Connect with Us

All posts tagged "ilac"

Bota 09:39 - 25 Janar, 2021

Koronavirusi/ Gjermania vendi i parë në BE që blen ilaçin e antitrupave

Ka disa vaksina kundër Coronës, por shumë pak ilaçe efektive për të sëmurët. Ministri gjerman i Shëndetësisë vendosi tani për blerjen e 200.000 dozave të një...

SHBA, miratohet përdorimi në raste urgjente i ilaçit me antitrupa Regen-COV2
Bota 18:23 - 22 Nentor, 2020

SHBA, miratohet përdorimi në raste urgjente i ilaçit me antitrupa Regen-COV2

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) lëshoi të shtunën autorizimin për përdorim urgjent të terapisë me antitrupa kundër COVID-19, të kompanisë farmaceutike Regeneron, i njëjti...

Akuzat për mungesë të ilaçit Remdisivir/ Reagon Najada Çomo, tregon si po trajtohen pacientët me Covid
Shëndeti 16:59 - 10 Nentor, 2020

Akuzat për mungesë të ilaçit Remdisivir/ Reagon Najada Çomo, tregon si po trajtohen pacientët me Covid

Shefja e Spitalit Infektiv, Najada Çomo, ka treguar se çfarë ilaçesh po përdoren për kurimin e pacientëve që janë infektuar me Covid-19. Çomo tha se ata...

Bota 16:21 - 27 Tetor, 2020

Ilaç eksperimental për COVID rezulton pa efekt

Studiuesit e qeverisë amerikane thonë se një ilaç eksperimental për koronavirusin nuk ka efekt në trajtimin e pacientëve të shtruar në spital me një fazë të...

Bota 14:55 - 26 Tetor, 2020

Habit Maduro/ Kemi zbuluar mjekimin që asgjëson Covid-19 pa efekte anësore

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, thotë se vendi i tij ka zbuluar ‘një antiviral shumë efektiv’ që shkatërron koronavirusin pa ndonjë efekt anësor. Sipas tij, ilacci...

Shëndeti 10:03 - 20 Tetor, 2020

Remdesiviri jep efekte kundër koronës, por nuk është magjik!

Ilaçi Remdesivir ul disi numrin e vdekjeve dhe kohëzgjatjen e sëmundjes pas infektimit me Corona, por nuk është ai ilaçi magjik, siç pritej. Një studim i...

Kompania “Eli Lilly” ndërpret provat klinike për ilaçin kundër COVID-19
Shëndeti 15:53 - 14 Tetor, 2020

Kompania “Eli Lilly” ndërpret provat klinike për ilaçin kundër COVID-19

Kompania me bazë në Shtetet e Bashkuara, “Eli Lilly” njoftoi të martën se prova klinike e ilaçit të saj antiviral kundër koronavirusit ishte ndërprerë nga ekspertë...

Bota 22:06 - 9 Tetor, 2020

Covid-19/ BE planifikon të blejë 500 mijë doza të ilaçit ‘remdesivir’

Krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian njoftoi të enjten se ka nënshkruar një marrëveshje me kompaninë farmaceutike “Gilead” për të blerë 500,000 doza trajtimi të remdesivirit, një...

Bota 12:10 - 6 Tetor, 2020

Çfarë ilaçesh po merr Presidenti për COVID-19?

Lista e ilaçeve që Presidenti Donald Trump po merr për të trajtuar infeksionin me koronavirus varion nga ilaçet eksperimentale tek ato pa recetën e mjekut. Më...

Paralajmëron Fauci/ Jeta nuk do t'i kthehet normalitetit deri në fund të 2021
Bota 15:43 - 12 Shtator, 2020

Paralajmëron Fauci/ Jeta nuk do t’i kthehet normalitetit deri në fund të 2021

Eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive në SHBA Anthony Fauci tha të premten se vetëm vitin e ardhshëm jeta mund t’i rikthet normalitetit të para-pandemisë....

Nëntë mitet mbi Covid-19, që vështirë se do të zhduken ndonjëherë
Sociale 22:16 - 3 Shtator, 2020

Nëntë mitet mbi Covid-19, që vështirë se do të zhduken ndonjëherë

Ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin e ri, ajo po ndeshet në të njëjtën kohë edhe me një lloj tjetër epidemie:dezinformacioni . Kjo “infodemi” është...

“Vjeshta do sjellë shtim të rasteve”/ Brataj: Nuk do të ketë izolim, virusi ka ndryshuar sjellje
Shëndeti 18:28 - 28 Gusht, 2020

Brataj publikon studimin anglez/ Ja ilaçi që u përdor te pacientët më kritikë me Covid-19 dhe efektet që dha

Kreu i Urgjencës Kombëtar, Skënder Brataj, ka publikuar nje studim anglez mbi përdorimin e deksametazonit te pacientët e infektuar me koronavirus. Sipas Bratajt, ky ilaç u...

Shëndeti 12:55 - 28 Gusht, 2020

Zbulimi i madh/ Shkencëtarët bëjnë një tjetër hap kundër Coronavirusit

Tani, shkencëtarët nga Universiteti i Albertës pretendojnë se një ilaç i krijuar për macet mund të mbrojë njerëzit nga Covid-19.Ilaçi, i quajtur GC376 përdoret për të...

Mashtronin se kishin gjetur kurën dhe shpërndanin ilaçe anti-Covid/ Arrestohen 2 persona
Kronika 19:41 - 14 Korrik, 2020

Mashtronin se kishin gjetur kurën dhe shpërndanin ilaçe anti-Covid/ Arrestohen 2 persona

Policia ka arrestuar dy persona në sajë të operacionit policor të koduar “Kuruesi i rremë”, pasi mashtronin njerëzit se kishin gjetur medikanmentin për të shëruar Covid-19....

SHBA përgatitet për “valën e dytë” të COVID-19/ Blen të gjitha rezervat e ilaçit Remdesivir
Bota 10:29 - 1 Korrik, 2020

SHBA përgatitet për “valën e dytë” të COVID-19/ Blen të gjitha rezervat e ilaçit Remdesivir

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten për “valën e dytë” të COVID-19 dhe blejnë të gjitha rezervat e medikamentit kundër koronavirusit në të gjithë botën...

Ilaçi kundër kancerit/ Trajtimi më i ri që ndalon rritjen e tumorit
Shëndeti 14:14 - 23 Qershor, 2020

Ilaçi kundër kancerit/ Trajtimi më i ri që ndalon rritjen e tumorit

Studiuesit kanë dhënë një shenjë pozitive përsa i përket evolimit për kërkimet në luftën kundër kancerit. Studiuesit kanë krijuar një ilaç që mund të ndalojë qelizat...

Shëndeti 11:19 - 17 Qershor, 2020

“Super lajm!”/ Mjeku Alimehmeti: Oxford gjen mjekimin kundër COVID, ilaçi ndodhet edhe në Shqipëri

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti, thotë se Universiteti i Oxfordit ka gjetur mjekimin e parë që përmirëson mbijetesën e pacientëve të infektuar me koronavirus. Mjeku shkruan në...

Shëndeti 15:27 - 16 Qershor, 2020

Gjendet ilaçi që i shpëton jetën pacientëve të infektuar me Covid

Dexamethason është ilaçi i parë që mund të ndihmojë në shpëtimin e jetës së pacientëve që janë në gjendje të rëndë nga koronavirusi. Sipas BBC, ekspertët...

Shëndeti 08:59 - 14 Qershor, 2020

“Burim i lumturie dhe krenarie”/ Turqia jep shpresë për ilaçin kundër koronavirusit

Shkencëtarët turq kanë prodhuar ilaçin e parë të sintetizuar, prodhim vendor që do të përdoret kundër koronavirusit të ri (COVID-19), tha  ministri turk i Teknologjisë dhe...

Shëndeti 21:57 - 26 Prill, 2020

Ilaçi i shpresës kundër Covid-19/ Izraeli dhe BE, bashkë për ta zhvilluar

Bashkimi Europian dhe Izraeli janë bërë bashkë për krijimin e ilaçit të shpresës kundër koronavirusit. BE ka vendosur të mbështesë me 50 milionë euro, një kurë...

“Shqiptarët duhet ta krehin Ramën për leckash”/ Berisha këshilla opozitës
Politikë 21:21 - 22 Prill, 2020

Me çfarë duhet të kurohen të infektuarit?/ Berisha: Ilaçi i përgjithshëm është largimi i Edi Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha është pyetur mbrëmjen e sotme për mjekimin që duhet të marrin të infektuarit me Covid-19. Pyetjes së gazetarit Bejdo Malo në Fax News,...

Shëndeti 10:17 - 7 Prill, 2020

Do të vijë medikamenti kundër koronavirusit nga Kuba në Gjermani?

Në Kinë medikamenti kubanez INFrec u ka ndihmuar pacientëve të infektuar nga Corona. Sipërmarrësi Georg Scheffer do ta importojë atë edhe në Gjermani, por nuk lejohet....

Protesta e paralajmëruar e mjekëve/ Berisha thirrje bluzave të bardha: Shembull për t’u ndjekur
Shëndeti 20:53 - 2 Prill, 2020

Rikthim i virusit?/ Berisha flet si mjek: Nuk mund të zhduket pa gjetur ilaçin

Ish kryeministri Sali Berisha është pyetur nëse pas stabilizimit disi të situatës mund të kemi apo jo rikthim të virusit. Berisha shprehet se kjo nuk mund...