Connect with Us

All posts tagged "india"

Ky është vendi që ka më shumë përdorues të rrjetit social, Facebook
Teknologji 12:16 - 25 Shtator, 2020

Ky është vendi që ka më shumë përdorues të rrjetit social, Facebook

Facebook po përballet me polemika të shumta njëkohësisht në Shtetet e Bashkuara, veçanërisht rreth dezinformimit , gjuhës së urrejtjes dhe paragjykimit politik. Por këto çështje janë...

Blog 08:22 - 16 Shtator, 2020

Ku është më e rrezikuar jeta në botë?

Një raport i OKB-së thekson, se më të varfrit dhe refugjatët janë edhe më të rrezikuarit nga katastrofat. Se si përballohet një katastrofë varet shumë nga...

29 milion të infektuar me COVID-19 në botë
Shëndeti 17:35 - 13 Shtator, 2020

Bilanc i thellë nga Covid-19 në botë/ Rreth 29 milion të infektuar që nga fillimi i pandemisë

Numri i të infektuarve me COVID-19 në të gjithë botën ka arritur në rreth 29 milion. Shtetet e Bashkuara mbeten vendi me më shumë infeksione, më...

Asnjë viktimë në 24 orë/ Bie numri i të infektuarve me Covid në Kosovë
Shëndeti 17:08 - 6 Shtator, 2020

Parashikimi agresiv për COVID-19/ 410 mijë të vdekur deri më një janar

Më shumë se 410 mijë amerikanë mund të vdesin nga COVID-19 deri më 1 janar të vitit 2021, sipas modelit të fundit të zhvilluar nga Instituti...

191 pasagjerë në bord/ Rrëzohet aeroplani i kompanisë India Expres
Bota 20:25 - 7 Gusht, 2020

191 pasagjerë në bord/ Rrëzohet aeroplani i kompanisë India Expres

Një aeroplan i kompanisë, India Express, me 191 persona në bord, është rrëzuar në një aeroport në shtetin jugor, Kerala, kanë thënë zyrtarët. Aeroplani, që ishte...

Pas kritikave dhe sulmeve të shumta/ Tik Tok planifikon të shtojë 10 mijë vende pune në SHBA
Teknologji 17:11 - 1 Korrik, 2020

Tensionet mes Kinës dhe Indisë po përshkallëzohen/ Qeveria indiane ndalon Tik Tok-un

India po ndalon TikTok dhe disa aplikacione të tjera të njohura kineze, duke thënë se ato paraqesin një “kërcënim për sovranitetin dhe integritetin”, në indikacionin e...

Blog 08:48 - 6 Shkurt, 2020

Nga SHBA-ja tek India/ Pesë vendet, që janë thuajse të pamundura për t’u pushtuar

Historikisht, të gjitha perandoritë bien ose shndërrohen në ndonjë perandori tjetër…dhe më pas sërish shemben. Ndërsa ne nuk e përdorim termin “perandori”, për të përshkruar shtetet-kombet...

Politikë 09:34 - 26 Shtator, 2019

Cakaj takon homologun indian/ I kërkon njohjen e Kosovës

Gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj është takuar me Ministrin e Punëve të...

antaresimi i shqiperise ne BE
Blog 09:57 - 19 Shtator, 2019

BE si Perandoria Romake, planifikon zgjerimin e shpejtë në Ballkanin Perëndimor

Nga Ciaran Mcgrath “Express.co.uk” * Euroskeptikët më të njohur në Evropë, e kanë paralajmëruar Bashkimin Evropian se po i rezervon vetes telashe në të ardhmen, në formën...

Blog 09:08 - 13 Shtator, 2019

Si të parandalohet nisja e një Lufte të dytë të Ftohtë

Nga Kemal Derviş “Project Syndicate” * Kur udhëheqësit botërorë të mblidhen në Nju Jork më vonë gjatë këtij muaji, në kuadër të mbledhjes vjetore të Asamblesë...

Bota 21:36 - 15 Gusht, 2019

Pakistani tregon “dhëmbët”/ Kërcënon me “luftë deri në fund”

Dy fuqitë atomike janë në konflikt për territorin e Kashmirit. Tani Pakistani e kërcënon Indinë me një hap të mëtejshëm. Paqja botërore vihet kështu në rrezik....

Aktualitet 11:26 - 3 Korrik, 2019

Akuzat për mashtrim/ Gjykata liron biznesmenin indian, refuzon ekstradimin

Gjykata e Tiranës ka rrëzuar kërkesën për ekstradimin e biznesmenit indian, Hiteshkumar Patel në Indi, i akuzuar për mashtrim në vendin e tij. Gjithashtu mësohet se...

Kuriozitete 23:50 - 2 Prill, 2018

Vidhen pyetjet e provimit/ Anulohen notat e 1.6 milionë nxënësve

Pasi është zbuluar se janë vjedhur pyetjet e provimit në Indi, të cilit duhej t’u nënshtroheshin 1,6 nxënësve të shkollave të mesme u janë anuluar rezultatet....

Aktualitet 23:50 - 19 Nentor, 2017

Studentja e mjekësisë nga India fiton Miss World 2017 në Kinë

Një student e mjekësisë nga India është kurorëzuar në Miss World në eventin madhështor të organizuar në Kinë, duke e bërë vendin e saj një ndër...

Aktualitet 22:10 - 12 Nentor, 2017

Gruaja zbulon shkakun e dhimbjes së kokës/ Një merimangë jetonte në veshin e saj

Një grua, e cila mund të identifikohej vetëm si Lekshmi L, u shoqërua në spital pasi vuante nga dhimbje të forta  koke vetëm për të zbuluar...

Aktualitet 22:20 - 1 Shtator, 2017

Më merr në Indi! / Fotot e jashtëzakonshme të kulturës ekzotike

India… Për të huajt, është një vend i misterit, me një kulturë ekzotike dhe traditë të mençurisë së lashtë që nuk e hasim në asnjë vend...