Connect with Us

All posts tagged "ilir meta"

Gabimet në politikë dhe drejtuesi 'de facto' i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër
Politikë 19:55 - 9 Korrik, 2020

Gabimet në politikë dhe drejtuesi ‘de facto’ i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

“Si ka funksionuar më mirë LSI gjatë kohës që drejtonte Ilir Meta apo Monika Kryemadhi”? I pyetur nga Roland Qafoku në emisionin Hard Talk,  vetë  Kryemadhi...

“Ka forcuar urat e bashkëpunimit me Italinë”/ Meta dekoron Kolonelin Fabio Cornacchia 
Politikë 12:13 - 5 Korrik, 2020

“Ka forcuar urat e bashkëpunimit me Italinë”/ Meta dekoron Kolonelin Fabio Cornacchia 

Presidenti Ilir Meta, dekoroi atasheun ushtarak italin, Kolonelin Fabio Cornacchia me Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”, me motivacionin: “Në vlerësim të kontributit të çmuar për forcimin e urave të...

Meta mesazh të fortë me ambasadorët e Vishegradit/ Të plotësohen kushtet për negociatat pa humbur kohë
Politikë 20:40 - 3 Korrik, 2020

Meta mesazh të fortë me ambasadorët e Vishegradit/ Të plotësohen kushtet për negociatat pa humbur kohë

Presidenti Ilir Meta do të marë pjesë në ceremoninë e kalimit formal të Presidencës së Grupit V4, nga Çekia tek Polonia. Lajmin e ka bërë të...

Meta reagon pas takimit me Hotin/ “Të rifillojë dialogu, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara”
Politikë 17:05 - 3 Korrik, 2020

Meta reagon pas takimit me Hotin/ “Të rifillojë dialogu, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara”

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, të cilin e uroi për detyrën e re dhe për sa...

Murrizi zbulon draftin e fshehtë/ Paralajmëron katërshen politike: Nuk do ta çoni deri në fund këtë gjellë qensh
Politikë 10:43 - 2 Korrik, 2020

Murrizi zbulon draftin e fshehtë/ Paralajmëron katërshen politike: Nuk do ta çoni deri në fund këtë gjellë qensh

Deputeti Myslim Murrizi ka ngritur akuza të forta sot nga foltorja e Parlamentit. Murrizi tha se mazhoranca ka dorëzuar pa bërë zë në “Komitetin Qendror” një...

Ish-kryegjyqtarja që shpëtoi Metën del para vettingut/ Probleme me dorëzimin e formularëve
Vetingu 09:51 - 1 Korrik, 2020

Ish-kryegjyqtarja që shpëtoi Metën del para vettingut/ Probleme me dorëzimin e formularëve

Ish-kryetarja e Gjykatës së Lartë Shpresa Becaj, po zhvillon sot një seancë dëgjimore para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit. Mësohet se Becaj, e cila aktualisht është...

Mjeku humbi jetën nga Covid/ Meta thirrje të fortë qeverisë: Garantoni masat mbrojtëse
Politikë 22:26 - 29 Qershor, 2020

“Kërcënimi” i Ramës për opozitën/ Meta: Kur e jep fjalën duhet t’i qëndrojë

“Kërcënimi” i Ramës për opozitën/ Meta: Kur e jep fjalën duhet t’i qëndrojë, papërgjegjshmëria… Presidenti Ilir Meta ka komentuar deklaratën “kërcënuese” të kryeministrit Edi Rama ndaj...

Meta habit me deklaratën/ “Në Komisionin e Venecias është lobuar kundër meje, kam dokumenta”
Politikë 21:57 - 29 Qershor, 2020

Meta habit me deklaratën/ “Në Komisionin e Venecias është lobuar kundër meje, kam dokumenta”

“Në Komisionin e Venecias është lobuar kundër meje”. Kështu deklaroi pak minuta më parë presidenti Ilir Meta. Teksa u pyet nga gazetari Çim Peka, Meta tha...

Meta “godet” Gjykatën e Hagës/ “Ngritja e saj ishte e padrejtë dhe e sforcuar”
Politikë 21:25 - 29 Qershor, 2020

Meta “godet” Gjykatën e Hagës/ “Ngritja e saj ishte e padrejtë dhe e sforcuar”

Presidenti Ilir Meta, la të kuptojmë pak minuta më parë se nuk i beson  Gjykatës Speciale të Hagës, teksa po fliste për aktakuzat ndaj Hashim Thaçit...

Deklarata e anëtares së Venecias/ Meta: Është koha për zbatimin korrekt të rekomandimeve
Politikë 18:50 - 29 Qershor, 2020

Venecia refuzon të bëjë interpretime/ Meta: Koha për zbatimin korrekt të rekomandimeve

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë në rrjetet sociale deklaratën e anëtares gjermane të Komisionit të Venecias, Prof. Angelika Nußberger, e cila tha se nuk ka vend...

Pandemia e Covid-19/ Meta bisedë telefonike me homologun slloven
Politikë 17:39 - 29 Qershor, 2020

Pandemia e Covid-19/ Meta bisedë telefonike me homologun slloven

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me Presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor. Meta deklaron se bashkë kanë ndarë të njëjtat shqetësime rreth përkeqësimit...

Meta kujton rikthimin e Familjes Mbretërore/ “Ahmet Zogu kontribuoi në funksionimin e shtetit modern”
Politikë 15:52 - 28 Qershor, 2020

Meta kujton rikthimin e Familjes Mbretërore/ “Ahmet Zogu kontribuoi në funksionimin e shtetit modern”

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar sot rikthimin e Familjes Mbretërore shqiptare në Atdhe 18 vite më parë, pas mbi 6 dekada mërgimi të detyruar. Meta thotë...

Erzen Breçani akuza portalit të financuar nga Meta/ “Nuk janë keq për klikime, do përballemi në gjykatë”
Politikë 14:31 - 28 Qershor, 2020

Erzen Breçani akuza portalit të financuar nga Meta/ “Nuk janë keq për klikime, do përballemi në gjykatë”

Në media është publikuar një ditë më parë një video, ku shihej që ishin ndaluar në Tropojë një grup të rinjsh nga Kosova për t’ju larguar...

Infektohet me koronavirus vëllai i këshilltarit të Metës/ A do të vetëkarantinohet Presidenti?
Politikë 13:35 - 28 Qershor, 2020

Infektohet me koronavirus vëllai i këshilltarit të Metës/ A do të vetëkarantinohet Presidenti?

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, së bashku me familjen e tij është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Gashi...

“Neglizhenca ka kosto shumë të rënda”/ Meta jep mesazhin e fortë
Politikë 19:55 - 25 Qershor, 2020

“Shton rrezikun e pastrimit të parave”/ Meta kthen në Kuvend ligjin për “Bitcoin”

Presidenti Ilir Meta ka kthyer sot në Kuvend për rishqyrtim ligjin “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave të shpërndarë”, ose i njohur ndryshe...

Ulsi Manja: Presidenti Meta rrezikoi stabilitetin e vendit
Politikë 22:45 - 24 Qershor, 2020

Ulsi Manja: Presidenti Meta rrezikoi stabilitetin e vendit

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja pavarësisht ngecjes së procesit të vetingut, shprehet i bindur se reforma në drejtësi do të japë shumë shpejt rezultatet...

“Situata nga Covid-19 shqetësuese”/ Meta gati të bëjë një tjetër lëvizje
Politikë 18:38 - 24 Qershor, 2020

“Lufta e UÇK-së iu imponua Kosovës”/ Meta: Pafajësia e Thaçit dhe Veselit do konfirmohet

Presidenti Ilir Meta ka reaguar, pasi Prokuroria e Hagës ngriti zyrtarisht aktakuzë ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së Kadri Veselit. Meta thotë...

Meta publikon foto me ambasadorin e Serbisë/ “E ftova për drekën e lamtumirës”
Politikë 16:52 - 24 Qershor, 2020

Meta publikon foto me ambasadorin e Serbisë/ “E ftova për drekën e lamtumirës”

Presidenti Ilir Meta, ka organizuar sot një drekë me Ambasadorin e Serbisë, Miroljub Zariç, i cili ka përfunduar mandatin. Në një postim në rrjetet sociale, Meta...

Ekskluzive/ Zbulohet dokumenti. Kandidati i Metës për KLSH, militant i Ramës
Politikë 20:18 - 23 Qershor, 2020

Ekskluzive/ Zbulohet dokumenti. Kandidati i Metës për KLSH, militant i Ramës

Në fillim të muajit qershor, presidenti i Republikës Ilir Meta propozoi emrin e Arben Shehut për postin e kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Pas...

"Furtunë" në ambasaden shqiptare në Athinë/ Shkarkohet gjithë stafi
Politikë 22:37 - 22 Qershor, 2020

Meta refuzoi ta dekretonte si ministër/ Cakaj: Fola kundër shkëmbimit territorial të Kosovës

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj tha në “Ilva Now” se qëndrimi i Shqipërisë në dialogun mes Kosovës dhe...

Meta zbardh takimin me kryenegociatorin për anëtarësimin në BE/ Ja për çfarë u diskutua
Politikë 13:27 - 22 Qershor, 2020

Meta zbardh takimin me kryenegociatorin për anëtarësimin në BE/ Ja për çfarë u diskutua

Presidenti Ilir Meta ka zbardhur detaje të diskutimeve që ka zhvilluar sot me Zef Mazin, kryenegociatori për zhvillimin e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin...

Politikë 13:12 - 20 Qershor, 2020

Inceneratorët, koncesioni korruptiv që fillon tek Ilir Meta, shkon tek Edi Rama dhe përfundon tek Lulzim Basha

Një aferë koruptive e shumë denoncuar. mediat e ndryshme në Shqipëri kanë nxjerrë dhjetëra fakte sesi qeveria shqiptare nëpërmjet ministrit të Ilir Metës në qeverinë “Rama...

Meta habit me deklaratën/ “Në Komisionin e Venecias është lobuar kundër meje, kam dokumenta”
Politikë 16:45 - 16 Qershor, 2020

Meta kthen në Kuvend një tjetër ligj/ “I tërheq veshin” deputetëve: Nuk i kushtoni vëmendje

Presidenti Ilir Meta ka kthyer pak më parë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për tregjet e kapitalit”. Presidenca ka publikuar për mediat arsyet e kthimit të...