Connect with Us

All posts tagged "ilir levonja"

Taulant Balla nxjerr mesazhin e Lulzim Bashës dhe i jep paralajmërimin/ Kjo nuk harrohet kurrë
Opinione 13:26 - 29 Korrik, 2020

Çibani Taulant

Nga Ilir Levonja Plot 7 vjet në pushtet që Taulant çibani u thotë shqiptarëve se sa i korruptuar është djali i ish kryeministrit Berisha. Plot shtatë...

Rama i përgjigjet “flakë për flakë” Metës/ Nuk mund të na ndalosh, shkeljet e tua i mbajtëm në kurriz
Opinione 12:49 - 23 Korrik, 2020

O bashkohuni e rrëzojeni, o boll u ankuat

Nga Ilir Levonja * Tani radhën e protestave e kanë ata të klubeve të natës. Por pak kush po i dëgjon. Megjithatë ata dolën. Madje edhe...

Nga Ilir Levonja/ Koliqi dhe Camaj do qeshinin po të ishin gjallë
Opinione 20:22 - 7 Korrik, 2020

Nga Ilir Levonja/ Koliqi dhe Camaj do qeshinin po të ishin gjallë

Në vjeshtën e vitit 1941 me vendim të Ministrisë së Arsimit në Shqipëri, nisen drejt Kosovës rreth 200 normalistë. Qëllimi hapja e shkollave shqipe, konsolidimi i...

Opinione 16:16 - 5 Korrik, 2020

Nga Ilir Levonja/ Një tren ekspres nga Tirana në Prishtinë

Turp kombëtar në Prishtinë Sipas njoftimeve më të fundit, numri i të prekurve në Prishtinë është duke u rritur. Afërmendsh edhe në shumë vende të botës....

Opinione 08:30 - 4 Qershor, 2020

Nuk ka se si ta dojë Tirana votën tonë

Nga Ilir Levonja * Përfundimisht vendi amë nuk arriti të na mundësoj ne emigrantëve të drejtën e votimit. E ashtuqujtuara reformë zgjedhore na anashkaloi rishtas, madje...

Opinione 08:29 - 1 Qershor, 2020

Paralele me indinjatën amerikane

Nga Ilir Levonja  Çfarë ndodh në Minesota, çfarë ndodh në Tiranë? Çfarë bëjnë amerikanët, çfarë bëjnë shqiptarët? Apo përse ne nuk ngrihemi si ata se në...

Opinione 14:50 - 23 Maj, 2020

Ca gjëra sipërfaqësore në lidhje me debatin

Nga Ilir Levonja Pas një aktiviteti për të drejtat civile Martin Luter Kingun e gjuajtën me vezë. Ai do të shprehej më pas se atë natë...

Opinione 13:45 - 20 Maj, 2020

A ja dhatë shefit brekët e Violeta Manushit?!

Nga Ilir Levonja Në studiot televizive debati për teatrin ka degraduar në atë farë feje sa e vetmja gjë që mund të themi është ajo që,...

Opinione 21:04 - 17 Maj, 2020

Nga Ilir Levonja/ Bravo legen

Zakonisht arrestimet në diktaturë bëheshin herët, të shqyenin derën dhe të thoshin se, në emër të popullit je i arrestuar. Kështu edhe sot, në gjendje ku...

Opinione 08:06 - 11 Maj, 2020

Një lloj soji allasoj

Nga Ilir Levonja Quajeni si të doni por indinjatat publike a denoncimet nga foltoret e krerëve të politikës, nga presidenca etj., nuk kanë asnjë vlerë. Sado...

Opinione 21:02 - 30 Prill, 2020

Nga Ilir Levonja/ Po edhe me pensionet e gjete o legen?

Kjo do të ishte ulërima më normale e ditës dhe më kuptimplota për të bërë dallimin esencial midis qytetarit që do demokracinë dhe shushunjave që flasin...

Opinione 09:04 - 2 Prill, 2020

Vendi im i parë

Nga Ilir Levonja * Vendi im ka një hero kombëtar, një vizionar. Bie tërmet, ai është në krye. Nuk ka nevojë për inxhinjera, nuk ka nevojë...

Opinione 08:13 - 30 Mars, 2020

Për ata 30 mjekët

Nga Ilir Levonja * Nëse 30 persona me titullin e mjekut u nisën të ndihmojnë Italinë, së pari ky është një xhest i lartë i atyre...

Opinione 10:10 - 21 Mars, 2020

Për shqiptarët këtej dhe andej

Nga Ilir Levonja Aty pak më parë po ndiqja paralel lajmet mbi këtë Coronavirusin a fatkeqësinë globale. Them paralel pasi si pjesa dërrmuese e emigrantëve kur...

Opinione 14:36 - 11 Mars, 2020

Shtëpia nuk është burg

Nga Ilir Levonja – Ajo që po e kapërdijnë me vështirësi në Shqipëri, është vetizolimi. Megjithëse është një nga masat më të domosdoshme për faktin se...

Opinione 16:48 - 29 Shkurt, 2020

Nga Ilir Levonja/ Përse Henrin të parin dhe jo Edi Ramën

Ka një fërkim duarsh dhe urrejtje frontale, sidomos nga ata që i lumturon qeveria, karshi arrestimit të Henri Çilit. Madje një shpurë e mirë deklarojnë me...

Opinione 16:33 - 23 Shkurt, 2020

Nga Ilir Levonja/ Koha kur opozita nuk është më një emër

Nga mesi i nëntorit të vitit që shkoi, presidenti i Republikës caktoi e 8 dhjetorin si datë ku do thërriste shqiptarët në protestë. Një datë që...

Kultura 08:52 - 20 Janar, 2020

“Xhevdeti iku, tani kemi Çukurin”

Nga Ilir Levonja Nga dje nuk është më mes nesh një nga yjet e kinemasë shqiptare, Xhevdet Ferri. Çfarë nuk u tha, çfarë nuk u shkruajt....

Opinione 13:42 - 16 Janar, 2020

Nga Ilir Levonja/ Bastardi social i shqiptarëve

Përse Edi Rama është një bastard social i shqiptarëve? Sepse në vend që të ulej me kryeministrin e Kosovës për aplikimin e taksës në rrugën e...

Opinione 20:55 - 14 Janar, 2020

Nuk ka dhe nuk bëhen reforma me Damot

Nga Ilir Levonja- Sot një pjesë e mirë e lidershipit opozitar deklaruan pak a shumë se nuk kanë rëndësi personat me të cilët ne u ulëm...

Opinione 13:40 - 31 Dhjetor, 2019

Nga Ilir Levonja/ Shtëpia e poetit

Sapo afrohet 30 dhjetori thuajse për çdo vit realitetin tonë e frustron një inat kulturor mbi mos meremetimin a restaurimin e shtëpisë së poetit Gjergj Fishta....

Opinione 15:45 - 25 Dhjetor, 2019

Nga Ilir Levonja/ Armiku është vetë Rama o kapter

Bash në ditën e lindjes së Krishtit, në Shqipëri ngrihet një ish kapter dhe përpiqet të sqaroj shqiptarët se kush e do Edi Ramën armik të...

Opinione 16:46 - 23 Dhjetor, 2019

Nga Ilir Levonja/ “Ani Kosovë merru me veten nëse e do Shqipërinë”

 Ani Kosovë merru me veten nëse e do Shqipërinë Se sa të drejtë ka Edi Rama mbi këtë vetizolimin e Kosovës, se sa të drejtë ka...