori ka...

Life Style 13:00 - 1 Janar, 2021

Përdorimi i një lagështuesi të ajrit, mund të zvogëlojë shanset për t’u prekur nga Covid-19

Viruset e frymëmarrjes e duan dimrin. Këta patogjenë shumohen më shumë në të ftohtë, dhe udhëtojnë më lehtë kur ajri është i thatë nga një njeri...

Blog 09:01 - 29 Dhjetor, 2020

A mund të prekemi nga Covid-19 në ashensor? Ja çfarë thonë ekspertët

Xhozef Alen, profesor i shkencave të ekspozimit në Shkollën e Shëndetit Publik në Universitetin e Harvardit, SHBA,thotë se ashensorët nuk janë aq shumë një ‘magnet’ për...

Mjeku në Durrës rezulton pozitiv me Covid-19/ Vijon punën pa u shqetësuar
Sociale 08:44 - 29 Dhjetor, 2020

Tjetër humbje nga bluzat e bardha/ Covidi i merr jetën mjekut

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Radiologu Hyqmet Musa ka ndërruar jetë si pasojë e infektimit me virusin Covid-19. Lajmin e...

Bota 14:09 - 26 Dhjetor, 2020

Një tjetër shtet merr dozat e para të vaksinës nga Pfizer-BioNTech

Spanja mori sot dozat e para të vaksinës kundër coronavirusit nga Pfizer-BioNTec. Sipas The Guardian, një kamion me frigoriferë arriti në magazinën e Pfizer në Guadalajara...

Bota 13:06 - 24 Dhjetor, 2020

Koronavirusi po vazhdon të përhapet/ Varianti i ri zbulohet edhe në Izrael e Irlandën e Veriut

Zyrtarët e Izraelit dhe Irlandës së Veriut kanë bërë të ditur se në vendet e tyre janë zbuluar katër raste me variantin e ri të coronavirusit,...

“Duhet të ruhemi”/ I shëruari nga Covid tregon shenjat e para të infektimit dhe eksperiencën e tij në spital
Aktualitet 12:07 - 22 Dhjetor, 2020

“Duhet të ruhemi”/ I shëruari nga Covid tregon shenjat e para të infektimit dhe eksperiencën e tij në spital

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë një video në rrjetin social të Olsi Daizit, i cili me profesion mësues ka qenë një ndër pacientët që është transferuar...

Politikë 15:10 - 19 Dhjetor, 2020

Situata nga Covid në Kosovë/ Humbin jetën 8 persona, infektohen qindra të tjerë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit tetë pacientë kanë humbur jetën dhe janë regjistruar 345 raste të...

Showbizz 14:32 - 18 Dhjetor, 2020

“Trupi im po lufton fort”/ Supermodelja e famshme tregon për betejën me Covid-19

Supermodelja e famshme Eva Herzigova ka treguar për betejën e saj me Covid-19.  Ka qenë vetë modelja e cila e ka bërë të diitur lajmin nëpërmjet...

“Nuk qenka shaka”/ Rozana Radi flet për eksperiencën e saj me Covid-19
Showbizz 10:21 - 18 Dhjetor, 2020

“Nuk qenka shaka”/ Rozana Radi flet për eksperiencën e saj me Covid-19

Moderatorja dhe këngëtarja Rozana Radi, pak ditë më parë, tregoi se ishte infektuar me Covid-19. Rozana ka treguar se që pas përgjigjes ajo ka qëndruar në...

Shëndeti 09:42 - 16 Dhjetor, 2020

A është “imuniteti natyror” ndaj Covid-19, më i mirë se ai i një vaksine?

Pas lajmeve shpresëdhënëse të muajit të kaluar për rezultate shumë të mira nga vaksinat eksperimentale anti-Covid të kompanive Pfizer dhe Moderna, senatori amerikan Rand Pol postoi...

Nëse vaksinoheni, a do të thotë kjo se nuk mund të infektohemi?
Shëndeti 12:58 - 14 Dhjetor, 2020

Nëse vaksinoheni, a do të thotë kjo se nuk mund të infektohemi?

Jo domosdoshmërisht. Por kjo do të thotë që keni më pak të ngjarë të sëmureni. Kur Pfizer njoftoi se vaksina e saj ishte më shumë se...

Blog 08:30 - 14 Dhjetor, 2020

Pandemia e Covid-19/ Testimi që na duhet!

Ne jemi në luftë me një virus që është duke vrarë amerikanët me një ritë sa dz 11 shtatorë në javë – deri në Krishtlindje mund...

Shëndeti 13:30 - 10 Dhjetor, 2020

Covid -19/ Kur jeni më infektues për të tjerët?

Nga Müge Çevik & Antonia Ho Një mik i ngushtë – le ta quajmë Xhon – na telefonoi së fundmi, duke na kërkuar këshilla. Ai u...

Dëshmitë e reja/ Imuniteti ndaj Covid mund të zgjasë 6-8 muaj pas infektimit
Shëndeti 08:29 - 7 Dhjetor, 2020

Dëshmitë e reja/ Imuniteti ndaj Covid mund të zgjasë 6-8 muaj pas infektimit

Tanimë kemi një përgjigje më të mirë ndaj një pyetje thelbësore në lidhje me Covid-19: Sa zgjat imuniteti? Një studimi i ri, sugjeron se pacientët e...

Infektimi dhe ndarja nga jeta e politikanëve nga Covid/ Topalli: Na dridhet zemra për njerëzit tanë
Aktualitet 13:53 - 4 Dhjetor, 2020

Infektimi me Covid dhe ndarja nga jeta e politikanëve/ Topalli: Na dridhet zemra për njerëzit tanë

Drejtuesja e “Lëvizjes për Ndryshim”, Jozefina Topalli ka reaguar pas lajmeve të hidhura që po vijnë si pasojë e pandemisë së koronavirusit. Topalli ka shprehur trishtimin...

Nesër nis aplikimi i testeve të shpejta/ Bino tregon kategorinë që përfiton
Sociale 13:06 - 4 Dhjetor, 2020

Testi i shpejtë/ Silva Bino jep detaje: Kryhet brenda 5 ditëve të para të infektimit

Shefja e departamentit të sëmundjeve infektive në ISHP, Silva Bino ka dhënë detaje lidhur me testin e shpejtë, i cili është siguruar nga Shqipëria. Bino bëri...

U infektua për herë të dytë/ Andi Përmeti fiton betejën me Covid-19
Sociale 12:51 - 3 Dhjetor, 2020

U infektua për herë të dytë/ Andi Përmeti fiton betejën me Covid-19

Deputeti Andi Përmeti i cili ka qenë pjesë e listës së Lulzim Bashës, tashmë përfaqësues i Bindjes Demokratike ka fituar betejën e tij me Covid-19 dhe...

Aktualitet 08:53 - 3 Dhjetor, 2020

Ishte infektuar me koronavirus/ Humb jetën ish-presidenti i Francës

Ndahet nga jeta në moshën 94 vjeçare ish-presidenti francez Valery Giscard d’Estaing, pasi ishte infektuar me COVID-19. Giscard, i cili ishte udhëheqësi i Francës nga 1974...