Connect with Us

All posts tagged "indi"

Nuk ka të pastrehë dhe shëndetësia është falas/ Ky është vendi ku jetojnë njerëzit më të lumtur në botë
Kuriozitete 12:18 - 6 Tetor, 2020

Nuk ka të pastrehë dhe shëndetësia është falas/ Ky është vendi ku jetojnë njerëzit më të lumtur në botë

Ky vend misterioz dhe piktoresk i vendosur midis Indisë dhe Kinës ishte i mbyllur për turistët deri në 1974. Sot, të gjithë ata që janë të...

Shifra shqetësuese në shtetin fqinj/ Humbin jetën 8 pacientë, konfirmohen dhe 112 raste të reja
Bota 17:47 - 27 Shtator, 2020

SHBA-ja dhe India shifra të larta infeksionesh të reja me COVID-19

Universiteti Johns Hopkins ka raportuar shifra në rritje me infeksione të reja me koronavirus në Indi dhe SHBA. Të shtunën vonë në mbrëmje India njoftoi 86.054...

Blog 08:35 - 18 Shtator, 2020

Nga Rusia tek Kina/ 10 shtetet, ku pozita gjeografike është njëherazi bekim dhe mallkim për një vend apo rajon

Ne e dimë se gjeografia e një vendi, luan një rol të madh në përparimin e tij social dhe ekonomik. Shumë rajone në botë, kanë qenë...

India bëhet vendi i dytë më i prekur nga koronavirusi
Bota 11:07 - 7 Shtator, 2020

India bëhet vendi i dytë më i prekur nga koronavirusi

India regjistroi mbi 90,000 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, të cilat e ngritën totalin e tyre në mbi 4.2 milionë. Me...

Gjashtë katastrofat më të mëdha industriale në histori
Blog 08:41 - 6 Gusht, 2020

Gjashtë katastrofat më të mëdha industriale në histori

Shpërthimi i jashtëzakonshëm i të martës në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, ka shkaktuar deri tani të paktën 100 të vdekur dhe mbi 4000 të plagosur. Duke...

Google merr vendimin e rëndësishëm/ Planifikon të investojë 10 miliardë dollarë në Indi gjatë viteve të ardhshme
Teknologji 15:36 - 13 Korrik, 2020

Google merr vendimin e rëndësishëm/ Planifikon të investojë 10 miliardë dollarë në Indi gjatë viteve të ardhshme

Google po planifikon të investojë 10 miliardë dollarë në Indi, si pjesë e planeve për ta bërë internetin “të përballueshëm dhe të dobishëm” për një miliardë...

Blog 08:48 - 4 Qershor, 2020

Foto/ Kush janë 10 trazirat më vdekjeprurëse në histori

Rebelimi ndaj juntës ushtarake në Burma, viti 1988 Vitet e sundimit shtypës nga gjenerali Ne Ëin, shkaktuan një krizë të rëndë ekonomike. Ndaj, qytetarët e Burmës...

Bota 00:35 - 1 Janar, 2020

Berberi që ka një bibliotekë në sallonin e punës

I privuar nga mundësia për arsim të mirëfilltë, P. Ponmariappan, një berber në Tuticorin të Indisë, është i vendosur që të motivojë të rinjtë për të...

Blog 08:34 - 25 Nentor, 2019

Kush është një lider autokrat?/ Cilat janë 10 tiparet që duhet të ketë

Nga Shelley Inglis “The Conversation” * Pavarësisht rebelimeve popullore, dhe lëvizjeve dinamike sociale në Liban, Hong Kong, dhe në mbarë Evropën dhe Amerikën Latine, demokracia është...

Kryesore Show Biz 16:10 - 11 Dhjetor, 2018

Dasma 100 milionë dollarëshe që i lë në hije të gjitha dasmat tjera

Në Indi po vazhdon dasma që mund të jetë më e shtrenjta e të gjitha kohëve. Më 12 dhjetor, njeriu më i pasur i Azisë do...

Aktualitet 20:04 - 21 Nentor, 2018

Aktori i njohur harxhon 500 mijë euro/ Paguan kreditë e 1398 fermerëve

Një aktor indian ka bërë një gjest, që ndoshta shumë pak artistë e bëjnë. E themi këtë, pasi aktori i Bollivudit, Amitabh Bachchan ka paguar rreth...

Aktualitet 12:10 - 26 Tetor, 2018

Foto- India prek majat/ Javën e ardhshme prezanton statujën më të lartë në botë

India pritet të inaugurojë javën e ardhshme statujën më të lartë në botë. Statuja është ndërtuar për nder të Vallabhbai Patel, një lider politik i famshëm,...

Aktualitet 18:51 - 23 Shtator, 2018

Video- Aksident i frikshëm/ Të rinjtë shpëtojnë për mrekulli

Tre të rinj të dehur, të cilët po udhëtonin me motor janë përplasur nga autobusi. Ngjarja e rëndë është regjistruar në Indi. Tre të rinjtë Madhusan...

Aktualitet 13:49 - 11 Shtator, 2018

Autobuzi bie në humnerë/ Humbin jetën 45 persona

Një aksident i rëndë është regjistruar në shtetin e Indisë jugore, Telanganas, ku të paktën 45 persona kanë humbur jetën. Sikurse raporton TV Klan, autobuzi me...

Aktualitet 23:39 - 3 Shtator, 2018

“ Objekti që prek qiellin”/ Merr formë statuja më e lartë në botë

Ndërtimi i statujës më të lartë në botë, e cila ndodhet në Indi është drejt përfundimit. Mësohet se në momentin e përfundimit, statuja do të jetë...

Aktualitet 23:38 - 2 Shtator, 2018

Tronditëse/ Gjenden skeletet e 14 të porsalindurve në Indi

Skeletet e 14 foshnjeve të porsalindura, janë zbuluar këtë mëngjes në një tokë djerrë në perfieri të qytetit Indian të Kalkutës. Eshtrat ishin të vendosura në...

Aktualitet 09:17 - 28 Gusht, 2018

Thyhet rekordi i statujës më të lartë në botë

Statuja më e madhe në botë është drejt përfundimit. Lartësia e saj është rreth 600 hapa, ose e thënë ndryshe 182m. Statuja paraqet liderin indian të...

Aktualitet 23:00 - 25 Gusht, 2018

Video/ Pas përmbytjeve indianët po përballen me një rrezik të ri

Banorët e Keralas në Indi pas përmbytjeve, po përballen me një rrezik të ri. Vërshimi i ujrave solli në shtëpitë e tyre, gjarpërinj dhe akrepa, të...

Aktualitet 16:34 - 22 Gusht, 2018

Përmbytjet në Indi/ 22.000 persona evakuuohen

Gjatë këtyre ditëve India ka qenë është përfshirë nga rreshjet e rrëmbyera të shiut. Sipas raportimeve nga mediat ndërkombëtare mësohet, se deri më tani janë evakuuar...

Aktualitet 23:11 - 19 Gusht, 2018

Katastrofa në Indi/ Zhvendosen 800,000 persona nga zonat e përmbytura

India gjatë këtyre ditëve është përfshirë gjatë këtyre ditëve nga rreshje të rrëmbyera shiu. Autoritetet deri më tani kanë deklaruar se rreth 800,000 njerëz janë zhvendosur...

Aktualitet 18:04 - 19 Gusht, 2018

Përmbytjet masive në Indi/ Rritet bilanci i viktimave, mijëra njerëz të bllokuar në shtëpi

 India është përfshirë nga përmbytjet si pasiojë e shirave të mëdha. Raportohet se në shtetin qëndror të Keralas, 357 persona kanë humbur jetën ndërsa mijëra të...

Aktualitet 22:59 - 30 Korrik, 2018

I fiksuar pas fotove/ I riu nga India rrezikon jetën (Video)

Fotografia është një passion për shumë persona. Por kësaj here pasioni mund ti kishte marrë jetën një të riu nga India. Ky i fundit u rrëzua...

Aktualitet 19:21 - 18 Korrik, 2018

Shembet ndërtesa/ Humbin jetën 3 punëtorë

Një ndërtesë 6 katëshe në New Delhi në Indi, është shembur mbrëmjen e djeshme, duke u marrë jetën 3 personave. Sipas autoriteteve indiane, gjatë kohës së...