Connect with Us

All posts tagged "ilace"

Lajme 09:22 - 10 Qershor, 2020

Ibuprofen si karamele/ Futbolli dhe ilaçet për qetësimin e dhimbjeve

Hulumtimet e reja të mediave gjermane tregojnë se në ekipet gjermanë të futbollit marrja e pilulave për qetësimin e dhimbjeve është e zakonshme. Ky problem madje...

Bota 22:26 - 20 Maj, 2020

SHBA, përpjekje kundër varësisë së huaj për ilaçe

Në fillim të majit, Presidenti amerikan Donald Trump u pyet gjatë një konference të organizuar nga televizioni Fox News, se edhe sa kohë do të duhej...

Kronika 13:53 - 30 Prill, 2020

Kontrabandë me ilaçet/ Arrestohet në flagrancë i riu në Korçë

Policia e Korçës ka vënë në pranga nje 30 vjeçar këtë të enjte, për kontrabandë ilaçesh. “Shërbimet e Stacionit të Policisë Kufitare Kapshticë, në hyrje të...

Sociale 15:18 - 31 Mars, 2020

Klithma e nënës me 4 fëmijë në karrige me rrota/ 1 muaj pa ushqime dhe ilaçe

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e një nëne e cila thotë se ka 4 fëmijë në karrige me rrota. Sipas saj, prej 1 muaji...

Politikë 22:12 - 29 Mars, 2020

Rama publikon pamje nga shpërndarja e ushqimeve dhe ilaçeve/ “Do vazhdojmë kështu”

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamje nga shpërndarja e ushqimeve dhe barnave mjekësore në të gjithë vendin. Në një postim në rrjetet sociale, kreu i qeverisë...

Politikë 22:28 - 19 Mars, 2020

Problemi i furnizimit me ilaçe/ Rama zbulon marrëveshjen me Turqinë

Kryeministri Edi Rama ka folur lidhur me aludimet se mund të bllokohet transporti i të gjitha mjeteve dhe aparaturave mjekësore dhe ilaçeve në botë. Rama tha...

Sociale 20:49 - 14 Mars, 2020

Marrja e ilaçeve anti-inflamatorë mund të përkeqësojë COVID-19

Autoritetet franceze kanë paralajmëruar se njerëzit nuk duhet të përdorin ilaçe anti-inflamatore nëse kanë simptoma të ngjashme me koronavirusin sepse kjo mund të përkeqësojë gjendjen e...

Blog 22:47 - 14 Dhjetor, 2019

Mos i neglizhoni/ 5 mënyra për të luftuar gripin

Gjatë stinës së ftohtë të dimrit, gripi është një fenomen i zakonshëm por jo i këndshëm. Nëse gripi ju mban mbërthyer dhe doni të lehtësoheni sa...

Sociale 11:43 - 2 Nentor, 2019

“Mjaft më me antibiotikë. Nuk veprojnë”/ Farmacistja bën thirrjen e fortë

Farmacistja Elda Zavalani ka bërë një apel të fortë kundër përdorimit të antibiotikëve. Në një postim në rrjetet sociale, Elda Zavalani shkruan se perdorimi pa kriter...

Kronika 13:53 - 10 Tetor, 2019

Ilaçe dhe midhje kontrabandë/ Arrestohet 1 person, procedohet doganieri

Policia e Korçës ka finalizuar operacionin antikontrabandë të koduar “Zëmblaku”. Si rezultat i këtij operacioni, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit: • N.V, 42 vjeç,...

krimi i organizuar
Aktualitet 17:11 - 29 Qershor, 2019

Kontrabandonin ilaçe/ Tre të arrestuar në Korçë

Një operacion antidrogë i policisë së Korçës ka përfunduar me tre të arrestuar. Ata u kapën me një sasi medikamentesh të dyshuara si kontabandë. Ndërkaq, policia...

Life Style 19:26 - 24 Qershor, 2019

Mjekët ngrejnë alarmin/ Këto ilaçe të zakonshme mund të shkaktojnë sëmundjen e rrezikshme

Një lloj i zakonshëm i ilaçeve me recetë ka qenë i lidhur me një shans pothuajse 50 përqind më të lartë për tu prekur nga demenca....

dhimbje koke
Aktualitet 13:10 - 29 Maj, 2019

Dhimbja e kokës është e padurueshme? Zbuloni si mund ta “shëroni” me disa mënyra natyrale

Për disa njerëz dhimbja e kokës kthehet në diçka të padurueshme për ta dhe drejtohen menjëherë tek mjeku për të marrë medikamente. Por ekzistojnë edhe disa...

Ilace per te semuret me kancer
Life Style 16:10 - 12 Mars, 2019

‘The Guardian’ ngre alarmin/Ilaçet fallso po rrezikojnë jetën e njerëzve

Ilaçe të skaduara, të falsifikuara dhe me cilësi të dobët, bëjnë që çdo vit në botë të vdesin rreth 250.000 fëmijë pas konsumit të tyre për...

Life Style 15:53 - 6 Mars, 2019

Zbuloni 20 produktet ushqimore që ulin presionin e lartë të gjakut

Në të shumtën e rasteve, presioni i lartë i gjakut nuk shfaq simptoma të mirëfillta, mirëpo në heshtje mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore si: atak...

leng portokalli i kuq
Aktualitet 12:18 - 31 Janar, 2019

Lëngu i portokallit të kuq/Ja pse duhet ta pijnë personat që marrin ilaçe

Kur pimë ilaçe duhet të tregohemi akoma më të kujdesshëm me ushqimet që konsumojmë. Portokalli i kuq është një frut që përmban vitamina dhe potasium, por...

Life Style 16:10 - 29 Janar, 2019

Kujdes! Ky frut nuk duhet konsumuar kurrësesi nëse je me ilaçe

Portokalli i kuq është një frut që përmban vitamina dhe potasium, por ai mund t’ju bëjë më shumë keq se sa mirë në rast se po...

Emisioni fiks Fare publikon skandalin
Aktualitet 21:10 - 25 Janar, 2019

Fiks Fare publikon skandalin/ Mjeku në Gjermani, pacientët pa ilaçe; Drejtoresha: Bëni si të bëni deri më 4 shkurt

Një banor i Ndroqit ankohet në Fiks Fare se janë burrë e grua dy pleq të sëmurë që kanë mbetur pa ilaçe, sepse mjeku ka marrë...

ushqime kurative
Aktualitet 14:37 - 17 Janar, 2019

Hiqni dorë nga ilaçet/Këto ushqime e bëjnë punën më së miri

Mjalti Manuka Mjalti Manuka prodhohet në Zelandën e Re, nga nektari i pemës së manuka-s, emri shkencor i së cilës është Leptospermum scoparium.  Ai është i...

Aktualitet 22:53 - 23 Dhjetor, 2018

Harroni ilaçet përdorni vetëm ujë me limon, nëse keni këto probleme shëndetësore

Aknet Nëse vuani nga aknet, uji me limon mund t’ju ndihmojë që të ulni irritimin dhe të shmangni kthimin e tyre në të ardhmen.  Gjithçka që...

Life Style 15:25 - 19 Dhjetor, 2018

Harrojini ilaçet: Këto ushqime janë balancuesit më të mirë të sheqerit në gjak

Shëndeti i mirë ka të bëjë me ekuilibrin, sidomos kur bëhet fjalë për sheqerin në gjak. Raporti i duhur i yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve në çdo...

Life Style 12:49 - 6 Dhjetor, 2018

Nuk do të keni më nevojë për ilaçe/Ju prezantojmë me pijen e mrekullive  

Qumështi me hudhra është një pije e krijuar nga spanjollët dhe mund të themi se është një revolucion në mjekësi. Veç parandalimit të shumë sëmundjeve të...

Aktualitet 23:38 - 2 Nentor, 2018

Akuzat për ilaçet e skaduara/ Kundërpërgjigjet Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë i është përgjigjur akuzave në lidhje me ilaçet e skaduara në QSUT. Në një postim në rrjetet sociale, Manastirliu është shprehur se një...