Connect with Us

All posts tagged "ILD"

Kronika 11:58 - 12 Qershor, 2020

Vrasja te Komuna e Parisit/ Reagon ILD: Verifikim fakteve për dënimin me burg të përjetshëm të viktimës

Inspektori i Lartë i Drejtësisë nis verifikimet pas vrasjes së mbëmshme të Hekuran Billës, te Komuna e Parisit. Në një deklaratë për mediat, ILD bën të...

Politikë 12:41 - 30 Maj, 2020

“Ndryshim rrënjësor i konceptit të inspektimit”/ Metani tregon sfidat e ILD-së

Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani ka folur për vizionin e tij mbi institucionin që drejton, me verifikimin e ankesave ndaj gjyqtarëve e prokurorëve të...

Vetingu 14:47 - 23 Prill, 2020

Zgjedhja e inspektorëve/ ILD publikon listën e kandidatëve

Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka publikuar sot listën e kandidatëve, që kanë shprehur interes për 6 pozicionet si inspector, jo magjistrat pranë zyrës së ILD....

Politikë 09:41 - 10 Mars, 2020

“Hetimi i shkeljeve të gjyqtarëve dhe prokurorëve”/ Yuri Kim dhe Luigi Soreca në zyrën e kreut të ILD

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim dhe ai i BE Luigi Soreca kanë zhvilluar një takim me kreun e Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë Artur Metanin. Sikurse...

Kronika 15:03 - 17 Shkurt, 2020

Të burgosur të rrezikshëm lanë qelitë/ ILD “ultimatum” gjykatave

Kreu i Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani përmes një shkrese që mban datën 11 shkurt 2020, iu kërkon gjykatave e prokurorive, t’i vënë në...

Lajme 11:25 - 8 Shkurt, 2020

Mbi 900 ankesa për gjyqtarët dhe prokurorët/ ILD vihet në lëvizje

Kreu i sapozgjedhur i Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka deklaruar se deri tani se...

Kronika 12:24 - 21 Janar, 2020

Fluks kërkesash e ankesash për gjyqtarët/ KLGJ ia kalon Inspektorit të Lartë të Drejtësisë

Këshilli i Lartë Gjyqësor bën të ditur se ia ka kaluar Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë të gjitha ankesat për gjyqtarët. Në një deklaratë, KLGJ sqaron...

Politikë 17:22 - 24 Dhjetor, 2019

“Rama po emëron vëllain e ish-ministres në ILD”/ Berisha: Na fal Metan se të vonuam!

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka publikuar dje listën përfundimtare të kandidatëve për Inspektorin e Lartë të Drejtësisë. Sipas renditjes së KED, Artur Metani, aktualisht Avokat...

Vetingu 14:40 - 20 Nentor, 2019

Kush e dh*jeu Kushtetutën?

Sot lajmi i ri është që Arta Marku po ankimon proçedurat e vlerësimit me pikë nga KLP, të cilat e rreshtuan zonjën Marku si të dytën....

Lajm i Rekomanduar 13:47 - 8 Shtator, 2019

Kandidati i Rilindjes për në ILD/ Artur Metani fsheh të ardhurat nga Soros

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, në muajin korrik publikoi emrat e kandidatëve  për Inspektoriatin e Lartë të Drejtësisë. Pjesë e listës edhe  edhe Avokati i Përgjithshëm...

Politikë 13:08 - 5 Gusht, 2019

Mblidhet KED/ Rihapet gara për Institucionin e Lartë të Drejtësisë

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi është mbledhur sot për të shqyrtuar kërkesën lidhur me rifillimin e garës për Institucionin e Lartë të Drejtësisë. Teksa gjyqësori përfshi...

Politikë 16:52 - 3 Gusht, 2019

Rrezikohet gara për Inspektorin e Lartë të Drejtësisë

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi vendosi në mbledhjen e radhës të lejojë kandidimin e Eris Hysit si kandidat për Inspektor i Lartë i Drejtësisë dhe të...

Aktualitet 18:21 - 19 Mars, 2019

Kandidaturat për ILD-në/ Berisha zbulon të preferuarit e Ramës

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar kriterin e vendosur për zgjedhjen e kreut të ILD-së. Sipas Berishës, një kriter i tillë...

Aktualitet 17:48 - 19 Mars, 2019

Zgjedhja e kreut të ILD-së/ Zbulohen emrat e kandidatëve

Afati për dorëzimin e kandidaturave për pozicionin e Inspektorin e Lartë të Drejtësisë përfundon ditën e nesërme. Ndërkohë që deri më tani gjashtë persona kanë depozituar...

Aktualitet 17:19 - 1 Mars, 2019

Njoftimi i Gjykatës së Lartë/ Vend i lirë për pozicionin e Inspektorit

Gjykata e Lartë ka njoftuar hapjen e vakancës për pozicionin Inspektor i Lartë i Drejtësisë. Gara do të jetë e hapur deri më datë 20 mars...