Connect with Us

All posts tagged "infeksion"

Varianti i ri i koronavirusit\ Çfarë duhet të dini?
Shëndeti 14:35 - 21 Dhjetor, 2020

Varianti i ri i koronavirusit\ Çfarë duhet të dini?

Një variant i ri i koronavirusit mendohet se ështe 70%  më shumë infektues. Pse po shqetëson ky variant? Ky variant po zëvendëson me shpejtësi versionet e...

Pse nuk ka vaksinë për çdo infeksion?
Blog 08:21 - 15 Dhjetor, 2020

Pse nuk ka vaksinë për çdo infeksion?

Duke ndjekur ngjarjet komplekse të miratimit të vaksinave të para anti-Covid, shumëkush mund të pyesë veten:Po përse nuk kemi një vaksinë për çdo infeksion të rrezikshëm?...

“Vatrat në shkolla jo nga fëmijët”/ Pediatja: Nuk janë risk për të përhapur infeksion
Shëndeti 23:07 - 7 Dhjetor, 2020

“Vatrat në shkolla jo nga fëmijët”/ Pediatrja: Nuk janë risk për të përhapur infeksion

Mjekja pediatre Gjeorgjina Kuli, foli mbrëmjen e sotme për alternimin ne mësimit në shkolla. Ajo tha se fëmijët nuk kanë qenë vatër për përhapjen e infeksionit...

Habit eksperti Arban Domi/ Vaksinimi nuk do ta zhdukë Covid-19
Shëndeti 23:22 - 26 Nentor, 2020

Habit eksperti Arban Domi/ Vaksinimi nuk do ta zhdukë Covid-19

Një nga pikëpyetjet më të mëdha në të gjithë botën është nëse vaksinat anti-Covid do të na mbrojnë vërtet nga virusi. Drejtori i zhvillimit të vaksinave...

Studimi: Fëmijët dhe të rriturit prodhojnë antitrupa të ndryshëm në përgjigje të Covid
Shëndeti 12:03 - 6 Nentor, 2020

Studimi: Fëmijët dhe të rriturit prodhojnë antitrupa të ndryshëm në përgjigje të Covid

Fëmijët dhe të rriturit prodhojnë lloje dhe sasi të ndryshme të antitrupave në përgjigje të koronavirusit , ka zbuluar një studim i ri. Studiuesit nga Universiteti...

“Kemi 48 orë kohë”/ Italia pritet të vendosë masa të tjera kufizuese anti-Covid
Bota 13:04 - 1 Nentor, 2020

“Kemi 48 orë kohë”/ Italia pritet të vendosë masa të tjera kufizuese anti-Covid

Ministri i Shëndetësisë në Itali, Roberto Speranza ka deklaruar sot se Italia ka 48 orë kohë që të ulë kurbën e infektimit. Mediat italiane raportojnë se...

Bota 11:32 - 21 Tetor, 2020

Përse Spanja bëhet sërish vatër e COVID-19?

Spanja bëhet këtë javë vendi i parë evropian që raporton një milion raste me koronavirus që nga fillimi i pandemisë. Pavarësisht se imponoi njërin nga bllokimet...

"Situata shëndetësore e qëndrueshme"/ Manastirliu: Kemi disa skenarë nëse do vjeshta sjell flukse në rritje
Shëndeti 16:41 - 6 Tetor, 2020

“Situata shëndetësore e qëndrueshme”/ Manastirliu: Kemi disa skenarë nëse vjeshta sjell flukse në rritje

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka treguar se situata në Shqipëri në momentin që flasim paraqitet e qëndrueshme për nga pikëpamja e rasteve të konfirmuara dhe...

Pandemia në Ballkan/ Bien ndjeshëm rastet e reja të infeksionit në Kosovë
Kosova & Rajoni 15:37 - 28 Shtator, 2020

Pandemia në Ballkan/ Bien ndjeshëm rastet e reja të infeksionit në Kosovë

Ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 45 raste të reja me Covid dhe 4 viktima. Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë...

Kosova & Rajoni 19:09 - 11 Shtator, 2020

Infektohet me koronavirus kryetarja e Gjykatës Kushtetuese në Kosovë

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese në Kosovë, Arta Rama-Hajrizi është infektuar me koronavirus. Zëdhënësi i Gjykatës Kushtetuese, Veton Dula, ka thënë se Hajrizi ka rezultuar pozitive në...

‘Mbi 50% e popullatës e ka kaluar Covid 19’/ Dasho kritika Akademisë së Shkencave: Raporti shumë larg të vërtetës
Shëndeti 13:13 - 5 Shtator, 2020

“Vjeshta do ketë rritje shumë më të shpejta të infeksionit”/ Dasho leksion qeverisë: Koha për veprim

Eksperti i Shëndetësisë Erion Dasho, ka paralajmëruar se me hapjen e shkollave në vjeshtë parashikohet të ketë rritje shumë të shpejta të infeksionit. Dasho ngre pyetjet...

Rekord i zi në Kosovë/ 418 të infektuar me Covid dhe 4 viktima në 24 orë
Sociale 21:28 - 3 Shtator, 2020

Shtohen infeksionet në spitale/ Rezulton pozitiv me Covid mjeku kirurg

Spitali i Elbasanit vazhdon të mbetet një vatër e nxehtë e Covid-19. Ditën e sotme mësohet se ka rezultuar pozitiv me Covid-19, një tjetër mjek kirurg...

Trotuaret plot me mbetje spitalore/ Këlliçi nxjerr fotot: Burim i rrezikshëm infeksioni
Sociale 20:22 - 28 Gusht, 2020

Trotuaret plot me mbetje spitalore/ Këlliçi nxjerr fotot: Burim i rrezikshëm infeksioni

Kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka publikuar disa foto të shkrepura pranë një laboratori privat që kryen testet Covid-19. Në fotot e publikuar, duket kazanët e...

Shëndeti 12:55 - 28 Gusht, 2020

Zbulimi i madh/ Shkencëtarët bëjnë një tjetër hap kundër Coronavirusit

Tani, shkencëtarët nga Universiteti i Albertës pretendojnë se një ilaç i krijuar për macet mund të mbrojë njerëzit nga Covid-19.Ilaçi, i quajtur GC376 përdoret për të...

“Nëse i doni fëmijët tuaj, hiquni maskat!”/ Taulant Muka bën thirrjen e fortë
Sociale 21:43 - 26 Gusht, 2020

Hapja e shkollave në Shqipëri/ Taulant Muka ngre alarmin: Do vijë me pasoja

Mjeku epidemiolog, Taulant Muka thotë se shkollat duhet të hapen por duhet kontrolluar së pari perhapja komunitare e infeksionit Sipas tij Shqipëria nuk është në një...

Nis takimi i mjekëve në Kryeminstri/ Të pranishëm Manastirliu dhe Joti 
Shëndeti 15:54 - 10 Gusht, 2020

Manastirliu me mjekët e infermierët italianë/ Po punojmë që të këpusim zinxhirin e infeksionit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka zhvilluar një takim me ekipin e mjekëve dhe infermierëvë italianë të ardhur para disa ditësh për të...

FOTOT-Vila miliona dollarëshe e Bebe Rexhës/ Publikohen pamjet
Showbizz 13:20 - 9 Gusht, 2020

Dhimbje dhe vështirësi në frymëmarrje/ Bebe Rexha jep lajmin e papritur: “Do t’i nënshtrohem…”

Këngëtarja me famë botërore Bebe Rexha ka ndarë me ndjekësit lajmin se për shkak të infeksionit në sinuse do t’i duhet t’i nënshtrohet operacionit. Nëpërmjet disa...

Në gjendje jo të mirë shëndetësore/ Bebe Rexha në luftë me infkesionin: ‘Dua mamin”
Showbizz 12:23 - 7 Gusht, 2020

Në gjendje jo të mirë shëndetësore/ Bebe Rexha në luftë me infeksionin: ‘Dua mamin”

Këngëtarja me origjinë shqiptare Bebe Rexha ka treguar së fundi për luftën e saj me infeksionin që I ka shkaktuar sinoziti. E shtrirë, me rrathë të...

Sociale 15:11 - 15 Korrik, 2020

Covid infekton “Gjendjen Civile” në Vlorë/ Gjithë stafi karantinohet në shtëpi

Mbyllet Zyra e gjendjes Civile në Vlorë, ndërsa bëhet me dije se shkak është bërë një rast i konfirmuar me koronavirus në këtë zyrë. Mësohet se...

Shifra më e lartë e infektimeve në 24 orë/ Mbi 600 raste të reja dhe 6 viktima në Kosovë
Shëndeti 17:01 - 9 Korrik, 2020

OSHEE kthehet në vatër infeksioni/ Punonjësja infekton dy persona të tjerë

Tre raste të reja me Covid-19, janë konfiruar sot në Përmetit. Mësohet se ata janë djali dhe babai i arkëtares së OSHEE, e konfirmuar për Covid-19...

Bota 12:52 - 7 Korrik, 2020

OBSH “zbarkon” në vendin që thotë se s’ka koronavirus

Një mision i Organizatës Botërore të Shëndetësisë arriti në Turkmenistan, vendin e vetëm në Azinë Qendrore që thotë se nuk ka regjistruar asnjë rast të vetëm...

Politikë 08:16 - 3 Korrik, 2020

Koronavirusi/ 40 shtete amerikane me infeksione në rritje

Udhëheqësit botërorë nuk mund të zgjedhin mes ekonomisë dhe shpëtimit të jetëve të njerëzve, tha eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive. “Pra le të bëjmë...

“Parlamenti të mos ishte mbledhur”/ Taulant Muka: Deputetët duhej të ishin në karantinë  
Lajme 21:33 - 28 Qershor, 2020

Taulant Muka shpjegon pse QSUT u kthye në vatër infeksioni për Covid

Epidemiologu Taulant Muka ka shpejguar pse QSUT është kthyer një vatër infeksioni, pasi gjatë ditëve të fundit ështëraportuar se shumë njërëz janë infektuar pikërisht në QSUT....