Connect with Us

All posts tagged "hungaria"

Bota 14:40 - 23 Shtator, 2020

Viktor Orban refuzon hapur Perëndimin

Në një ese Viktor Orban ankohet për “çoroditjen” e perëndimit. Ai është gati të luftojë BE, përhap teori konspirative, dhe shfaq mbështetjen për presidentin, Donald Trump...

A ka një recetë për suksesin e demokracisë në një vend?
Blog 08:13 - 16 Shtator, 2020

A ka një recetë për suksesin e demokracisë në një vend?

Nga Dalibor Rohac “American Interest” Pas Luftës së Dytë Botërore, shumë intelektualë perëndimorë dyshuan nëse Gjermania mund të bëhej sërish një komb demokratik i civilizuar. Megjithatë,...

Hungaria mbyll kufijtë/ Komisioni i BE-së e akuzon për diskriminim
Bota 14:39 - 2 Shtator, 2020

Hungaria mbyll kufijtë/ Komisioni i BE-së e akuzon për diskriminim

Budapesti shkakton sërish pakënaqësi në Bruksel. Komisoni i BE-së dëshiron të marrë masa kundër ndalimit të hyrjes për gjermanët dhe shtetas të tjerë të BE të...

Hungaria nuk përfill rekomandimin e BE-së/ Heq kufizimet vetëm për Serbinë
Bota 22:08 - 2 Korrik, 2020

Hungaria nuk përfill rekomandimin e BE-së/ Heq kufizimet vetëm për Serbinë

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha se nuk do të zbatojë rekomandimin e Bashkimit Evropian për të hequr kufizimet e udhëtimit për më shumë vende jashtë...

Politikë 11:07 - 17 Prill, 2020

Hungaria dhuron 100.000 maska dhe 5000 kostume mbrojtëse mjekësore

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, priti në një takim në Tiranë, Ministrin hungarez të Punëve të Jashtme dhe Tregtisë, Péter...

Bota 15:36 - 2 Prill, 2020

Viktor Orbani po tallet me BE/ Për sa kohë akoma?

Kryeministri hungarez ka pezulluar nën hijen e krizës së Coronë për një kohë të pacaktuar sundimin e ligjit. BE-ja nuk duhet të bëjë sehir, se përndryshe...

Blog 08:55 - 1 Shkurt, 2020

 Korrupsioni, një çështje ende madhore për Bashkimin Evropian

Nga Isabel Silva & Jack Parrock “Euronews” * Hungaria, Polonia, Rumania, Kroacia dhe Greqia, janë pesë vendet e Bahkimit Evropian, që nuk arrijnë ta përcejnë pragun...

Politikë 12:15 - 30 Tetor, 2019

Hungaria e zhgënjyer për negociatat/ Ambasadori Balla: Trishtuese që populli shqiptar duhet të presë

Ambasadori i Hungaresi në Shqipëri, Lorent Balla shprehet i zhgënjyer nga vendimi i Këshillit Evropian për mos hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Ai...

Politikë 17:08 - 16 Tetor, 2019

Zyrtari hungarez: Hapini negociatat Shqipërisë. Jo shtyrjes!

Hungaria është shprehur e shqetësuar në lidhje me shtyerjen e hapjes së negociatave për Shqipërinë. Përfaqësuesi i Ministrisë së Jashtme hungareze, është shprehur se do të...

Bota 09:59 - 26 Korrik, 2019

DW: BE hap proces gjyqёsor kundёr Hungarisё

Hungaria ndjek njё politikё tё ashpёr azilimi. Qeveria e kryeminstirt Orban nuk frenohet as prej fushatave tё shpifjes. Meqёnёse ky vend nuk ka reguar ndaj paralajmёrimeve...

Komisionerja për Shëndetësinë, Stella Kyriakides, ka deklaruar se situata me përhapjen e Covid-19 në disa shtete të Bashkimi Europian është me e keqe sesa ishte në pikun e marsit.
Aktualitet 16:41 - 14 Shkurt, 2019

Hapja e negociatave/ Hungaria rikonfirmon mbështetjen e saj

Në margjinat e Konferencës së Varshavës për situatën në Lindjen e Mesme, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj zhvilloi një takim...

Aktualitet 13:29 - 4 Dhjetor, 2018

Hungaria mbyll universitetin e financuar nga Sorosi

Zyrtarë të Universitetit të Europës Qendrore, i themeluar nga miliarderi George Soros, njoftoi të hënën se e kishin detyruar t’i mbyllte mjediset që ka në Hungari....

Aktualitet 16:39 - 18 Nentor, 2018

Media gjermane thumbon Hungarinë/ Nuk i njeh ligjet për mikun e Obran, “refugjatin” Gruevski

Hungaria i kërcënon refugjatët me burg, nëse hyjnë ilegalisht në vend. Por me sa duket ligji nuk vlen për mikun e Viktor Orbanit, ish-kryeministrin maqedonas në...

Aktualitet 23:44 - 12 Shtator, 2018

Politikat për emigracionin/ BE i vendos sanksione Hungarisë

Komisioni Europian vendosi sot sanksione ndaj Hungarisë për shkak të politikave ndaj emigracionit, medias dhe shoqërisë civile. Mocioni u miratua me 448 vota pro, 197 kundër...

Aktualitet 23:25 - 6 Gusht, 2018

Orban përzë Sorosin nga Hungaria

Organizatat joqeveritare në Hungari janë të ekspozuara ndaj ligjeve gjithnjë e më të ashpra. Ato pengohen shpesh në punën e tyre sociale, kur mbështeten nga fondacioni...

Aktualitet 23:15 - 29 Korrik, 2018

Akuzat e rënda të Kryeministrit/ Komisioni Europian ka dështuar

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ka sulmuar ashpër Komisionin Europian. Duke folur nga Rumania, në një vitë zyrtare, Orban është shprehur se KE është simbol i dështimit...

Aktualitet 21:04 - 25 Korrik, 2018

Hungaria kundër emigrantëve/ Largohet nga pakti i OKB

Hungaria është larguar nga pakti i OKB për migracionin. Lajmin e ka bërë publik Ministri i Jashtëm hungarez, Peter Szijjarto në një dalje për shtyp. Szzijarto...

Aktualitet 19:24 - 4 Maj, 2018

Kosova ndalon importin e mishit të derrit nga Hungaria

Mishi i importuar nga Hungaria wshtw i dytw nw rradhwn e importeve qw rrezikojnw shwndetin e popullsisw sw Kosovws ndaj dhe ndaj tij qeveria ka ndwrmarrw...

Aktualitet 09:38 - 11 Janar, 2018

Hungaria ofron bursa për studime pasuniversitare në bujqësi/ Ja afati i fundit për aplikimet

Fillon pranimi i aplikimeve për Programin e Bursave të FAO mundësuar nga qeveria hungareze. Bursa dyvjeçare financon studimet pasuniversitare në disiplina të lidhura me bujqësinë, për...

Aktualitet 22:31 - 10 Janar, 2017

Hungaria do të mbyllë organizatat e miliarderit George Soros

Hungaria po planifikon që të mbyllë organizatat joqeveritare të lidhura dhe që financohen nga miliarderi amerikan George Soros tani që Donald Trump është Presidenti i ri i Shteteve...

Aktualitet 14:56 - 18 Nentor, 2016

Basha takon ministrin e jashtëm hungarez/ PD si në qeveri ashtu edhe në opozite, e përkushtuar ne rrugën e integrimit

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha priti sot në një takim Ministrin e Jashtëm të Hungarisë, Péter Szijjártó. Basha vlerësoi mbështetjen e Hungarisë në rrugën e...

Aktualitet 10:47 - 18 Nentor, 2016

Bushati me homologun hungarez/Partner i besueshëm për procesin integrues në BE

Ministri i Jashtëm i vendit Ditmir Bushati pas një takimi me homologun hungarez, ka mbajtur fjalën e tij në një konferencë të përbashkët për mediat. Bushati...

Bota 15:02 - 17 Qershor, 2015

Hungaria do te ndertoje mur me Serbine, per te ndaluar emigrantet

Hungaria thotë se do të ndërtojë një mur rrethues në kufirin e saj me Serbinë, për të ndaluar fluksin e migrantëve ilegalë. Ministri i Jashtëm, Peter...