Connect with Us

All posts tagged "Hong Kong"

Si të ndalojmë eksportin e autoritarizmit
Blog 08:46 - 8 Tetor, 2020

Si të ndalojmë eksportin e autoritarizmit

Nga Suzanne Nossel “Foreign Policy” * Të drejtat e njeriut janë sot të kërcënuara. Që nga viti 1945, vendet e botës kanë miratuar në traktatet kryesore...

Hong Kong, lirohet me kusht manjati i medias
Bota 18:54 - 12 Gusht, 2020

Hong Kong, lirohet me kusht manjati i medias

Manjati i medias pro-demokracisë, Jimmy Lai u lirua me kusht pas arrestimit të tij të hënën, një zhvillim që çoi në një shfaqje publike të mbështetjes...

"Ligji i ri kinez për Hong Kongun"/ Pompeo: Një fyerje ndaj të gjitha vendeve
Bota 11:59 - 2 Korrik, 2020

“Ligji i ri kinez për Hong Kongun”/ Pompeo: Një fyerje ndaj të gjitha vendeve

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha të mërkurën se ligji për sigurinë që Kina aktivizoi në Hong Kong është “një fyerje ndaj të gjitha vendeve”...

Protesta në Hong Kong/ Qytetarët kundër projekligjit kinez mbi sigurinë
Bota 16:09 - 28 Qershor, 2020

Protesta në Hong Kong/ Qytetarët kundër projekligjit kinez mbi sigurinë

Mbledhja e Komitetit të Përhershëm të Kongresit Popullor të Kinës në një sesion tre ditor u shoqërua nga protesta në Hong Kong. Policia i spërkati me...

Bota 15:21 - 2 Qershor, 2020

Kina kërcënon SHBA me hakmarrje për Hong Kongun

Donald Trump dëshiron që për shkak të marrëdhënieve të Pekinit me Hong-Kongun ta kufizojë statusin e privilegjuar ekonomik të ish-kolonisë britanike si dhe ta reduktojë numrin...

Bota 16:45 - 24 Maj, 2020

Situatë e tensionuar në Hong Kong / Policia hedh gaz lotsjellës ndaj protestuesve

Policia në Hong Kong ka përdorur gaz lotsjellës ndaj protestuesve, që kundërshtonin planet e Kinës, për të miratuar një ligj të ri të sigurisë. Mijëra protestues...

Blog 08:32 - 3 Mars, 2020

Demokracia liberale dhe armiqtë e saj

Nga Chris Patten “Project Syndicate” * Kur dramaturgu gjerman Bertolt Breht shkroi se “E gjithë fuqia vjen nga njerëzit”, ai vazhdoi më tej duke shtruar pyetjen...

Blog 08:39 - 30 Janar, 2020

Koronavirusi, cili do jetë ndikimi ekonomik dhe politik i tij në Kinë

Nga Alex Berezow, “Geopolitical Futures” * Në mesin e presioneve të brendshme politike, një ekonomi me ecuri të ngadaltë, një rebelimi të hapur në Hong Kong,...

Blog 08:10 - 3 Janar, 2020

Bota është në Hong Kong/ Një protestë simbolesh globale

Nga Roger Cohen, “The New York Times” Carrie Lam, kryeministrja e Hong Kongut e mbshtetur nga Pekini por tashmë e deligjitimuar, ankoihet se “Krishtlindja u shkatërrua...

Bota 11:21 - 1 Janar, 2020

Ardhja e 2020/ Si u festua nëpër botë

Mbrëmë u celebrua gjerësisht festa më gjithpërfshirëse në botë: Viti i Ri. Për ta pritur 2020 në mënyrë sa më festive dhe të hijshme, shumë vende...

Blog 10:50 - 1 Janar, 2020

Pse rendi ndërkombëtar liberal, do të ekzistojë edhe dekadën e ardhshme

Nga Michael Hirsh “Foreign Policy” * Është bërë tashmë e modës të pyetet nëse rendi ndërkombëtar liberal, mund t’i mbijetojë forcave dashakeqe që janë rreshtuar kundër...

Lajme 17:08 - 31 Dhjetor, 2019

Viti i Ri 2020 mbërrin dhe në Hong Kong / Nis festa e fishekzjarreve

Viti i Ri 2020 ka mbërritur edhe në Hong Kong. Pamjet janë vërtetë spektakolare. Fishekzjarret shumëngjyrëshe janë ndezur duke dhuruar një pamje festive. Kujtojmë se Zelanda...

Bota 22:55 - 25 Dhjetor, 2019

Kaos në Hong Kong/ Protestuesit vishen si babagjyshë

Policia në Hong Kong ka hedhur gaz lotësjellës ndaj mijëra protestuesve të veshur me kapuçë të Babagjyshit të Vitit të Ri, apo me brirë drerësh, të...

Blog 21:02 - 24 Nentor, 2019

A ka shpresë për një revolucion në Hong Kong?

Nga Paul Monod “The Conversation” Hong Kongu, mund të duket si vendi ku ka më pak të ngjarë të ndodhë një revolucion. Në këtë qytet të...

Bota 17:51 - 31 Tetor, 2019

Kriza e kapitalizmit?/ A po e ‘kryqëzojnë’ protestat demokracinë?

Protestat kundër gjendjes ekzistuese që po shfaqen në shumë vende të botës mund të kenë shtysa të ndryshme, por pakënaqësia ka të njëjtën shkak kudo, thotë...

Blog 09:55 - 17 Tetor, 2019

Pse Kina po heziton të dërgojë tanket, për të shtypur protestat në Hong Kong

Nga Howard W French “The Guardian” * Disa dekada më parë, shumë studiues nisën të parashikojnë që me pasurimin e mëtejshëm, Kina do të ishte në...

Blog 10:59 - 3 Tetor, 2019

Përshkallëzohet situata në Hong Kong/ Banorët i druhen një “Tiennanmen”-i të dytë

Nga Shibani Mahtani, Timothy McLaughlin & Tiffany Liang “The Washington Post” * Hong Kong – Në mesin e të ftuarve nga Hong Kongu në paradën e...

Blog 10:58 - 20 Shtator, 2019

“Një vend dy sisteme”/ Historia që fshihet pas protestave në Hong Kong

Protestat po trondisin prej disa muajsh Hong Kongun. Nga 31 marsi, këto protesta kanë fituar simpatinë e botës, teksa janë dënuar Partia Komuniste në Pekin. Ato...

Bota 18:09 - 5 Shtator, 2019

Kancelarja Merkel në Kinë, me bagazh të rëndë

Ka pasur kohë, kur marrëveshjet ekonomike me vlerë 150 miliardë euro konsideroheshin më tepër si suvenire të vogla, të një vizite qeveritare në Pekin. Dhe një kryetare...

Aktualitet 17:50 - 26 Mars, 2017

Ja pse ndërtesat në Hong Kong kanë një vrimë të madhe

Ndërtesat e larta në Hong Kong kanë zbrazëtira apo vrima. E një gjë e tillë që u ka rënë në sy njerëzve, la lënë shumë pyetje...

Fashion 18:06 - 14 Mars, 2015

Victoria Beckham shkëlqen në Hong Kong

Victoria Beckham është maja e ajsbergut, përsa i përket modës dhe stilit. “Posh Spice” nuk mund të mungonte në mbrëmjen gala amFAR, që është zhvilluar në...

Histori 18:00 - 4 Mars, 2015

Ankandi në Hong Kong me sende të dinastisë Song

Një  vazo kineze e thjeshtë  më shumë se 800-vjeçare, e dinastisë Song, pritet të shitet për mbi 7,7 milionë dollarë kur të dalë së shpejti në...